Mikä keski-ikäisiä naisia vaivaa? Asun Itä-Helsingissä ja usein esimerkiksi metro-asemalla tai kauppakeskuksissa saan heiltä vihaisia katseita. Olen parikymppinen normaalisti puketuva, hyväkäytöksinen nuori nainen. Hyvin usein, kun päänsä johonkin suuntaan kääntää, huomaa, että joku nelikymppinen tuijottaa vihaisesti suu yrmyssä. Ja kun jonkun keski-ikäisen naisen ohi kävelee, pää kääntyy mukana kuin pöllöllä ja tuijotetaan hirveästi. Jotkut jopa huutelevat jotain... Pari päivää taaksepäin metroasemalla viisi-/kuusikymppinen nainen tuijotti minua murhaavasti ja kun hän oli pällistellyt minua aikansa ja katsoin häntä merkitsevästi takaisin, hän sanoi vain itsekseen: "Vittu." No, näitä esimerkkejä riittää vaikka kuinka paljon. Onneksi kaikki keski-ikäiset eivät sentään ole samanlaisia.
Mikä näitä ihmisiä vaivaa?? Jaksavatka keski-ikäiset naiset vielä kadehtia toisia naisia?! Luulisi, että iän myötä olisi tullut myös kypsyyttä ja sitä niin kovin paljon tässä maassa kaivattua itsetuntoa.
Keski-ikäiset naiset
41
2454
Vastaukset
- ..tule
..itsestään, ei se ole kiinni iästä.
Saattaa olla että Itä-Helsingissä on
keskimääräisesti enemmän elämäänsä
kyllästyneitä vanhoja akkoja : )
Hymyile sinä heille, laita itsesi oikein kauniiksi ja hymyile.
Se on kaikista tehokkainta, mikäli koet että sinun tulee
millään tavalla reagoida mokomaan käytökseen. - outoa?
Ei minulle nuorena ja nättinä kukaan keski-ikäinen nainen irvistellyt, enkä itse nyt sitä nuoremmilleni tee.
Aika kulkee vain eteenpäin, siihen on meidän totuttava, ja pidettävä itsemme niin nätteina, kuin mahdollista, vieläkin, meidän naisten.
Kateus johtuu huonosta itsetunnosta, ei se kaikkia vaivaa. - on sitte
provoja nää tällaset ja joka kuukausi?
- viivi-amaldiina
en ole nyt ollut käymässäkään Helsingissä, täällä meillä Pohjoispohjanmaalla ei sellaista käytöstä ole minun korviini kantautunut. :)
Voisiko sinulla itselläsi olla jotain osuutta tapahtumissa? Kuulostaa uskomattomalta. Olisitko ehkä tulkinnut joidenkin ihmisten vihaiselta näyttävän perusilmeen henkilökohtaiseksi viestiksi?
Millainen on sinun merkitsevä katseesi? Sisältyykö siihen hymy ja ystävällinen pilke silmäkulmassa?
Mistä tiedät jo ohi kuljettuasi, että ohittamasi nainen on kääntynyt katsomaan perääsi?
Miksi luulet heidän kadehtivan sinua?
Joskus ihmiset kokevat eri tilanteita eri tavoin ja joskus tulee kuvitelluksi kaikenlaista, kun toisen ajatuksia ei voi lukea. Jos kuvaamasi asiat tapahtuvat vain sinulle, eikä kavereillasi ole vastaavia kokemuksia, kannattaisi varmaan pysähtyä miettimään muita mahdollisia tulkintoja.
Oletko varma, ettet itse katso kuvaamiasi naisihmisiä vihaisen näköisenä ja kaiken lisäksi vielä "merkitsevästi"? Jospa he kokevat tilanteen juuri samoin kuin sinä ja ihmettelevät miksi nuori nainen suhtautuu heihin avoimen vihamielisesti. Jos haluat muuttaa tilannetta, mieti miten voisit tehdä sen positiivisesti. Kumpia sinä jakelet enemmän ystävällisiä hymyjä vai merkitseviä mulkaisuja?
Ihmiset ovat useimmiten ihan mukavia, ystävällisiä ja avuliaitakin - kun antaa heille siihen tilaisuuden. Kokeile vaikka.;))
PS: Ainakin minun päiväni saattaa kummasti piristyä, jos lähiympäristössä on hyvin käyttäytyviä kauniita ihmisiä. En usko kenenkään kokevan sellaista uhaksi. Toivon, että olisit lopun ikääsi kaunis ja hyvin käyttäytyvä.;))- Ainopa
Huh minkälaista käytöstä oletkaan saanut kokea.Ihan hävettää moisten emäntien käytös :D
Itse katselen kyllä nuoria ihmisiä,mutta pyrin tietenkin tekemään sen niin,etteivät he koe sitä epämiellyttävänä.Minun mielestäni nuori nainen tai mies on kaunis/komea,elämä ja sen tuomat kujeet paljolti vielä edessäpäin heillä.En osaa olla kateellinen siitä,että toinen on vielä nuori.Kun on itse elänyt elämänsä siten,että ei menneisyyteen tarvitse haikailla,niin elämää on vain edessäpäin...Tämä ikä on juuri nyt hyvää aikaa. - viivatiina
riveiltä mitä ajoit takaa ei kannata luulla itsestään liikoja jos sulla on vaikka valahtanu ripsarit poskelle tai huulen rajaus menny vähän poskelleen.
- hande
Toisiaan, maailman tappiin. Mutta.
Heille avautuu vaihdevuosien jälkeen ennen kokematon maailma.
He ovat vapaata kaikesta, suorituksesta, jota yhteiskunta heiltä odottaa.
Heidän ei tarvitse enää pyllistää miehelle synnytykseen johtaen.
He pyllistävät jos he haluavat.
He ovat kerrankin mitä haluavat.
He ovat naisia.
Kauniita, miellyttäviä ja ennen kaikkea vapaita.
He pukeutuvat kauniisti, hellivät itseään.
Kerrankin.
Nyt heillä on aikaa itselleen.
Ei rasittavaa tississä roikkujaa.
Lasta, eikä sitä isompaa lasta.
Olen oikeassa, tiedän.- sanoo_suttura*
Sisar? :)
- hande
sanoo_suttura* kirjoitti:
Sisar? :)
Liukkaassa menossasi.
- taas*
hande kirjoitti:
Liukkaassa menossasi.
jutunjuurta :)
- hande
taas* kirjoitti:
jutunjuurta :)
Koska se on niin kaunis nimi.
Sopii varmaan sullekin? - sanoo_suttura*
hande kirjoitti:
Liukkaassa menossasi.
sinua kun saatkin minut sanattomaksi.
Nautinnossani. - hande
sanoo_suttura* kirjoitti:
sinua kun saatkin minut sanattomaksi.
Nautinnossani.Sille pitää vain puhua.
Se kyllä avaa korvansa, vai mitäneoli... - on kaunista
hande kirjoitti:
Koska se on niin kaunis nimi.
Sopii varmaan sullekin?sekö että menen nukkumaan:)
- kun on
hande kirjoitti:
Koska se on niin kaunis nimi.
Sopii varmaan sullekin?niin ikävä olo.
- sanoo_suttura*
toisiaan, naisen vuoteeseen.
En osaa yhtä elävästi kertoa ikäisesi miehen kaipausta kypsän, hyväksyvän, ymmärtävän viisaan naisen syliin. Naisen joka jaksaa kuunnella, lohduttaa, houkutella, vakuutella ja hyväksyä pettymyksen.
Huomenna on kuitenkin jaksettava töihin. - hande
kun on kirjoitti:
niin ikävä olo.
Ajattelet vain minua. Jäykkäkäytöstistä miestä.
Puudutan meduusankin... - hande
sanoo_suttura* kirjoitti:
toisiaan, naisen vuoteeseen.
En osaa yhtä elävästi kertoa ikäisesi miehen kaipausta kypsän, hyväksyvän, ymmärtävän viisaan naisen syliin. Naisen joka jaksaa kuunnella, lohduttaa, houkutella, vakuutella ja hyväksyä pettymyksen.
Huomenna on kuitenkin jaksettava töihin.Me vain joukkona seisomaan, kuin kolmikymmenvuotiseen sotaan silloin ennen...
- tuli vaan
hande kirjoitti:
Ajattelet vain minua. Jäykkäkäytöstistä miestä.
Puudutan meduusankin...mieleen tuosta sanasta.
- kai seisoen
hande kirjoitti:
Me vain joukkona seisomaan, kuin kolmikymmenvuotiseen sotaan silloin ennen...
nukkuu, joku istuen?
Hevoset seisoen, muistaakseni. - sanoo_suttura*
hande kirjoitti:
Sille pitää vain puhua.
Se kyllä avaa korvansa, vai mitäneoli...sinua Hande.
Haluatko kuulla mitä 90% naisista on mieltä kaltaisestasi miehestä?
Ottaako heidät ystäväkseen vai joutuvatko tyytymään niihin joista puhut? - hande
kai seisoen kirjoitti:
nukkuu, joku istuen?
Hevoset seisoen, muistaakseni.Olen muuten hevoselle kateellinen, monestakin syystä...
- sanoo_suttura*
hande kirjoitti:
Me vain joukkona seisomaan, kuin kolmikymmenvuotiseen sotaan silloin ennen...
sinä. Minä makaan kuten petaan.
- kerro ääneen,
hande kirjoitti:
Olen muuten hevoselle kateellinen, monestakin syystä...
yskäsi ymmärrän, olenhan aikuinen nainen.
Tosin, voisit ehkä joskus puhua muustakin, kuin "siitä". - hande
sanoo_suttura* kirjoitti:
sinua Hande.
Haluatko kuulla mitä 90% naisista on mieltä kaltaisestasi miehestä?
Ottaako heidät ystäväkseen vai joutuvatko tyytymään niihin joista puhut?Hyö pyyhkii mitä tahtojaan, mie samoin.
Mie olen taloudellisesti riippumaton, enkä noita rakopersietä liikaa havittele, nyt ainakaan.
Tietenkin jos sopiva sattuu...
Semmonen viksu. Voisin rakastuakin.
Tuskin vähällä.
Aika emäntä sen pittää olla... - hande
kerro ääneen, kirjoitti:
yskäsi ymmärrän, olenhan aikuinen nainen.
Tosin, voisit ehkä joskus puhua muustakin, kuin "siitä".Hevosen rauhallisuutta, luotettavuutta ja säkäkorkeutta.
Olenhan mies. Naisilla taitaa olla mielikuvitus vilkkaampi kyin miehellä...
- Kalhu-hella
Voi vaan olla utelias kuka jaksaa kirjoittaa näin HUONOJA provoja :)
Mutta jospa aloittaja sai jotain tyydytystä, toivottavasti, muuten olis täysin hyödytön aloitus.
Keep on dreaming :)- ******
keep on running
t runaway
Tuollaisia itseensä kyllästyneitä vanhempia naisia olen minäkin tavannut kaupungilla.
Kuljen usein kaksivuotiaan kanssa vaunuilla ja kaupungissani vaunulliset ovat ilmaisasiakkaita. Ja tämä on, niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin, on totta.
Vanhemmat naiset eivät nimittäin väistä lainkaan tai tuhahdellen ja mulkoillen. Minua ja vaunuja uritetään jopa töniä, suorastaan haukutaan, että sinä viet vaunuines tilaa, ilmaismatkustajat ovat taas kansoittaneet bussin yms. Uskomatonta röyhkeyttä ja herjaa tulee vanhemmilta naisilta lähes joka kerta kun olen vaunujen kanssa liikenteessä. Syynä lienee ilmaisen bussimatkan aiheuttama kateus, näin olen tulkinnut heidän ikävän käytöksen. Ja nämä huonosti käyttäytyvät naiset ovat noin 60 vuotta ja siitä ylöspäin, luultavasti kuitenkin eläkeläisiä. siis eivät keski-ikäisiä vaan vähän iäkkäämpiä. Olen oikeasti hyvin hämmästynyt, kun olin oikesti luullut että kaikki vanhukset ovat herttaisia.
Itse olen ihan syytön siihen että saan kulkea vaunujen kanssa ilmaiseksi.- heh hehhh...
" Syynä lienee ilmaisen bussimatkan kateus "?
Hah hah ! Miksi olisimme kateellisia?
Meillä on kyllä varaa bussimatkoihimme tai jos olemme persaukisia, jaksamme vielä vaikka kerätä pulloja kaduilta ja puistoista, koska arvoisa nuorisomme ei millään jaksa kantaa niitä kauppaan itse tai viedä pois !
Ehkä niitä vihaisia mulkoiluja tulee siitäkin että
nuoret " hedelmäkärryillään " levittäytyvät
vierekkäin, eivätkä anna tilaa kulkea tai
huutavat pää punaisina lapsukaisilleen. heh hehhh... kirjoitti:
" Syynä lienee ilmaisen bussimatkan kateus "?
Hah hah ! Miksi olisimme kateellisia?
Meillä on kyllä varaa bussimatkoihimme tai jos olemme persaukisia, jaksamme vielä vaikka kerätä pulloja kaduilta ja puistoista, koska arvoisa nuorisomme ei millään jaksa kantaa niitä kauppaan itse tai viedä pois !
Ehkä niitä vihaisia mulkoiluja tulee siitäkin että
nuoret " hedelmäkärryillään " levittäytyvät
vierekkäin, eivätkä anna tilaa kulkea tai
huutavat pää punaisina lapsukaisilleen.Mutta miksi ette käytä silmälaseja tai käy kaihileikkauksessa?
- keski-ikäinen mieshenkilö
Ikä vain tekee sen, painovoima vaikuttaa iän mukana veltostuneisiin poskilihoihin ja ylipaino vielä sitä tehostaa, perusilme näyttää huonotuuliselta, kuka sitä jaksaa koko ajan väkisin hymyillä.
- Tuppukylän Täti
Voi sinua ! Olet joutunut kovan kohtalon
uhriksi! Niin, maailmassahan ei tapahdu
mitään kamalampaa, kuin vanhojen naisten
murhaavat katseet? Tuota...tuota.
Mietin, mitä sanoisin, itsekin keski-ikäisenä.
Noh, se on ainakin totta, että et voi yleistää.
Se on kuule niin että moni vanheneva nainen
on jo saanut elämänsä aikana kuravettä
niskaansa, moneltakin taholta.
Keski-ikäinen nainen voi olla myös väsynyt,
katkera, sillä me emme ole päässeet niin
helpolla, kuin nykynaiset !
Keski-ikäinen nainen voi olla myös yksinäinen
mies ehkä löytänyt nuoremman ja hedelmällisen
kumppanin ja jättänyt jälkeensä katkeran ja
hellyydenkaipuussa olevan ihmisen.
Rakkauden-/ hellyydenpuute ja vanheneminen ovat
huono yhdistelmä, niistä saattaa kehkeytyä
tällaisia elämäänsä väsyneitä ja kiukkuisia
mammoja. Nauti elämästäsi, älä ota niin
vakavasti kaikenlaisia yrmyilmeisiä.
Täällä mollisointujen maassa riittää kyllä
kaikenlaisia kulkijoita ja nuoremmissa enempi
niitä v:n viljelijöitä.
Tsemppiä päiviisi ! Hymyile ja nauti elämästäsi
kaikesta huolimatta !:D - Rocellii
...*nassuli*... nöpöliini..minä ainakin hymyilen Sinulle :)))
:))))) - tiaroks
Voi kauhistuksen kanalauma, niin ko sanota.
Ollak mee nii kamalii, jestas senttä !
Antteks vaa kamalast. Mää vaa halun sano kans
muutama sana.
Tiäräksää, et mee vanhemma naise olla saattu jo äirinmairos simmone ominaisuus et täytty olla
kiltti, kuuliaine ja osaas tyytyväine. Juu ja
passata ja palvella toissi eikä koska sano EI !
Mut sit vuasie myät tapahtus kunnallissii asioi.
Meil tulee kulumi, meil tulee rypyi ja ko mee katota peilii, olla tultu samannäkösiks ja tapasiks, ko se pualiso.
Me opita sanoma EI ja siit kaik paha alka.
Mee ei enä viittitä passata aikuissi ja vaik kuin rakastetta lapsenlapsi, mee ei olla enää
ympärivuarokautissi mukulanhoitajii, et tee pääse rilluttelema. Mee naise oteta ny takas nee vuare, ko passatti muit ja jos ukko hakke uure
nuare naise, kyl see vähä harmitta mut saara olla rauhas ! Juu, olka tee vaa kaikes rauhas
kärryjenne kans pusseis ja kaupois, ei mee kaua olla teiä tiäl ja jos mee joskus murjasta
paha sana tai paha ilme, antaka antteks.
Muistaka sit, ko ite olette vanhoi ja raihnaissi
et ei saa sano pahast nuaril, täytty naura vaa ja mennä vikkeläst syrjä, ettei ol kenenkä tiän tukkeena ja vaivoiks. Mut muist, vuare kuluva nopjast ja koht meit ei enää ol.... - utelias minäkin
Eikö Itä-Helsingissä todellakaan osata parempaa provoa?
Toki on niitäkin ihmisiä, jotka KUVITTELEE, että heitä katsellaan. - Ei kademieltä
Tulee lähinnä mieleen että sinussa on jotakin jonka vuoksi naiset reagoivat noin. Pukeudutko erikoisesti tai käyttäydyt poikkeavasti? Tuijotatko...mulkoiletko...mikään muu ei selitä tuota, ei sinuun muuten kiinnitettäisi huomiota erikoisemmin vihalla eikä varmaan muutenkaan.
- sinua katsoo
alta kulmain ja miksi.
Itse katselen nuoria ihaillen, voi sitä nuoren kauneutta. Jokainen nuori on omalla tavallaan kaunis, ellei itse sitä ole pilannut törkeällä pukeutumisella tai ylimeikkaamisella.
Silloin aikanaan kun itse olin nuori, en ymmärtänyt viiskymppisten "vanhusten" horinoita nuorten kauneudesta, nyt ymmärrän.- neuvo
Kehoittaisin sinua välittömästi ottamaan
yhteyttä lähimmälle terveysasemalle, saadaksesi
terapiaa, tämän traumaattisen kokemuksen takia,
varmasti se on järkyttänyt herkkää äidinmieltäsi.
Voit sitten jatkaa auvoista perhe-elämääsi
siippasi ja suloisten lastesi kanssa.
Vastaisuudessa toivon, että kierrät kaukaa
tällaiset arvaamattomat kärttyisät tädit.
- UTELIAS123
Niin, en kyllä usko että itse annan kenellekään provosoivasti vihaisia katseita, enkä usko että kuvittelen koko asian. Olen iloinen, sosiaalinen ja hymyileväinen ihminen, mutta olen saanut sellaisiakin huutoja kuin "häivy täältä" ja "haluutsä turpaan". Tuskin se "levinnyt ripsari" poskellani sellaista aiheuttaa, kuten eräs kirjoittaja vihjasi. Syy ei ole minussa. Kaikki, jotka minut tuntevat, sanovat minua ystävälliseksi ja hyväkäytöksiseksi ihmiseksi. No, toivottavasti tämä vihainen suhtautuminen on vain Helsingin/Itä-Helsingin ongelma. :)
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla4771385- 641136
- 61852
- 61825
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18767Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101736- 72714
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49681- 30677
- 62674