Helsingin

Helsingin bussikuljettajista jo enemmistö on maahanmuuttajataustaisia....

Miten lienee tuossa tapauksessa:

http://www.iltalehti.fi/helsinki/200812148768524_hi.shtml
7267
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kun kirjoitetaan, että poliisin pitää päästä jututtamaan kuskia "kunnolla", niin se on suomeksi, että kielivaikeuksia saattaa olla.

Äänestä
  • Tämänpäiväisen lehden mukaan kyseessä maahanmuuttajakuski. Pitihän se arvatakin. Taidan jättää ainakin iltaiset bussikyydit väliin. En ole tähän mennessä pelännyt, vaikka joskus on ollut levotontakin, Olen kerran mennyt jopa väliin, kun laitapuolen kulkija uhkasi ratikassa toista veitsellä - ja ilman mitään kättä pidempää. En tosin tee sitä toiste. Mutta että kuskit ryhtyvät rautatangoin pitämään järjestystä.,,

    Äänestä

koska sitä ei erikseen mainittu. Olettehan huomanneet uutisointitavan, jossa maahanmuuttajataustaiset ihmiset mainitaan aina erikseen, mutta suomalaistaustaisia ei mainita erikseen.

Verratkaa tätä takavuosien uutisointitapaan, joissa esim. "nais"kuljettaja ajoi auton ojaan. Jos uutisessa mainittiin vain "kuljettajan" ajaneen auton ojaan oli kyse aina miehestä.

Em. logiikalla toimitaan nykyisin maahanmuuttajataustaisia koskevissa uutisissa.

Äänestä
  • Kyllä oli maahanmuuttaja. Seuraavasa asiaa käsittelevässä jutussa tämä oli mainittu.

    Äänestä


kuinka suomalaistaustainen kuski meni vaihderaudan kanssa "ojentamaan" juoppoa suomalaistaustauista matkustajaa, joka oli käynyt käsiksi toiseen suomalaistaustaiseen matkustajaan.

En silti viitsinyt kirjoittaa siitä tänne, vaikka kyseinen suomalaistaustainen kuski ylittikin toimivaltansa reippaasti.

Mutta tulkoon nyt jälkijunassa tämäkin "uutinen", vaikka ihan tasapuolisuuden nimissä julki.

Äänestä

pieksevät matkustajia - eikös vain?

Onneksi on kuskeja, koska olis aika vaikea päästä duuniin ilman heitä. Näillä palkoilla ei oo varaa autoonkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bussikuljettajista kirjoitti:

Helsingin bussikuljettajista jo enemmistö on maahanmuuttajataustaisia....

Miten lienee tuossa tapauksessa:

http://www.iltalehti.fi/helsinki/200812148768524_hi.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu