http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200812158776545_ul.shtml
Näin pitäisi myös Suomessa toimia, eli vähennetään rasismia aiheuttavien pakolaisten määrää vähintään puoleen.
Toki Geneven sopimuksen piiriin kuuluvat otetaan edelleen maahan mutta näitähän oli pakolaisista vain n. 30% ja loppuja ei Suomen tarvitse edes ottaa vastaan koska heillä ei ole todellista hätää jonka vuoksi pitäisi turvapaikka myöntää.
Näin pitäisi myös Suomessa toimia, eli vähennetään rasismia aiheuttavien pakolaisten määrää vähintään puoleen.
Toki Geneven sopimuksen piiriin kuuluvat otetaan edelleen maahan mutta näitähän oli pakolaisista vain n. 30% ja loppuja ei Suomen tarvitse edes ottaa vastaan koska heillä ei ole todellista hätää jonka vuoksi pitäisi turvapaikka myöntää.
Vastaukset 23
Vanhimmat
kyllä siinä äijässä on paljon enemmän otetta kuin näissä arkadianmäellä istuvissa suomalaisissa.
että puuttuu selkeä ääni kohtuudelle?
Oikealla sekoillaan ja vasemmallakin ehkä sekoillaan?
Paisutellaan, ja kirjoitellaan nettiin, vedetään pari jumalaa ja puolijumalaa mukaan.
Ei hyvä, ei todellakaan hyvä että menee veriseksi, siitä voi seurata koston kierre ja ...ei huva!
Mutta, putinilla on kyllä aika hyvä ote tuohon ratkaisuksi, koska sehän on ainoa tapa kerralla rauhoittaa tilanne.
Erinomainen ratkaisu suorastaan, ainakin näin ensireaktiona.
Siinä vaiheessa kun rasismi purkautuu näin ollaan aika pahasti myöhässä ja sitä on lähes mahdoton pysäyttää, mutta Putinin keino on ainoa laatuaan, ainakaan en ole koskaan moista kuullut!
Tämä auttaa varmasti.
Kansojen yhteentörmäys aiheuttaa aina konfliktejä, siitähän ei voida välttyä mitenkään, olenkin aina ihmetellytkin miksi ihmisen täytyy sekoittaa kansat, onko sillä jokin suurempi tarkoitus?
Saatan ajatella hieman vanhanaikaisesti, ehkäpä rasistisesti, mutta jos ihmiset eivät kaikki halua sekoittua niin miksi siihen sitten pakotetaan?
En vaan ymmärrä, minulle kyllä kävisi että kaikki asuu vaikka samassa maassa, mutta kultturierot eivät koskaan anna myöten, eikä myöskään uskonnot.
Jospa olen väärässä ja jonain päivänä se sitten onnistuu, kaikesta huolimatta, mutta tämä ei kyllä ole helppoa.
Koetko kansojen sekoittumisen uhaksi?
Ja miksi, jos koet?
Ei mullakaan ole mitään erikoista aikomusta sekoittua yhtään mihinkään.
Eikä mua siihen kukaan pakota.
Mä näen käytännössä vain ihmisiä. En eri kulttuureita.(ainakin yritän)
Hitto, ihan kuin puhuis kaikunsa kanssa...
Silti, aina kun rajoitetaan, (älä käsitä väärin, jotain rajaa on oltava) täytyy myös antaa vähän ruoskaa, eikä vain marjapuuroa kansalle.....
Kansojen sekoittaminen on nimenomaan uhka, koska kaikki eivät sitä hyväksy.
Ei siis minun henk koht mielipide vaan sehän on ollut aina sama, aikojen alusta.
Itse asiassa, Hitler sanoi aikanaan tuon, "kansoja ei pidä sekoittaa":)
En kyseisen herran juttuja sinänsä kunnioita, enkä nosta äijää millekkään alustalle, tekihän hän hirveitä tekoja, mutta ei hän silti ollut mikään tyhmä, hullu kylläkin:)
Tämä ei ole mikään uusnatsistinen kannanotto vaan mielestäni silkka tosiasia.
Sen näkee joka puolella maailmaa, toiset hyväksyy, toiset ei, ja se joukko joka ei hyväksy, vaiennetaan tai yritetään vaientaa.
Onhan se tänä päivänä melko brutaali ajatus, mutta kyllä sinäkin sen näet jos osaat katsoa puolueettomasti?
Kannattaa miettiä asiaa ihan rauhassa monelta kantilta, esim jokainen ihminen on rasisti, kyse on määritelmästä.
En nyt sitten tiedä miten tämä taas liittyy mihinkään, mutta on kuin yrittäisi saada ampiaiset hyväksymään pesäänsä herhiläiset, jotka sitten joko syö hunajan tai tekee sitä lisää:LOL
Sorry mutta minä näen asiat tasan näin:)
päätellen, jos en väärin ymmärrä, haluat, ettet sinä, tai sinun sukusi koskaan sekoitu muihin pörriäisiin?
Se on ihan OK! -Mutta voitko oikeasti vaikuttaa siihen yhden yhtään sitten kun sinusta on aika jättänyt?
Siis: mahdollisuudet siihen, että kaikki "rodut"
häviävät lopulta, ovat niin korkeat, että tätä voidaan pitää väistämättömänä?
Onko sillä siis yhtään mitään väliä kuinka ponnekkasti sitä vastustat?
Saathan toki nauttia omasta valkoisuudestasi nyt, omana aikanasi, mutta lastenlapsesi tuskin nauttivat muusta kuin elämästä yleensä.
-Toivottavasti.
-Tämä siis, jos ymmärsin tekstisi merkityksen oikein.
Kirjoitit:
"jos ihmiset eivät kaikki halua sekoittua niin miksi siihen sitten pakotetaan?"
Erittäin hyvä kysymys. Kuka hyötyy monikulttuurisuuteen pakottamisesta?
"monikulttuurisuuteen pakottaminen"?
Eihän ketään pakoteta esimerkiksi avioliittoon. Naapureitaan ei voi valita, vaikka ei heistä henkilökohtaisesti pitäisikään, eikä työtovereitakaan. Olen itse joutunut töissä selvittelemään kahden insinöörin tuhannentulimmaista kiistaa, koska he eivät tulleet toimeen keskenään samassa huoneessa ja käyttivät kaikkia aseita, myös työsuojelua. (Tarpeetonta kai sanoa, että molemmat olivat suomalaisia.) Olen myös joutunut sietämään häiriköiviä naapureita (ja hekin suomalaisia). Olisi voinut puhua monikulttuurisuudesta - Suomeenkin kun mahtuu monenlaisia kulttuurimuotoja.
Joka tapauksessa jos rikotaan Suomen lakeja, työpaikan sääntöjä tai asuntoyhtiön järjestyssääntöä, niin silloin puututaan niihin. Jos ei, niin ei.
Niin että mitä tarkoitat pakottamisella?
Ei aivan näinkään, en näe itseäni rasistina, kyllä minä voisin pereiaatteessa tehdä lapsen ulkomaalaisenkin kanssa, ehkä, en tiedä.
Mutta en tarkoita kansojen sekoittamisella paneskelua, vaan että kansat muuttavat yhteen.
Se ei voi koskaan toimia täydellisesti kulttuurierojen sekä uskonnollisten erojen vuoksi.
Väri ero ei varmasti ole se pointti.
Ainoa keino sekoittaa kansat on pakottaminen, kieltäminen täysin kaikki huonot puolet sen ympäriltä jne...
Kansojen sekoittuminen, tarkoittaa siis lopulta kaikkien kulttuurillisten mielipiteiden, käsitysten ja tekojen yhteentörmäämistä ja kyllähän se aiheuttaa väistämättä rasismin yleistymistä, sekä muita vastareaktioita, halusimmme tai emme.
Pakottamisella tarkoitan valtiollista pakottamista, päättäjien taholta hyväksymään asia täysin ilman mahdollisuutta jopa edes vaikuttaa asiaan millään tavoin.
Keinot voivat olla moninaisia, kuten jo nyt käytetään suomessakin.
1. puhutaan nettirasismin poistamisesta, joka erehdyttävästi on mielletty rasismiksi, joka tarkoittaa melkoista sensurointia kaikesta maahanmuuttoa kriittisesti käsittelevistä aiheista(jos toteutuu).
2. Uusia lakiehdotuksia tehdään vältellen julkisuutta. (Thorssin uusi maahanmuuttolaki)
3. unohdin jo mitä piti sanoa, mutta onhan näitä uhkakuvia.
Pakottaminen on siis sitä että jos sanot vastaan olet rasisti!
"Rasistilla" on koko ajan vähemmän ja vähemmän tilaa hengittää ympärillään ja kuitenkin kyse on vain vahvasta mielipiteen ilmaisusta, loppujen lopuksi.
mutta nyt kun sanot "ei koskaan"...
Mä en sano koskaan enää ei koskaan.
Mennään tuhat vuotta etiäpäin niin kuinkahan nopeaa liikkuminen maapallon puolelta toiselle silloin on?
Mä näen, että juurikin siitä paneskelusta se kaikki lähtee. Paneskelun tuote on joissain tapauksissa sellainen muksu, jolla ei varsinaisia kulttuurisia/"rodullisia" juuria ole.
Toki yhteentörmäyksistä aiheutuu kitkaa.
Justiinsa se pakottaminen = liian nopeasti eteneminen on sitä lyhytnäköistä toimintaa.
Mun mielestä kyse ei ole itse monikulttuurisuuden vääryydestä/oikeellisuudesta, vaan siitä, että jotkin ehkä pyrkivät viemään maailmaa jossain "aikakoneessa" eteen tai taaksepäin paria hanikkaa vääntämällä.
Olet aivan oikeassa, paneskelusta se lähtee ja syntyy lapsia joilla ei ole näitä meidän arvoja, ei ainakaan ennenkuin se oppii niitä jostain.
Tuhat vuotta ja tilanne on jotakuinkin sama, uskon vakaasti, jos maapalloa tai ihmiskuntaa edes enää on!!!
Ihmiset ovat niin erilaisia ja oppivat erilaisilta ihmisiltä kaikenlaista ja ottavat roolimalleja, jopa aikuisenakin.
Miimet, vai miksi niitä kutsuttiinkaan ovat juuri niitä, eli joka ikinen hiphoppari mitä naet steissillä huitomassa ilmaa erilaisilla kansainvälisillä huitomamerkeillä, on oppinut ne jostain matkittuina.:)
Rasismi voidaan oppia jostain tai se kasvaa ihmiseen mistä kasvaakaan.
Rasismi voi hetkittäin olla piilossa ja luullaan että se on vä'hentynyt, mutta todellisuudessa sitä on aina ja tulee olemaankin.
Ihminen on kuitenkin loppupeleissä kateellinen, suuttuu helposti jos tekee itse virheitä, jne...
Rasismi sinänsä ei koskaan lopu, mutta aiheet voivat muuttua.
jaksan uskoa että tulevaisuus on parempi kaikkine huppareineen ja hevisteineen,
oota vaan ku tulee se depis.
Sitten kuunnellaan vanhat black-sabbathit ja tippuu katto päälle.
Kyllähän se rasismikin loppuu aikanaan, kuten sanoit, kun kaikki loppuu.
Aah, tunnen jo kuinka seinät kallistuvat yläreunoistaan sisäänpäin...
ei ole rasismia. Rasismia on niputtaa kokonainen kansanryhmä ja liimata nipun päälle joukko negatiivisia nimikkeitä, ja sen jälkeen vaatia kohtelemaan kaikkia ryhmään kuuluvia niin kuin ne nimikkeet olisivat totta.
Otan esimerkin eri alalta: jos arvostelee Israelin toimia palestiinalaisia vastaan, on Israel-vastainen, mutta ei antisemiitti. Jos ilmoittaa, että sellaisia ne juutalaiset ovat, aina harjoittamassa kansanmurhaa, on antisemiitti. Edellinen on laillista, jälkimmäinen ei.
Nettirasismi on rasismia siinä kuin muukin rasismi. Vai onko mielestäsi eroa siinä, että kirjoittaa sanomalehteen rasistisen artikkelin, tai että sanoo samat asiat blogissa tai keskustelupalstalla? Onko rasistinen kirja rasistisempi kuin rasistinen lehtiartikkeli?
Eiköhän se Thorsin ehdotus laiksi ole mennyt aivan normaalia lakien säätämistietä. Eivät lait päädy eduskuntaan käymättä läpi tiettyä myllyä, jonka yksityiskohdat varmasti löytyvät, kun hakee - ainakin lakivalmistelu ministeriössä, sitten valiokuntakäsittely, sitten eduskuntaan.
Loppujen lopuksi rasismi on voimakas mielipide, joka sisältää tämänkin palstan yläreunassa lueteltuja, torjuttavia aineksia. Yhteiskunnassa on pelisäännöt; niiden noudattamisen vaatiminen voi olla pakottamista, mutta se on pakottamista yhteisen elämän hyväksi.
Rattijuoppo voi hyvinkin väittää, että kun hänet pakotetaan keskeyttämään ajaminen, viedään putkaan ja otetaan kortti pois, niin häntä pakotetaan. Kuten pakotetaankin. Tai lapsipornoa harrastava voi närkästyä, kun hänet pakotetaan luovuttamaan vaivalla ja rahallakin keräämänsä pornokuvat. Harvempi muista silti yhtyy hänen närkästykseensä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Abdigadir_Osman_Hussein
Monin paikoin, mutta pakottamisen kohdalla en.
Suomessa ei varsinaisesti pakoteta sanan varsinaisessa merkityksessä, mutta jo pelkästään Halla-ahon tuomio tulee määrittämään jonkin verran mikä on maahanmuuttokriittinen ja mikä rasisti.
Mitä tulee sitten lapsipornoon ja muihin rikoksiin niin siinä pakkokeinot ovat välttämättömiä, se on aivan toinen asia.
Vasta rasistille voidaan noudattaa voimakeinoja, eli siis "rikolliselle" jos sen niin tulkitsee, mutta siinä se juttu justiin onkin, nimittäin se miksi kukakin luokitellaan.
Mielestäni Halla-aho, (hyvä esimerkki) ei ole millään tavoin rasisti, vaan kriittinen ja hänen tuomio tulee sanelemaan pitkälti mikä luokitellaan jatkossa rasistiseksi, koska nämä on jollain tavalla sidoksissa keskenään, eikö?
Mitä tulee nettirasismiin myöskin, mikäli maahanmuuttokriittisyyttä aletaan tuomitsemaan vähäisessäkään määrin rasismiksi, mennään perse edellä puuhun, puhun nettirasismista siksi, että se on ainoa rasismin muoto, mistä ollaan puhuttu ja että sille ehkä aiotaan tehdä jotain.
Netti rasismilla ja face to face rasismilla ei ole sinänsä mitään eroa, mutta netti rasismi on nyt enemmän se esillä ollut, ehkä tuleva sensuurin kohde.
En missään nimessä kannata nettirasismin eliminointia pakkokeinoin, koska se että joku vihastuksissaan sanoo jotain netissä on aivan eri asia kun sen sanoo päin naamaa, kun siitä ei pääse pakoon.
Kyllä meidän pitää niellä sellaiset pienet voimasanat jokainen, ei pidä ottaa nokkiinsa jostain sanasta, sano mua vaikka runkkariksi, ei paljon haittaa:)
Sitä paitsi, miksi musta voi sanoa toista mustaa sanalla "niger", ja se vain hymyilyttää, mutta minä en voi, silloinhan ole iso paha rasisti?
Ei haukku haavaa tee jne:)
Rasismi poistuu kun ei enää oteta niin hiton tosissaan kaikkea mitä suusta pääsee, hehe!
Hänet on pakotettu:)
Vittu mikä äijä, mitähän se vielä tekee täällä, meinataankohan tuo todella vieläkin päästää ulos tekemään neljäs murha/ raiskaus, huh.
Kaveripiirin kesken nimittele miksi huvittaa.
Kuinka muuten pystyt sieltä omalta päätteeltäsi käsin, päättelemään onko joku vain turhautunut vai onko takana jotain?
Onko se yksi tasapää muuten vieläkään pyytänyt sitä mokaansa raiskauskirjoituksesta anteeksi, tai muuttanut sitä?
Joku raja, varsinkin kun pyrkii jollain tavalla epätoivoisesti olemaan vakuttaava poliitikko.
Hänhän ei kai ole sillä hah-hah-linjalla?
On muuten poika ollut aikasta hiljaa viime aikoina.
Jotenkin jäänyt sellainen mielikuva että se ei voi millään myöntää olleensa väärässä.
On vähän sen luokan ongelma tämä maahanmuutto että yksi sun toinen on välillä hieman pielessä.
Ryppyjähän kun ei voi silottaa? Heitetään kaunis, kirkas maali päälle niin näyttää hyvältä
matkan päästä?
Normaalissa kanssakäymisessä pyritään välttämään nimittelyjä, joiden tietää olevan vastapuolesta loukkaavia.
Tulee mieleeni kohtaus vanhasta lännenkirjasta nimeltä "Virginialainen". Kertoja, idästä tullut mies, kummastelee cowboyden tapaa heitellä tuttavallisesti toisilleen nimitystä "nartunpoika". Sitten kesken pokeripelin eräs mies kutsuu vastapelaajaansa tällä sanalla. Toinen vetää revolverin esiin, laskee sen pöydälle, panee kätensä se päälle ja sanoo: "Kun kutsut minua tuolla sanalla, niin HYMYILE."
Harry Potter, en tiedä miksi, ehkä ne pyöreät rillit ja typerä ilme?:)
Älä yritä olla fiksumpi kuin olet, susta vaan ei ole siihen.
Kaikkea paskaa sulle, joskus sitten vielä tajuat mistä ne pojat siellä suomi24:ssä puhuivat:)
kun ne pojat kasvavat aikuisiksi ja oppivat ilmaisemaan järkeviä ajatuksia järkevällä tavalla.
Miksi, mutta kommenttisi jotenkin yhdisti mun mielessä tomppak:n ja sen...kuka hiton aho se nyt oli..Kuin kaksi marjaa.
Putinnin resepti on naurettavan yksinkertainen. Eikä ole epäilystäkään, etteikö se myös otettaisi käyttöön.
Ja tietenkin tuo lopulta toimiikin, kun vanhat maahanmuuttajat venäläistetään tai muuttavat pois.
Ennaltaehkäisy nyt tietenkin on kaikissa ongelmissa se helpoin tapa toimia, koska silloinhan ei ongelmaa pääse ensinkään muodostumaan. Sitä viisautta nyt Suomessakin kaivataan, ettei antirasistienkin lietsoma rasismi enempää leviäisi Suomen kansaan, joka on kaiketi maailman vähiten rasistista joukkoa sittenkin, verrattuna nyt vaikka somaleihin.