Parisuhde on aina kahden kauppa. Ja aina kun on enemmän kuin se yksi, niin alkaa ongelmat. Niin meilläkin vaikka suurimmalta osin elämämme on tasapainoista ja sopuisaa.Viime aikaiset riitamme liittyvät nettiin ja kysymykset pyrivät netin ympärilä. Mitkä asiat pitäisi sallia ja hyväksyä mitkä on niitä jotka menevät rajan yli.
Tilanne on se että miesystäväni chattailee paljon.Kirjoittelee myös pitkiäkin sähköposteja chatissa tapaamiesna naisten kanssa. Viatonta ja harmitonta sanoo mies. Minua nuo loukkaa hyvin paljon.Koen sen jo melkein pettämieksi=( Olemme yhdessä vain viikonloput,joten yhteinen aika on muutenkin kortilla sitten hän vielä käyttää siitäkin ajastamme vieraisiin chat naisiin. Pitääkö minun vain ymmärtää ja niellä asian tuoma pahamieli?
Tilanne on se että miesystäväni chattailee paljon.Kirjoittelee myös pitkiäkin sähköposteja chatissa tapaamiesna naisten kanssa. Viatonta ja harmitonta sanoo mies. Minua nuo loukkaa hyvin paljon.Koen sen jo melkein pettämieksi=( Olemme yhdessä vain viikonloput,joten yhteinen aika on muutenkin kortilla sitten hän vielä käyttää siitäkin ajastamme vieraisiin chat naisiin. Pitääkö minun vain ymmärtää ja niellä asian tuoma pahamieli?
Vastaukset 12
Vanhimmat
tyhmä,niin joo.
Siihen pitää vaan tottua. Jokaisella on vipinää netissä, harmitonta tai vakavampaa, riippuu ihmisestä, mutta sitä tämä on.
Sano miehelle että se loukkaa sua. Tuskin se tapojaan muuttaa mutta voithan koettaa
ne kannattaa teidän keskustella keskenään läpi. Jostain syystä tällanen on tullu nyt pinnalle taas, mut se on kuitenki kahden kauppa, jos sie et hyväksy tätä touhua niin siun pitää kertoo siitä poika ystävälles. Uskosin että halua ratkasta tuo ongelma on teillä molemmilla.
Puhukaa ja sopikaa se on ehkä paras vaihtoehto. Jonkilaiseen kompromissiin tuossa ois mahdollisuus, mut jos haluat stopata sen suoraan seinään niin se ei tuu onnistumaan...
Puhun asiasta miehelle mutta hän vaan sanoa että tuollainen on harmitonta ja viatonta nehän on tuntemattomia naisia ei hänellä ole tunteita heitä kohtaan. Haluaa vain chattailla??!
niin se haluaa chattailla, se antaa vähän näkökulmaa ja pitää fantasiat. Mut siun pitää kertoo miten sie sen koet.
En siis tarkota että pitäs itkuraivarit järjestää, mutta keskustelun vois ottaa näkökulman "Minusta tuntuu pahalle se että sinä chattailet mieluummin vieraiden kanssa kuin minun kanssani, koska...."
TAI chattailu JA pitkien sähköpostien kirjoittelu voivat monen mielestä olla eri asioita.
Voi se olla viatontakin, mutta voi olla olemattakin. Ja kaikkea siltä väliltä. Joo, kannattaa muuten ottaa asia puheeksi kuten Frederico ehdotti, ei missään nimessä hyökkäävällä ja syyllistävällä sävyllä. Saattaa päästä parempaan lopputulokseen kun ei suoraan syyllistä toista.
mitä mieheltäsi siedät. Itse olen niin mustasukkainen, etten kauaa katselisi miestä joka käyttäisi meidän vähää, yhteistä aikaa nettinaisille kirjoitteluun. Ihan varmasti ehtisi kirjoitella muulloinkin..
mekin olemme. Meillä on omanlaisemme säännöt, pettämistä olisi se, ettei kertoisi toiselle sivusuhteen aloittamisesta. Aika hiljaista sillä rintamalla, pitäisi ehkä mennä Setan bileisiin?
Enemmistö ystävistäni on vastakkaista sukupuolta, tulen jostain syystä miesten kanssa helpommin toimeen. Suurin osa heistä on "tavallisia perhetuttuja", kuten Naisen logiikka-palstalla joku sanoi pariskunnan yhteisistä ystävistä.
Jos näätte harvoin ja silti haluaa käyttää aikaansa netissä kun sä olet siinä niin ei kuulosta lupaavalta. Mä ainakin ajattelisin et mun mieheni ei ole enää musta kiinnostunut.
Kyllä mullakin on muutama miespuolinen ystävä jotka olen tuntenut paljon kauemmin kuin mieheni ja heidän kanssaan lähettelen sähköposteja silloin kun kukaan perheenjäsen ei mua tarvitse. Mut mies on sillon nukkumassa tai pois kotoa. En käyttäis meidän yhteistä aikaa tollaseen enkä tutustu chatissa uusiin miehiin kun mulla on jo mieheni.
Jos yhteinen aika olisi muutenkin kortilla ja osa siitä menisi siihen, jotta nainen pitäisi yhteyttä nettituttuihinsa tai yleensäkin tuttuihinsa sen kustannuksella, että se olisi suoraan pois meidän ajastamme, niin en todellakaan pitäisi siitä.
Oikean elämän ystävät ymmärtää paremmin, olen ollutkin tuollaisessa tilanteessa, mutta oli siinä sentään jokin tolkku olemassa ja ilmeisesti selkeä osasyykin sille miksi asiat meni niin kuin meni, mutta tosiaankin jos viattomista tai "viattomista" nettitutuista olisi kyse, ulkopuolinenhan ei voi tietää mistä hommassa on kyse, niin eipä hyvältä näyttäisi. Tarkoitan nyt ihan sellaista todellista ajankäyttämistä siihen yhteydenpitoon, missä merkeissä ja miksi sitä yhteyttä pidettäisiin.
Onko sallittua, niin se on teidän päätettävissänne. Tai jos ette päätä siitä erikseen, niin omatunnon mukaanhan se on sitten mentävä - kuten aina muutenkin. Luottamus pitää olla, mutta jossainhan sen "hyvän maun rajan" on mentävä.
Pitääkö niellä, niin teidän pitää keskustella asiasta. On sellainen vaihtoehto olemassa että mies hakee jotain parempaa vaikka onkin sun kanssasi. Ja/tai on ihan auttamattoman addiktoitunut.
Samaa mielstä edellisen kanssa.
Ei pidä ymmärtää. Pitää nostaa kissa pöydälle ja kertoa miehelle (jos ei se muuten tajua) miltä tilanne vaikuttaa sinun kannaltasi.