Oon syöny Yasminelleja n. 5 kuukautta menkkakipujen ja -vuotojen vähentämisen toivossa, en siihen ehkäisyyn mihin ne on tarkotettu. Ihan kivastihan noi pilsut autto runsaaseen vuotoon, mut kipuihin ei mitään vaikutusta. Oon myös huomannu että hiukset on jotenki ohentunu ja rasvottunu, pieniä haituvia on työntyny kasvamaan naamaan ja valkovuoto on vielä runsaampaa ku ennen. En tiiä johtuuko noi oireet pillereistä, mut niin uskoisin. Onko siis järkevää lopettaa pillerit omatoimisesti vai täytyyks ehkäisyklinikkaa jotenki informoida? :) Kun toi resepti loppuu niin olis tarkotus mennä alapäätarkastukseen sinne.
Neuvokaa tyhmää!
Neuvokaa tyhmää!
Vastaukset 2
Vanhimmat
eivät kyllä viittaa pillereihin. Tosin saattavat olla oireita avittamassa, mutta eivät aiheuttamassa.
Joten lopettaa ei kannata.
Kipujen syy olisi aihetta selvittää. Se voi olla vaikka mistä aiheutuvaa, vaikka endometrioosia.
Kaikki oireet voivat johtua pillereistä, koska ovat selvästi hormoniperäisiä.
Sitä kannattaa miettiä haluaako jatkaa pillereiden syömistä eli vaihtaa merkkiä vai lopettaa pillerit kokonaan. Jos haluaa vaihtaa merkkiä, ei kannata lopettaa ennen kuin on saanut uudet pillerit käteensä ja voi vaihtaa "lennosta". Lyhyet tauot eivät ole millään tapaa hyväksi, joten niitä pitää välttää.