Tänään 21:10 A-plus

Kopio:

Autokaupan hullu vuosi: millä hinnalla kärry kotiin? Tukehtuuko tulli tuontiautoihin? Stereo.
6879
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voi voi tuontiautoilija raukkoja. Ei edes lämmityslaitteita autoissanne. Näinhän ake:n äijä just telkkarissa sano. Mukava varmaan ajaa pilkkihaalareissa ja ikkunat huurussa!

Äänestä

Siinäpäs saitte nenillenne tuontiurpot!

Äänestä

Kun sekä Autoalan keskusliitto että Tulli toteavat, että autovero pois ja käyttömaksu tilalle, niin taas on menty yksi askel oikeaan suuntaan.

Autokauppiaalle tuli muutamia virheitä, ei se 40 000 ennuste mitään moottoripyöriä koske vaan tuontiautoja, ja tuontiautostakaan harvoin puuttuu lämmityslaitetta vaan korkeintaan ehkä lohkolämmitin (jälkiasennustavaraa, hinnat alk. 200 euroa asennettuna).

Mersun tuoja oli säästänyt 3000 euroa ja oli tyytyväinen autoonsa, tosin tullin kaveri moitti romuksi ja tiesi paremmin, miten mersu-asiakkaan olisi rahansa pitänyt käyttää.

Valitustakaan ei tullin kaverin mielestä ole kenenkään syytä tehdä, no älkää tähän uskoko vaan painakaa päälle!

Äänestä
  • 11-vuotiaaseen "lähes ajamattomaan" meseen sattui tulemaan nokka-akseliremppa...

    Tuontijobbarikin sanoi, että luotettavia hyviä on Saksasta erittäin vaikea löytää!

    Saksa on p***a, ei kun ihmeellinen maa ;D

    Äänestä

  • joopajoo kirjoitti:

    11-vuotiaaseen "lähes ajamattomaan" meseen sattui tulemaan nokka-akseliremppa...

    Tuontijobbarikin sanoi, että luotettavia hyviä on Saksasta erittäin vaikea löytää!

    Saksa on p***a, ei kun ihmeellinen maa ;D

    Kerrotko nyt mulle, että uskotteko te siellä tuulipukukansan riveissä ihan oikeasti näihin juttuihin? Että Saksassa kuulemma syövät pikkuvauvoja ruuvatuissa mersuissa turkkilaisten jobbareitten autotarhoissa? Kaikkihan sen tietää? Kun teeveessäkin niin sanottiin ja siskonmies vahvisti asian!

    Äänestä

Huomenta

Ei ole helppoa tehdä ohjelmaa, kun ei tiedä mistään mitään! Toimittajienhan pitäisi olla tiedonhankinnan ammattilaisia. Oikein pelottaa ajatella, millaiseksi seuraava versio suomalaisessa autoverotuksessa muodostuu... kansanedustajien taso.

Suomalaiset ajoneuvoluokat, ja niiden erilaiset verotus käytännöt.
* Alennetun veron ehtona on erilaisia mitta- ja paino vaatimuksia.
* Ha ja pa rinnakkaistyypitykset maahantuojien ehdoilla.
* Luokkiin perustuvat nopeusrajoitukset, sama auto voi olla verosta riippuen 80 pa – 100 ha - 120 busso (km/h).
* Istuinpaikkojen ja ovien vaikutus veroon ja ajoneuvoluokkaan.

Muuttoautojen kohtelu, johtuen autoverosta.
* Vaatimukset ulkomailla olosta
* Karenssiaika Suomessa, rajattu käyttöoikeus omistajalle.

Mahdollisuus ajoneuvon osien ja tekniikan vaihtoon 50%. Ja vero uudelleen maksuun.
* Tuontiajoneuvoille taitaa olla edelleen alempi prosentti.
* Ongelmia tulee esim. kolaritilanteessa.

Alv, asiat aiheuttavat ongelmia.

Vuokra ja liisaus autolla liikkuminen rajan ylitse.

Olisi ollut kiva kuulla minkä hintaluokan autojen kauppa käy ja ostajaryhmät. Epäilen, että valtaosa uusista autoista on halpoja ja keskihintaisia,, kalliimmat haetaan käytettyinä ulkomailta. Ostajaryhmässä ”yksityiset palkkatuloilla”.

Nyt pitää ottaa toinen mukillinen kahvia,, lisätkää listaan ongelmakohtia...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


200q kirjoitti:

Kopio:

Autokaupan hullu vuosi: millä hinnalla kärry kotiin? Tukehtuuko tulli tuontiautoihin? Stereo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu