Sain juuri tiedon, että minut lomautetaan osa-aikaisesti toistaiseksi. Osa työtehtävistäni siirretään muille henkilöille, jotka jo tällä hetkellä tekevät ylitöitä. Nyt mietin, että onko vaarana, että joku päivä siirretään vielä tämä jäljelle jäävä yksi toimialue muualle.
Jos näin käy, minullahan ei ole enää työtehtäviä. Voidaanko minut irtisanoa, vaikka työtehtäväni on siirretty toiselle lomautuksen vuoksi. Tämä toinen on tullut taloon minun jälkeen ja olen työsuhteen alussa hoitanut juuri samoja työtehtäviä, mitä hänen päätyöhönsä tällä hetkellä kuuluu.
Itseasiassa talossa on 3 henkilöä, jotka on palkattu jälkeeni ja pystyisin heidän työnsä hoitamaan, mutta onko sillä merkitystä?
Työpaikan menetyskö?
2
1078
Vastaukset
- Ei tunne
...Sain juuri tiedon, että minut lomautetaan osa-aikaisesti toistaiseksi....
Ei laki tunne tuollaista termiä, kuin osa-aikaisesti lomautettu. Sinut on joko lomautettu toistaiseksi tai määräaikaisesti.
Ja sinut voidaan irtisanoa tuotannollisista tai taloudellisista syistä, jos et ole määräaikaisella sopimuksella, etkä toimi kenenkään sijaisena.
Ja sillä ei ole mitään merkitystä, ketkä on tulleet milloinkin firmaan töihin. Työnantaja voi teettää työt kenellä tahansa haluaa. Ei ole olemassa semmoista lakia, että viimeiksi tulleet irtisanotaan ensin. - gdsdfkglsdfkl
Pitäisi olla itsestään selvää ettei ylitöidä tehdä, jos toisia lomautetaan! Ainakaan minulle ei maistu leipä, joka on ostettu palkalla joka kuuluisi toiselle. Sikälikin käsittämätöntä teettää kalliilla ylitöitä, jos voisi teettää työt normaalipäivän aikana normaali taksoilla.
Talossaoloajalla on harvoin sitovaa merkitystä, joissa työehtosopimuksissa voi kuitenkin olla mainintoja irtisanomisjärjestyksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1513871Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,883283SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.862668Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2672461Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392256Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1011916- 421009
- 95988
- 53879
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16820