Kauheasti vouhotetaan autojen hiilidioksidipäästöistä ja kovaa kyytiä keksitään erilaisia "sakkoja" saatuttaville autoilijoille. Kaikkihan on toki suhteellista, mutta esimerkiksi yhden paperitehtaan hiilidioksidipäästöt (aamulehti 12.12.2008) ovat noin 990 128 000 000g/vuodessa, joka tarkoittaa suunnilleen sitä, että tuon päästön "aikaansaaminen" autoilla vastaisi n. 6 000 000 000km ajoa, autolla, jonka päästöarvo olisi 165g/km.
Asiaa päästöistä
yxi autoilija
6428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
eivät juurikaan huononna niin paljon hiilidioksiditasapainoa, koska energian raaka-aineena on usein vieressä sijaitsevan sellutehtaan bioraaka-aine.
Toisekseen paperitehdasta tarvitaan, jotta voi ostaa bensaa autoon...
Niin, kyllähän se totta on, että autoilun merkitys noiden monien erilaisia saasteita tuottavien lähteiden joukossa on nostettu jopa kohtuuttomassa määrin esiin.
Jos tosiaan ajatellaan sitä, mikä määrä TURHAA paperia kulutetaan erilaisten roskalehtien painamiseen, ja kuinka paljon kopiopaperia kuluu "paperittomissa" toimistoissa erilaisten byrokratian säädösten toteuttamiseksi, niin noista tinkimällä ja järkeistämällä voitaisiin monta paperitehdasta pysäyttää lopullisesti.
385160000000g/v onkin oikea päästömäärä, anteeksi. Eli tuon määrän "tuottamiseksi" keskikokoisella henkilöautolla tarvitsee ajaa vain noin 2600 miljoonaa kilometriä.
...että yhden paperitehtaan käyttämä energia hyödyttää lopputuotteena miljoonia ihmisiä, mutta sama energiamäärä käytettynä teillä ja kaduilla ei.
Mikäli laskelmasi pitävät paikkansa, tuolla päästömäärällä ajaa 18000km:n vuotuisella ajosuoritteella vain n. 144000 henkilöautoa. Varmaa on, että tässä maassa ajetaan pelkkää huvi- tai muuta hyödytöntä ja tarpeetonta ajoa paljon, paljon enemmän.
Kukaan ei aja missään eikä koskaan hyödytöntä ajoa. Kaikella on tarkoituksensa.
-mieti sitä.
Jos päästöiksi lasketaan myös se, että autoteiden alta on jouduttu kaatamaan metsää ja muuta kasvillisuutta yhteensä noin 450 000km matkalta, niin lisääntyy autojen 'päästöt' pelkästään yhteyttämisen loppumisen seurauksena määrän, joka vastaa yli kymmenkertaisesti Suomen kotimaan lentoliikenteen hiilidioksidipäästöjä. Ja samalla on tietysti menetetty teiden alle osa arvokkaasta hiilinielusta. Ja tämä siis vaikka autoilla ajettaisiin Suomessa 0km.