18-vuotias mies sai tappelussa päävammoja, jotka johtivat kuolemaan. Todistajan mukaan uhrin päätä oli lyöty asfalttiin tappelun aikana.
Käräjäoikeus katsoi 20-vuotiaan miehen olleen aktiivisesti mukana kuolemaan johtaneessa tappelussa ja tuomitsi hänet kuolemantuottamuksesta.
Tampereen käräjäoikeus tuomitsi keskiviikkona antamassaan kansliatuomiossa 20-vuotiaan neljäksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.
Eikö pään hakkaaminen asfalttiin siten että toinen kuolee ole sen suurempi rikos kuin esim. "Avokämmenlyönti aikuiselta aikuiselle, 4 kk ehdollista." tai "Rattijuopomuksesta 4,5 kk ehdollista"?
http://www.iltalehti.fi/tampere/200812108749840_te.shtml
Löi päätä asfalttiin
4
708
Vastaukset
Se kai se on se syy....Kyllä sitä tilaa voisi vankiloihin tehdä taluttamalla toivottomin aines penkan reunalle....Eihän ihmisoikeuksistä kukaan silloinkaan ole puhumassa, kun henkirikoksia tehdään.
- Joskus asiaa ihmetellyt
Tuomiot ihan kuin mutu- tai millä päällä tuomari on tuomioita. Joskus niinkuin tuossa aloitus viestissä, ei saa hengenmenosta kuin ehdollista. Tapon yrityksestä jo sen sijaan voi saada 4 - 5 v vankeutta. Vaikka "yritys" on tapahtunut kahden osapuolen tappelussa. Ja varsinkin jos mukana on ollut suomalaiskansallinen puukko. Linkkarikin riittää tuomioon. Ja "hyvä" asianajaja.
- Oikeustaju hukassa
Juu, eikös se näin ole tosiaan menny jo vuosikymmmenet.. Jos tapat/raiskaat jonkun pääset ehdollisella ja jos ryöstät kultasepän/jalokiviliikkeen saat 20 vuotta. Ne on nääs kivet arvokkaampia kun ihmishenki...
Vai mites niille Raivo Roosnalle ja Alex Lepajoelle kävi... Sillon joskus...
Tuli muuten ohjelma toisesta viime vuoden puolella. Oli jostain "ansainnu" rahaa ja oli kova bisnesmies. Toimittajan kysyessä, että minnes sen ryöstösaaliin sillon piitotit (kun sitä ei koskaan löydetty) niin äijä vastasi, että muistakko itte mitä teit -85 kesällä...
Niin, kukapa sitä monen sadantuhannen ryöstösaaliin piilotuspaikkaa muistaisi... ;) - Mies.
..se tuomioperuste lievästä raiskauksesta.
Lievän ja törkeän pahoinpitelyn eron vielä ymmärrän...
Miten voi lievästi raiskata?
Toinen on jokamiehen oikeus rikollisen kiinniotossa omaisuuttaan varjellessaan.
Joku yrittäjä tapaa murtomiehen liikkessään, ja nappaa sen kiinni kun ei vapaaehtoisesti antaudu, niin saa itse tuomion ryökäleen nirhautumista ja henkisistä kärsimyksistä.
Jenkkilässä vastaavassa tilanteessa yrittäjä voi ampua ryökälleelle kuulan kalloon, eikä mitään seuraamuksia.
Ja mitä pelleilyä ovat ne oikeisistuimien jakelemat muhevat korvauspäätökset, vaikka hyvin tietävät, että työtön kriminaali ei maksa senttiäkään, ja uhrin viimeinen oljenkorsi, valtiokonttori ei maksa koskaan yli oman maksimirajansa, liekö nykyään 3-4000 euroa?
Siis korvauspäätöksiä, jotka eivät ikinä toteudu.
Tuttava ajeli 2,6 promillen kännissä ja kärähti.
Palkkasi kalliin paskanpuhuja-advokaatin, ja kortti tuli käräjiltä heti näppiin, 2 kuukauden ajokiellon jälkeen. Syyttäjä halusi vuoden.
Persaukinen ilman advokaattia olisi sen vuoden saanut. Eli varakkaammille lievemmät tuomiot.
Oikeuskäytännöissään ihmeellinen banaanitasavalta tämä Suomi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1903149Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos621964Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651573Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt331573- 931270
Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti221215Rakastan sitä
kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa49983Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva5932Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties61927Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan187922