http://fi.wikipedia.org/wiki/Pet_Sounds
mitä ihmeellistä tuossa levyssä muka oikein on? Ei mitään, ainoa hyvä biisi on ensimmäinen "Wouldn't It Be Nice" biisi. Kovimmat Beach Boys diggarit varmaan kuuntelevat joka päivä tätä Pet Sounds levyä kun se on niin hieno ja erikoinen. Itse en löydä tästä mitään ihmeellistä, näin joulunaikaan se sopisi varmasti hyvin taustamusiikiksi tavarataloihin, mutta, että yhtenä sitä pidetään yhtenä kaikkien aikojen merkittävimmistä poplevyistä, tämä on jo vähän liioittelua.
Pet Sounds
4
583
Vastaukset
- levyjä
Jos ei Pet Soundsin loistokkaita melodioita, harmonioita, soundeja ja sovituksia tajua, on kuulijassa vika - ei suinkaan levyssä. Kuunnelkaa God Only Knows ja muut levyn ikiklassikot huolella ja tosissanne, tajuatte kyllä miksi se on maailman paras levy tai vähintään top3-kamaa.
- 234545
Yksi syy on varmasti se että levy oli aikanaan edistyksellinen tuotannollisesti.
Pitää muistaa että tämä levy on tehty 60 luvulla ja on tehty sen aikaisilla välineillä ja tiedoilla.
Jos vertaat levyä muihin sen aikaisiin levyihin etkä nykypäivän levyihin ymmärrät varmasti syyn miksi se on noussut arvostetuksi levyksi.
Oli aikanaan uutta ja tuoretta.- Melodiat kantaa
Jos tätä levyä vertaa tämänpäivän radiosta tulevaan huttuun, huomaa kuulia ainakin seuraavaa:
Hyvät melodiat kestävät aikaa, sovitukset tehty ajan kanssa sekä mahtavat (suuritöiset ja aikaavievät) taustalaulut.
Todennäköisesti popmusiikissa syntyy samanlaisia klassikoita kuin klassisessa musiikissa, eikä syyttä.
Tietokonepohjainen musiikki on tehnyt soittamisesta/biisien tekemisestä jokamiehen lajin, ja sen kyllä kuulee. Pahin paska tulee pohjanmaalta ja pohjois-satakunnan alueelta.
Toisaalta; miksi ihmiset kuttaperkkaa ostaa ja kuuntelee. - merkkiteos
Melodiat kantaa kirjoitti:
Jos tätä levyä vertaa tämänpäivän radiosta tulevaan huttuun, huomaa kuulia ainakin seuraavaa:
Hyvät melodiat kestävät aikaa, sovitukset tehty ajan kanssa sekä mahtavat (suuritöiset ja aikaavievät) taustalaulut.
Todennäköisesti popmusiikissa syntyy samanlaisia klassikoita kuin klassisessa musiikissa, eikä syyttä.
Tietokonepohjainen musiikki on tehnyt soittamisesta/biisien tekemisestä jokamiehen lajin, ja sen kyllä kuulee. Pahin paska tulee pohjanmaalta ja pohjois-satakunnan alueelta.
Toisaalta; miksi ihmiset kuttaperkkaa ostaa ja kuuntelee.Ei 1960-luvun puolivälissä kun tämä levy ilmestyi, oltu kuultu mitään vastaavaa. Brian Wilson, Beatles, Bob Dylan, Kinks, Who, Jimi Hendrix, Pink Floyd ja muut asettelivat ihan uusia standardeja populaarimusiikkiin. Veikkaan kylläkin, ettei viestikeskustelun aloittaja ole kuunnellutkaan koko levyä kuin pari kertaa. Jos ei oikein ole perspektiiviä, ei välttämättä jaksa edes kuunnella musiikkia useita kertoja, jos ei se samantien iske.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1765027- 151650
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621595Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1221470Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91333Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit491070Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951069Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297942- 188911
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757