Oleltko ollut tai voisitko

tilanteen jossa olet ihastunut/rakastunut mieheen, joka on saamassa lapsen toisen naisen kanssa ja he ovat keskinäisen rakkauden puutteessa kuitenkin eroamassa?

Miten onnistui?
5463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En siis soaa sanoa miten onnistui :D kysehän on hypoteettisesta tilanteesta. Helpompaa tosiaan varmasti on jos heti suhteen alussa tietää mihin on ryhtymässä, eikä tilanne tule ihan yllätyksenä kun on jo rakastumaan ehtinyt.

Hyödyllistä varmsti myös on jos ymmärtää mitä isyys tuo tullessaan, tapaamiset mitä tutneita, synnytykseen tms. osallistuminen, elatus... jos ymmärtää sen että ei ole alkamassa suhdetta sinkkumieheen jolla on lapsi, vaan ennenkaikkea ISÄÄN, vaikkakin sitten etäisään. Lapsi menee monessa asiassa suhteen edelle vaikka ralastaisikin, ja se on hyvä tietää ihan etukäteen. Ettei tule mustasukkaisuudesta ongelmaa :D lapsen hyvinvointi on aina tärkein.

***

Äänestä
  • lapsi jäisi synnytyksestä isälleen, mites sitten?

    Äänestä

  • dayum kirjoitti:

    lapsi jäisi synnytyksestä isälleen, mites sitten?

    Jälleen hypoteettisesti, tämänhetkisellä tiedolla siinäkään ei suurta ongelmaa olisi, kun itsellänikin on lapsia ja tiedän miten tärkeää vakaa vanhemmuus on, sekä lapselle että vanhemmalle itselleen. Sehän osoittaa miehessä vain kypsyyttä ja vastuuntuntoa, että pystyy huolehtimaan lapsestaan yksinkin! Kyllä vain pistää ihmettelemään miten sotkussa sen lapsen äiti on, onko mukana huumeita tms. jos vastasyntyneensä antaa pois? Yhteishuolto? Mihin imetys unohtui tms...

    Toisaalta jos en itse olisi äiti, olisi asia eri. Jos on äitityyppi, voi sitä olla myös toisen lapselle... tai sitten ei. Päivittäin lapsesta huolehtiminen vaikka ei itse sitä halunnut, vain koska sattui rakastumaan isäihmiseen, on aika raskas taakka akntaa. Jos lapsi on vastasyntynyt, ei siinä parisuhteelle juuri mitään jää vaan pariskunnan elämä menee ihan täysin lapsesta huolehtimiseen. Jonkun töissäkin käytävä :D siinä tilanteessa pitää todella olla itsekin äidiksi haluava ja siihen pystyvä ihminen. Eikä sellaista projektia pidä aloittaa jos ei ole siihen täysin sitoutunut, lapsen etu on taas ensimmäisenä ja lapsen etu ei ole satunnainen hoitosuhde, vaan pysyvä sellainen. Kun vauvasta puhutaan. Vanhempi lapsi on eri pallopeli taas kokonaan.

    Tuossa tilanteessa sitä tosiaan pitäisi alkaa lapselle äidiksi. Se haluaako sitä ja pystyykö siihen, on hyvin yksilöllistä. Minä pystyisin, mutta ennen kaikkea siksi että minulla on jo lapsia ja tahtoisin vielä lisää. Mutta en yhtään ihmettelisi jos joku toinen ei siihen alkaisi vaikka kuinka kumppaniaan rakastaisi. Äidiksi rupeaminen ilman sitä raskausaikaa ja siihen littyviä biologisia apuja voi olla aika himpuran vaikeaa...

    ***

    Äänestä

Sama se, olisko miehellä lapsi jo entuudestaan, vai olisiko se vasta tulossa. Kuitenkin haluaisin, et mies olisi parhaansa mukaan isä sille lapselleen. Koska en ainakaan haluaisi, et mun takia välit lapseensa menisi. En haluaisi syytä siitä niskoilleni.

Kokemusta ei siis oo, mut ihan ajatustasolla...

Mutta tietty mulla olisi oltava tunteita siihen mieheen ja tunnettava se ja luotettava siihen mieheen, ettei se oo enää sen lapsen äidin kanssa.

Äänestä

Vaikea uskoa että tuollainen mies joka olis juuri päättänyt pitää jonkun kanssa lapsen ja sitten eroaisi ja heti olis uuden naisen kimpussa olisi mitenkään kunnollinen. Pelkäisin että mulle kävis samalla tavalla. Jättäis mutkin kun olen raskaana. Tiedän kaksikin naista jotka ovat ottaneet miehen jonka ex on raskaana ja mies on jättänyt myös nämä naiset kun olivat raskaana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuvitella.. kirjoitti:

tilanteen jossa olet ihastunut/rakastunut mieheen, joka on saamassa lapsen toisen naisen kanssa ja he ovat keskinäisen rakkauden puutteessa kuitenkin eroamassa?

Miten onnistui?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu