Joululahjat

Tämä lienee merkittävä aihe. Olen saanut mieheltäni joskus Kalevala korun tuotteita, aurinkolasit, vaatteita ja rahaa. Tänä vuonna sain 200€, joka on opiskelijalle paljon. Ostin takin ja talvikengät, johonkin muuhun olisi vielä varaa. Itselläni köyhänä opiskelijana ei ole mitä ostella: luultavasti kääräisen vyötärölleni rusetin ja esitän lahjaa. Muuten elämme kaukosuhteessa, joten jouluna on minun tilaisuuteni hemmotella toista.
5776
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

vaan jos ei kenellä ole varaa lahjoihin niin siinä on toisille hyvä lahja kun tekee joulusta joulun antamalla toisille hyvän mielen ja onnellisuuden tunteen.
Itse olen sanoutunut irti joululahjahäslingistä koska läheisilläni on jo liikaakin tavaraa ja jos ei heillä mitä ole niin sitä ei toinen osaa ostaa. Hyvää joulua sinulle kaverisi kanssa ja muista hyvä joulumieli, siis sellainen jota ei voi rahalla ostaa.

Äänestä

Toimisikohan tuo toisinpäin niin että minä olisin se lahja?
Rusetin paikkaakin voisi soveltaa ;)
Hyvää joulua teille!
Siitä tulee taatusti antoisa!

Äänestä
  • Paras lahja mitä voisin itelleni ajatella, olisi että mieheni kietaisisi itsensä joulupakettiin. Voittaa mennen tullen turhat krääsät. Hänellä kun ei ole tapana pohtia mitä oikeasti tarvitsen ja mistä oikeasti tykkään. Eikä vaatisi suuria päättelykykyjä vaan olen suoraan sanonut esimerkiksi mistä väreistä en pidä.

    Kalliit lahjatkaan eivät mieltä lämmitä vaan "se ajatus" lämmittää. Ihan turha ostaa jotain kallista, jossei sitä ole ajatuksella mietitty.

    Äänestä

Rahattoman pitää käyttää mielikuvitustaan, joten tuo rusettijuttu ei mikään huono ole...
Osaatko laittaa ruokaa? Kotiruoka on monelle miehelle mieleen. Osaatko kutoa? Omatekoiset villasukat, lapaset, pipo tai kaulaliina eivät nekään mahdottomia kustanna. Sitten tietty tuo rusettipuolen juttu. Rentouttavaa hierontaa kynttilän valossa tai sitten jotain räväkämpää kuten strippausta miehen lempparibiisin tahdissa...Kelpaiskohan?
Älä sure rahattomuutta. Se on elämän realiteetti opiskeluvaiheessa. Eikä fiksu mies edes odota sinulta 200e rannekelloa tms.

Äänestä
  • Kenellepä ei olisi paras lahja, ettei tarvitsisi hössöttää tarpeettoman rihkaman perässä?

    Jos minulta kysytään, niin joulumenu voisi olla vaikkapa luuton pikkukinkku, graavilohta ja ruisleipää, uunissa paistettu lohifile, pussimuusia tai riisiä, muutama peruna ja porkkana, tietysti riisipuuroa, laatikot ja salaatit valmiseineksiä, pullo puna- ja valkoviiniä.

    Ei maksa paljon ja onnistuu kaikilta.

    Kalleinkaan tavara ei korvaa pientä pään silitystä.

    Jos tuntee itsensä rakastetuksi on kuin omistaisi koko maailman kalleimman aarteen.

    Se olet Sinä itse!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Michiko_ kirjoitti:

Tämä lienee merkittävä aihe. Olen saanut mieheltäni joskus Kalevala korun tuotteita, aurinkolasit, vaatteita ja rahaa. Tänä vuonna sain 200€, joka on opiskelijalle paljon. Ostin takin ja talvikengät, johonkin muuhun olisi vielä varaa. Itselläni köyhänä opiskelijana ei ole mitä ostella: luultavasti kääräisen vyötärölleni rusetin ja esitän lahjaa. Muuten elämme kaukosuhteessa, joten jouluna on minun tilaisuuteni hemmotella toista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu