Voiko ihastuneen kanssa olla ystävä?

Hei.

Olen viettänyt aikaa yhden miehen kanssa. Hän on minuun ihastunut mutta minä en halua alkaa seurustelemaan hänen kanssaan sillä hän on muslimi, minua 7 vuotta vanhempi ja eri kulttuurista. Hän on todella hauska ja molemmat tikahdumme nauruun joskus puolin ja toisin. Voinko jatkaa ystävänä hänen kanssaan vaikka hän on ihastunut? olisiko ystävänä jatkaminen törkeää vai pitäisikö minun antaa hänen tunteidensa laskeutua ja kuinka kauan..?
41221
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No on se aika raakaa - vähän kuin veistä kääntelisi toisen sydämessä.

Tässä on lisäksi tuo suunnaton kultturi- ja uskontoero. Islamissa nyt ei naisia juuri arvosteta - ja naisen ja miehen välinen ystävyys ylipäätään ei ole edes mahdollista.

Miettisin kyllä kahdesti.

Äänestä
  • Kai täällä suomessa se vois olla EHKÄ??? mahdollista,mutta ei missään 110% islamin uskontoisessa maassa.
    Tämä saatta kuulostaa rasistiselta kommentilta mutta totuus on mustaakin mustempi.
    Epäilys yhteisestä taksi matkasta voi johtaa naisen kivittämiseen ja miehen niiiiiiin kamalaan nuhtelemiseen.
    Netti on täynnä näitä videoita joissa oikeutetusti murhataan naisia (avio rikkojia).

    Äänestä

Ei kannata edes yrittää. Puhun kokemuksen äänellä. Olen parikin kertaa uskonut tähän "ystävyys" -hömpötykseen ja ajatellut sen olevan mahdollista, piut paut piitannut ympäristön "stereotypioille". Kulttuurierot on niin suuret. Jos olet hänen ystävä, hän kokee jo "omistavansa" sinut. Voi toimia jonkin aikaa, mut jossain vaiheessa tulee mukaan outoja kuvioita.

Edelleenkin haluaisin sanoa, yksilöitä kaikki...
Mutta ei vaan voi mitään, en enää mitenkään päin haluaisi noihin kuvioihin.

Irti vaan, etenkin, jos et edes itse ole kiinnostunut tässä mielessä.

Äänestä

Älä edes ajattele ryhtyväsi syvempään suhteeseen islmistin kanssa, he eivät ymmärrä naisen ja miehen välistä ystävyyttä!
Jos erehdyt menemään tällaisen kanssa naimisiin niin eroon pääset vain kuoleman kautta... eräs tuttu nainen sekaantui muslimiin ja meni naimisiin, hetki oli kivaa.. sitte alkoi tippumaan turpaan yms. nainen yritti päästä tästä hullusta eroon!
Onnistui lopulta ajamalla rekan alle...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Raitaraita kirjoitti:

Hei.

Olen viettänyt aikaa yhden miehen kanssa. Hän on minuun ihastunut mutta minä en halua alkaa seurustelemaan hänen kanssaan sillä hän on muslimi, minua 7 vuotta vanhempi ja eri kulttuurista. Hän on todella hauska ja molemmat tikahdumme nauruun joskus puolin ja toisin. Voinko jatkaa ystävänä hänen kanssaan vaikka hän on ihastunut? olisiko ystävänä jatkaminen törkeää vai pitäisikö minun antaa hänen tunteidensa laskeutua ja kuinka kauan..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu