exällä yöpyminen

eli mitä mieltä olette siitä että uuden suhteen jo alettua mies yöpyy exällään välillä.Yhteinen lapsi heil on mutta asuvat samalla paikkakunnalla.Siinä mieles syytä yöpyä lapsen takia exällä ei mielestäni ole.Soivatko hälytyskelloni turhaan?
181632
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kauanko heidän erostaan on? Miksi he erosivat? Onko mies yöpynyt aika ajoin exänsä luona erosta saakka? Kuinka pitkään tämä uusi suhde on kestänyt? Ja ennen kaikkea: mitä mies itse sanoo yöpymisen syyksi?

Äänestä
  • Esimerkiksi mun miehen yöpyi eksällään sen takia, että yrittivät tehdä yhteiselle pienelle lapselleen muutosta helpommaksi. Eli kun oli isän vuoro pitää lasta viikonlopun yli, saattoivat mennä molemmat sinne lapsen kotiin nukkumaan, jos laps ei isällään oikein saanut unta. Vähitellen lapsi tottui olemaan kahdessa paikassa, ja siihen loppuivat miehen yövierailut eksällä.

    Joo, ja olihan mulla tuossa ensin hiukan nieleskelemistä, kun olin aika nuori vielä siihen aikaan. Mut pakkohan siinä sitten oli aika nopeeseen tahtiin aikuistua ja huomata, että järkevä ratkaisuhan tuo oli.

    Äänestä

  • ........ kirjoitti:

    Esimerkiksi mun miehen yöpyi eksällään sen takia, että yrittivät tehdä yhteiselle pienelle lapselleen muutosta helpommaksi. Eli kun oli isän vuoro pitää lasta viikonlopun yli, saattoivat mennä molemmat sinne lapsen kotiin nukkumaan, jos laps ei isällään oikein saanut unta. Vähitellen lapsi tottui olemaan kahdessa paikassa, ja siihen loppuivat miehen yövierailut eksällä.

    Joo, ja olihan mulla tuossa ensin hiukan nieleskelemistä, kun olin aika nuori vielä siihen aikaan. Mut pakkohan siinä sitten oli aika nopeeseen tahtiin aikuistua ja huomata, että järkevä ratkaisuhan tuo oli.

    tosiaan kyllä tuon ymmärrän.
    Tässä miun tapauksessa lapsi ja äiti ovat asuneet ilman isää jo pitemmän aikaa.ELi mikään lapsen sopeuttaminen ei ole kyseessä.Siksi suuresti ihmettelen.Myöskään ei ole tahtonut minun näkevän tyttöään kuin kuvista vaikka yhdessä ollaan oltu jo monta kuukautta.

    Äänestä

Itsellä ei juuri ole kokemusta kumppanin existä, kun yhdessä ollaan oltu kovin nuoresta lähtien. Mutta näin vaatimattomana mielipiteenä sanoisin että EIHÄN TUOLLANEN NYT MITENKÄÄN SOVI!

Tietysti pitää olla selvillä, että onko molemmat nyt varmasti samaa mieltä siitä, että suhteessa ollaan. Jos näin on, niin silloin kyllä saa exät nukkua yönsä yksin (tai jokin kolmannen osapuolen kanssa).

Äänestä

Olen eronnut yhden lapsen äiti ja minun luonani vierailee usein lapsen isä ja ihan yötäkin.Tämä johtuu ihan lapsesta.Lapsi on hyvin arka ja huonosti sopeutunut eroon, joten ainut tapaamispaikka lapsen tahdon mukaan on hänen oma kotinsa.
En voi kieltää sitä tosia asiaa kuitenkin että minun ja ex:äni välillä on aina jännitettä ja lämmin tunne, vaikka mitään ei ole tapahtunut. yhdistäisimme kyllä heti perheen takaisin jos vain keksisimme keinon ratkaista useita ongelmia joiden takia yhteiselosta ei tulisi mitään nyt.
En voi sanoa sinulle totuutta teidän tilanteesta, mutta voin sanoa sen että jos suhteen jatkuu niin sinun on aika hyväksy ajatus elmäni naisia on kaksi, mutta vain yksi jakaa intohimon. Semmoisia me perheelliset eronneet olemme, aina liitoksissa toisiimme tavalla tai toisella.
ja jos se helpottaa yhtään niin joutuuhan se entinen vaimoke hyväksymään sinut!

Äänestä
  • Sun vain täytyy kuule nyt hyväksyä, että olette kolmen kimppa!

    Äänestä

  • vaimo numero 2 kirjoitti:

    Sun vain täytyy kuule nyt hyväksyä, että olette kolmen kimppa!

    ikinä.eikä kihloissa.Ei kimppa kiinnosta

    Äänestä

  • mie taas kirjoitti:

    ikinä.eikä kihloissa.Ei kimppa kiinnosta

    henkilöä: ex, nyks ja yksi mies.

    Se on on kimppasuhde eli monisuhde. Siinä on 3.

    Äänestä

Ei tule kauppoja! Kielii selvästi siitä, että ero ei ole vielä tehty, vaikka virallisesti olisikin pesä jo jaettu. Ei exän luona yövytä, eikä varmasti sen jälkeen kun on uusi suhde aloitettu. Minusta tuossa ei ole mitään vaihtoehtoja.
terveisin kahdesti eronnut

Äänestä
  • olen kanssasi samaa mieltä asiasta.Nyt tulee pelko että hänellä on edelleen suhde sen entisen kans ja "entinen" ei tiedä minusta,vaan kuvittelee lurjuksen olevan ainoastaan hänen kanssaan.No lahjoitan petturin entiselleen

    Äänestä

  • Kyllähän yh-äiditkin ovat edelleenkin käytännössä samaa perhettä lapsen isän kanssa, vaikka olisivatkin muuttaneet erilleen ja isä uudelleen naimisissa. Yhteyttä pidetään päivittäin puhelimitse ja muutenkin eikä uusi mies ole yhtä tärkeä kuin lapsi ja lapsen isä.
    Sama asia toisinkin päin, eli kun alkaa seurustella lapsen isän kanssa, tällöin samaan pakettiin kuuluu myös "ex" ja lapset. Se täytyy vain hyväksyä, tai vaihtaa lapsettomaan kumppaniin. Lapsiperheet eivät voi samalla tavalla erota kuten lapsettomat ja päästä yli exästä.

    Äänestä

  • tyypillistä kirjoitti:

    Kyllähän yh-äiditkin ovat edelleenkin käytännössä samaa perhettä lapsen isän kanssa, vaikka olisivatkin muuttaneet erilleen ja isä uudelleen naimisissa. Yhteyttä pidetään päivittäin puhelimitse ja muutenkin eikä uusi mies ole yhtä tärkeä kuin lapsi ja lapsen isä.
    Sama asia toisinkin päin, eli kun alkaa seurustella lapsen isän kanssa, tällöin samaan pakettiin kuuluu myös "ex" ja lapset. Se täytyy vain hyväksyä, tai vaihtaa lapsettomaan kumppaniin. Lapsiperheet eivät voi samalla tavalla erota kuten lapsettomat ja päästä yli exästä.

    on miullakin lapsi en silti hänen isän luona yövy.Tiedän siis lapsi asian ihan omalta kohaltani myös.
    Ja äläkä jauha sontaa ettei uusi kumppani ole yhtä tärkeä kuin lapsi ja lapsen isä/äiti.Puhu vaan itsestäs.Kyl miulla uusi kumppani ja lapsi on perhettäni.Entinen on entistä perhettä eikä tosiaan tätä päivää.Näin niinkus normaalitapauksissa.

    Äänestä

  • PaulaN taas kirjoitti:

    on miullakin lapsi en silti hänen isän luona yövy.Tiedän siis lapsi asian ihan omalta kohaltani myös.
    Ja äläkä jauha sontaa ettei uusi kumppani ole yhtä tärkeä kuin lapsi ja lapsen isä/äiti.Puhu vaan itsestäs.Kyl miulla uusi kumppani ja lapsi on perhettäni.Entinen on entistä perhettä eikä tosiaan tätä päivää.Näin niinkus normaalitapauksissa.

    Minun tuntemani yh-äidit kyllä mielellään palaisivat yhteen lapsen isän kanssa, jos tämä vain suostuisi sellaiseen. Lapsen isään pidetään myös tiiviisti yhteyttä ja tämä on aina tervetullut käymään, vaikka yöksi. Ei siihen uusi miesystäväkään vaikuta.

    Äänestä

Olen 2006 eronnut mies. 5 ja 7 vuotiaiden poikien isä.

Minun periaatteilla exän luona ei yövytä, eikä eksä minun.
Näin siis kun olen uudessa parisuhteessa. Sinkkuna ollessa tuo olisi mahdollista.

Jonkin näköistä kunnioitusta uutta puolisoa kohti !

Kyse ei ole luottamisesta, vaan siis arvoista. Soveliaisuuden rajoista.

Äänestä

siellä toisiaan peräaukkoon.

Äänestä

Hyvä syy soida!!

Äänestä

Kuulostaa todellakin siltä, että lasten äiti on alkanut kiinnostaa uudestaan. Itse en luottaisi alkuunkaan, vaikka kuinka kaveri vannoisi, ettei mitään tapahtuisi. Kun on uusi suhde meneillään, on selkeää, että sitä suhdetta vaalitaan, ei vanhoja.... ja ymmärretään nykyisen tunteet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paulaN kirjoitti:

eli mitä mieltä olette siitä että uuden suhteen jo alettua mies yöpyy exällään välillä.Yhteinen lapsi heil on mutta asuvat samalla paikkakunnalla.Siinä mieles syytä yöpyä lapsen takia exällä ei mielestäni ole.Soivatko hälytyskelloni turhaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu