Särkyikö sydän

Pitkä liitto takana. Liitosta jäi jäljelle lapset ja tuska. Tämä tuska sisälläni sai minut katkeraksi ja vihaiseksi, enkä ymmärtänyt mistä se johtui. Ero toi molemmille helpotukses enkä minä ainakaan ole katunut sitä pätkääkään. En haluasi takaisin menneeseen, en vaikka maksettaisi, mutta miksi tuntea tuskaa. Vasta usean kuukauden jälkeen ymmärsin mistä on kysymys. Pahinta ei ole ollut rakkaan menettäminen toiselle miehelle vaan se, ettei koskaan ole rakastanutkaan.
3806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että edes tuossa vaiheessa huomasit, nythän sulla on sitten kaikki hyvin?
Eipä taida olla vissiin kovinkaan harvinaista miehille tollanen.. Todennäköisesti voit vaan kuvitella sen tuskan, jota toi sun itsetuntemuksen puuttees on toiselle aiheuttanut.
Mä toivon, ettei se sun naises oo tajunnut tota kuitenkaan kovasti ennen sua, tai että tajus ees lähteä menemään, ennen, ku sai potkun persiiseensä. Erittäin isot sympatiat hänelle.

Äänestä

Muuten et tuntisi minkäänlaista tuskaa.. Ja tuskin olisit hänen kanssaan koskaan ollukkaan. Se rakkaus on t

Äänestä

Ehkä tunnet tuskaa siitä, että liittonne ei kaikesta yrittämisestä huolimatta onnistunut.
Tunnet tuskaa, kun kaikki liittoon asetetut toiveet ja odotukset romahtivat. Yhteistä vanhuutta ei tulekkaan niin kuin olitte kuvitelleet.
Suret epäonnistumista.

Tuo rakkauden kieltäminen on sinullakin varmaan oma tapasi selvitä tuosta tilanteesta.
Luulen, että jos myönnät itsellesi tosiasiat, niin paranemisesi alkaa ja tuskakin hellittää.
Toteat itsellesi, että näin kävi ok, nyt on mentävä elmässä eteenpäin. Sinulla on varmaan läheisiä tai ystäviä, joiden kanssa voit puhua.
Ja aina on mahdollista saada ammattiapua, jos tuntuu, että tuska ei millään hellitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sitä en tiedä kirjoitti:

Pitkä liitto takana. Liitosta jäi jäljelle lapset ja tuska. Tämä tuska sisälläni sai minut katkeraksi ja vihaiseksi, enkä ymmärtänyt mistä se johtui. Ero toi molemmille helpotukses enkä minä ainakaan ole katunut sitä pätkääkään. En haluasi takaisin menneeseen, en vaikka maksettaisi, mutta miksi tuntea tuskaa. Vasta usean kuukauden jälkeen ymmärsin mistä on kysymys. Pahinta ei ole ollut rakkaan menettäminen toiselle miehelle vaan se, ettei koskaan ole rakastanutkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu