Jotkut sanoo, että jäätelö on bodareitten ruokaa. Onko jäätelön syönti vähän treenin jälkeen hyvästä vaiko pahasta?
jäätelö treenin jälkeen?
13
3361
Vastaukset
- ...mies
Ei vittu hei! Jotain rajaa jo nyt!!!
- kyllä vaan
10 vinkkiä: Näin kasvatat lihasmassaa tehokkaasti
Lihasmassaa voi kasvattaa liikkumalla ja syömällä oikein.
http://www.makuja.fi/artikkelit/1782155/ajankohtaista/10-vinkkia-nain-kasvatat-lihasmassaa-tehokkaasti/
"9. Syö jäätelöä
Syö kulhollinen jäätelöä kahden tunnin jälkeen treenistä. Tutkimusten mukaan jäätelö poikkeaa muista elintarvikkeista ja aiheuttaa insuliiniaallon, joka estää proteiinien hajoamisen kehossa".
- lotionman
siinä on sokeria ja sokerista saa energiaa!
- fxfxfxfxf
Oikea kunnon kermajäätelö ei ole ollenkaan huono ravintolisä, ennemmin se kuin jotain jauhoja.
Mutta se riippuu tosiaan täysin tavoitteesta, kannattaako tommosia syödä. Jos sulla on haaveena kasvattaa maksimaalisesti massaa, niin silloin litra jäätelöä vaikkapa pirtelön muodossa joka ilta ei tee yhtään pahaa, kunhan et korvaa oikeaa ruokaa sillä.
Hyvä resepti on muuten esimerkiksi: litra jäätelöä litra maitoa banaani kaakaojauhetta - tehosekottimeen.- KollinKolli
Voi fidde mikä lastentarha tää on
- varjoja&tuhkaa
KollinKolli kirjoitti:
Voi fidde mikä lastentarha tää on
kysyikö joku sulta jotain!?!!?
- No miksi ei
Juohan hallitseva Mr. Olympia, Jay Cutler, omien sanojensa mukaan palautusjuomana joskus CocaColan johon on sekoitettu heraa ja kreatiinia.
- liikaa stressiä ruokailusta
Saliharrastajat stressaa ihan liikaa ruokailusta. Kunhan syö reilusti ja suhteellisen siististi, niin ei kehityksessä ole mitään eroa siihen, kuin jos söisi viimeisen päälle tarkasti.
Eli syö kaikessa rauhassa jäätelöä. Ihan samat aineet siinä on palautumisen kannalta kuin palkkareissakin. Sokeria ja proteiinia. - jäätelöönassuuunam
tämä on totta treenin jälkeen kuuluu tankata sekä hiilareita että proteinia ja jätskissä näitä on oikeassa suhteessa jäätelö rakenne tekee sen hajoamisesta juuri oikean tavan.:D kulma ihan oikeasti paras palautus juoma/ruoka treenin jälkeen on kulhollinen jätskiä!
- Ennemmin palkkari
Paljon kovaa rasvaa (kermajäätelö), paljon sokeria, proteiinia sama kuin maidossa. Sokeria liikaa, proteiinia liian vähän, rasvaa liikaa.
Mikä tuosta tekee hyvän? Vastaus: MAKU
:-)- jgkumndgfb
Taasko se alkaa? LUE INFOT APINA!
Siinä ei ole mitään liian vähän eikä liikaa. Vain kakkiksella on kaikkea liikaa ja liian vähän.
- Ennemmin palkkari
PIngviini kermajäätelön ravintosisältö:
Kalorit 190 kcal / 100g
Hiilihydraattia 21g
Hiilihydraatista sokeria 19g
Proteiinia 2.8g
Rasvaa 11g
Rasvaa (tyydyttynyt) 6g
Kuitua 0.2g
Natrium 60mg
Litrassa olisi jo 1900 kcal. Puolikkaassakin 950, ja neljäsosassa 475.
Jos on tarkoitus hankkia läskiä, niin hyvin toimii.
Hyväähän jäätelö on. Kyllä sitä sopii syödä niin bodareiden kuin sohvaperunoidenkin. Kohtuudella.
Mitähän infoja sinä jgkumndgfb tarkoitat?- Ennemmin palkkari
Korjaus: tuossa oli grammoina, joten ei voi muuntaa suoraan tilavuusmitoiksi. Veikkaan että 1 dl jäätelöä voisi olla 50 g. Silloin litrassa saataisi olla 950 kcal. Puolikkaassa 475 kcal, jne.
Puolessa litrassa olisi tuon mukaan
Hiilareita 105 g (sokeria 95 g)
Proteiinia 14 g
Rasvaa 55 g (tyydyttynyttä 30 g)
Eli edelleen: liikaa sokeria, liian vähän proteiinia, liikaa rasvaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001