Panacodia ei kannata

Ottaa ( ottaa myös päähän)

Poretablettireseptillä.

Ei tule sitä vähäistäkään korvausta jos ottaa poreena,ymmärrä en.

7

1112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • !!!

      Kelan lääkehaustahan nuo voi tarkistaa, mutta muistaako aina ennen lääkäriin lähtöä. Todellakin Panacod pillerinä on peruskorvattava mutta poretablettina ei, mistäköhän sitten johtuu.

      Lääkäri kirjoitti minulle Panacodin lisäksi myös Panadolia ja nyt huomasi kuinka olin maksanut itseni kipeäksi ostamalla käsikauppapakkauksia. Reseptillä iso purkillinen oli puoli-ilmaista pieniin käsikauppapakkauksiin verrattuna vaikka Kelakorvausta ei saanutkaan.

      • on myös

        rinnakkaisvalmisteita esim.codaxol, 100kpl maksaa kelan korvauksen jälkeen 9 euroa.


      • vielä se

        Panadol Para-tabsiin tai Pamoliim, niin saat siitäkin sitten korvauksen. Paitsi jos Panadolisi on joko forte eli 1g taikka extend. Eli Panadol 500 mg voi vaihtaa korvattavaan valmisteeseen. Apteekissa kannattaa aina kysyä onko määrätylle lääkkeelle vaihtokelpoista valmistetta.


      • vaan!
        vielä se kirjoitti:

        Panadol Para-tabsiin tai Pamoliim, niin saat siitäkin sitten korvauksen. Paitsi jos Panadolisi on joko forte eli 1g taikka extend. Eli Panadol 500 mg voi vaihtaa korvattavaan valmisteeseen. Apteekissa kannattaa aina kysyä onko määrätylle lääkkeelle vaihtokelpoista valmistetta.

        Enpäs tuollaista huomannutkaan, eikä varmaan lääkärikään. Tuolla lääkevaihtoehdolla olisin säästänyt vajaan kympin, joskin tabletteja olisi joutunut popsimaan tuplaten. Vaihto ei olisi onnistunut koska resepti oli Panadol fortelle eikä sille ole vaihtokelpoista vastinetta. No seuraavalla kerralla pitää muistaa pyytää resepti 500 mg:n Panadolille.


    • Siitähän sitä aihetta

      On saatu istua palaveria,ruksitaan taas jotain pois ja taas tuli tulosta.

      Ei järjen hiventäkään tuossa Panacodinkaan kohdalla,täytyisi aina tsekata kun on saanut reseptin ja sitten tarvittaessa lekurille puhelinaika että voitaisko muuttaa reseptiä,poretabletti kiinteäksi.

    • Mun on pakko ottaa poreena kun ei nappula tepsi...
      Mistähän lie johtuu..

      • eski

        murskaa tabut , ni pitäs toimia samanlain ku poreenakin , eli nopeammin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      106
      3170
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      92
      2445
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1996
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1540
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1500
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1415
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      927
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      922
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      856
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      789
    Aihe