Kiitos elämästäsi Jari Musakka

Christian Saltbacka

Ystäväni Jari Musakka kuoli Nokialla. Tiedon hänenen kuolemasta sain tänään 17.12.2008, kun asun nyt eri paikkakunnalla.
Jarin kanssa istuimme rannalla ja puhuimme elämästä ja elämän tarkoituksesta; osaltaan meillä molemmilla oli tarkoitus ottaa hieman alkoholia ja kokea tietyllä tavalla tämän yhteiskunnan valheellisuus oikeudenmukaisena; kokea miten me vielä nousemme ja elämme paremmin, kuin silloin rannalla. Välillä lausuimme runoja, puhuimme runoudesta ja keitä kuolleita runoilijoita haluaisimme tavata. Enää en tapaa edes Jaria ! Jari tykkäsi lausumastani Joel Lehtosen runosta "Kuin sorsa, jolla on tehty pesä lahden sinermään, jää syksyksymmällä yksin, niin yksin minä jään. Silt ammuttu on rakkaaat, sen siipi haavoittui ja silti sen elää täytyy, se salmella surren ui. Kun ihmisten käteen kuolla, se raukka kammoksuu, se sukeltaa jää pohjaan, se kaislaan pureutuu. Näin jostakin siitä kuulin ja niin nyt minäkin, yhä tartun murheisiini ja kuolla tahtoisin". "En tiedä, toivoko lienee mua ennen häikäissyt, muta koskaan en ole ollut niin suruinen kuin nyt".
Jari oli ihminen suurella iillä; ongelmat ja kaikki vaikeudet johtuivat ihmisen kyvystä ajatella, kokea ja olla ihminen! Hänellä välähti, kuten sanotaan, ja sitä minä rakastin ja ihailin.
Istuimmme Jarin kanssa satoja iltoja hänen asunnollaan ja nyt on tullut se viimeinen ilta, se, joita iltoja ei enää tule. Eikä tule enää edes niitä päiviä, jolloin voin kokea hänen huumorin, älykkyyden, oivalluksen ja sen ihmisyyden, jota hän jakoi jokaiselle ihmiselle.
Kiitos Jari niistä hetkistä joita sain viettää kanssasi, ja kun siellä rannalla puhuimme, kenet haluaisisimme tavata, niin nyt haluaisin tavata sinut!

Näkemiin Jari: Ystäväsi Jouni Christian Nicolai Saltbacka

7

2471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :(...

      Jospa me ihmiset tapaamme toisemme jälleen, kun aika on. Miksi niin aikaisin jotkut menevät. Jospa siellä on olo kevyempi, ei raskasta maailman julmuutta.

      • chrisrian

        joskus vain tuntuu epäoikeudenmuaiselta koko mailma


      • J.A-M.S
        chrisrian kirjoitti:

        joskus vain tuntuu epäoikeudenmuaiselta koko mailma

        Osanottoni isä suureen suruusi.
        T: J.S


    • Veli

      Kiitos Sinulle tästä Jarin muistotekstistä. On paljon asioita,joita emme Jarista tienneet. Jari oli lapsena huoleton ja iloinen, sen me muistamme.
      Olen muuttanut pois kotoa Jarin ollessa vielä nuori, mutta lämmöllä ja rakkaudella tulemme hänet muistamaan. Hän on muuttanut taivaan kotiin,jossa ei ole kipua eikä tuskaa, ja tapaamme hänet kerran siellä.

      Isoveli Pertti ja vaimonsa Hely

    • Anonyymi

      Ikivanha kirjoitus mutta onko enemmän tietoa hänestä??

      • Anonyymi

        Jarista? Tunsin hänet kyllä ❤


    • Anonyymi

      Jari kuoli Ähtärissä :( ikävä on suuri,edelleen ❤

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe