nyt varmaan v-tuttaa niitä onnettomia autontuojia jotka ostivat kiimoissa saksasta bemareita,mesejä ym ongelmajätettä. esim bmv 530d , vm 2004 hinta 2007 käytetty n. 36000te nyt auton käypä suoramarkkina osto hinta on n.16000te,,jos vielä on osarilla ostanut niin loppu velka huitelee siellä 28000te paikkeilla,,voi voi olisi vaan pitänyt ostaa se aygo niin olisi helppo olla ja naureskella:)
saksan tuojat
kyykyssä
122475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
tosi on. ostin viime vuonna 320 s mersun vm 2001. maksoin siitä 42000 euroa. kävin viime viikolla tarjoamssa sitä pk seudun osto liikkeisiin ja tuomio oli tyly. hinta haitari oli 8000-12000 euroa. miten voi näin paljon auton hinta laskea??. loppuvelkaa on autosta 32000euroo,,ööh taisi tulla surkea joulu. onko ideaa löytyiskö maaseudulta joitakin autoliikkeitä jotka maksaisivat paremmin?.autossa kaikki tehtaan lisävarusteet ja ajettu 180.000tkm. huoltokirjalöytyy!!
..avaukseesi...
Kohta 50 vuotta olen autoilla ajellut,kyllä otti joskus pannuun Suomi Ladalla ajellessa,nyt ehtoopuolella olen alkanut nautiskella nuista käteisellä ostetuista Saksalaisista,toinen on menossa ja kuudes vuosi,Suomalaiseen autoon en erehdy kuin pakolla,eikä ole hymy hyytynyt.
Tämä on kyllä hauskin provo pitkään aikaan :D Totta kuitenkin toinen puoli, eli ei kannata ostaa kalliimpaa autoa, kuin kukkaro kestää.
Jonkun verran säästää, kun hankkiin autonsa Saksasta tai Ruotsista. Joten kukaan järkevä ei näillä hinnoilla osta Suomesta.
provo on! mutta osa totuutta,jos ostaa kokonaan/suurimmaksi osaksi velaksi, velka lyhenee hitaammin kuin arvo laskee. mutta se on vain elämää,persaukisen elämää. Jos haluaa ajaa uudemmalla autolla kuin mihin käteisvarat riittää se on vain kestettävä ja veikkaampa että moni tietää ja hyväksyy sen ostotilanteessa
Saksantuonti Toyota aygo = bensaa liekkeihin
Jos jollain aigolla ajelee,niin se on varsinainen kärpäsen paska jolle nauraa naurismaan aidatkin.
...ei niitä Saksantuonteja osarilla saa. Ne ostetaan käteisellä RAHALLA.
Ja vähän kiinnostaa markkina-arvo, minä ajan sillä vielä pitkään.
käteisellä. Suurin osa on pankista haetun lainarahan turvin ostettuja. Tuhannet pellet ovat päätelleet että kun ostaa tuontipelin edullisesti voi vuoden ajon jälkeen myydä sen voitolla ja hakea toisen.
Hähä
Nyt on pankkiin velkaa ja alla vanha saksalainen joka on vielä kallis ylläpitää. Ja jos sen haluaisi myydä pitäisi kuitenkin hommata joku toinen auto tilalle. Mutta kun ei siitä tuodusta saakaan voittoa, ei edes kohtuullista korvausta.
Järki käteen. Jos meni osto mettään, ei se tappio kuitenkaan toteudu ennen auton vaihtoa. Ajakaa siis niillä mitä on. Ja maksakaa ne sikakalliit huollot jne hymyssä suin ettei naapuri pääse pilkkaamaan.
Sitäpaitsi osari on ihan toinen juttu kuin pankkilaina.
Osari on kotimaisten autokauppiaiden juju, jolla saadaan myytyä autoja persaukisille. Ilman sitä ei kauppa kotimaassa toimisi.
Pankkilainaa saa vain oikeaa vakuutta vastaan (auto ei kelpaa).
...se että vakuus eli useimmiten asunto/kesämnökki on pankin eli lainalla ostettu. Ja usein vanhemmat ovat antaneet lapselleen merkittävän osuuden asuntoon. Turha nimitellä osarilla ostajia persaukisiksi, palkka katsos juoksee ja maksuerät tulee hoidettua. Eikö persaukinen ole sellainen joka ei pysty maksamaan velvoitteitaan ja on todella pee aa?
Itse olen ostanut 30 te arvoisia uusia autoja, suomalaisista lasipalatseista, olen ollut tyytyväinen. Ymmärrän myös automiehenä heitä, jotka haluavat tuoda autonsa ulkomailta, ja hienoja biilejähän sieltä saa.
Onko sinulta jotakin pois, jos joku maksaa autoilusta ja siitä nauttimisesta? Mittaatko kaikki asiat rahassa? Kyllä on kovin ankeaa elämä, jos rahavarat mahdollistaisivat elämästä nauttimisen mutta nuukuus estää sen! Säästätkö kaikki ylimääräisen lapsillesi tai sukulaisillesi ryypättäväksi? Mitään et mukaasi saa kun aika kerran sinutkin jättää. Nauti hyvä ihminen elämästä, vaikkapa hyvän auton muodossa!