Viimeksi ketju meni päin persettä, eksyttiin aiheesta täysin. Tarkoitus oli keskustella FYYSISESTÄ KUNNOSTA eikä siitä kuka jaksaa kun fyysiset voimat loppuvat ja kuka karjuu koviten.
Lyhyesti: voima , massa , pituus . Mutta mies ei voi väittää olevansa fyysisesti kova jos ei jaksa juosta eikä hallita omaa kehonpainoaan mm. leuanvedolla.
Lyhyesti: voima , massa , pituus . Mutta mies ei voi väittää olevansa fyysisesti kova jos ei jaksa juosta eikä hallita omaa kehonpainoaan mm. leuanvedolla.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Usko nyt jo ettet sinä ole kova jätkä.
Eihän toki voimaharjoittelu, ja aerobisen kunnon kohottaminen sulje pois toisiaan...onhan se aika säälittävää, että kaveri kyykkää 300, mutta hikoilee kuin porsas räpytellessään silmiään.
Kova jätkä? No Karelin on/oli aika perkeleen kovakuntonen, ja vahva kuin "siperian karhu" on..Jan Pål Sigmarsson veteli aamulenkkiä 100 kilon jyväsäkki niskassaan..että joo...
Kovalla jätkälläkö siis on kova fyysinen kunto, mutta henkisestä kantista ei puhuta mitään?
Muistaahan aloittaja että ihminen on fyysis-psyykkis-biologinen kokonaisuus.
Mitä se henkinen kovuus sitten on, sitä että uskaltaa karjua ja uhota pienemmilleen, vai?
Mitä on henkinen kovuus?
Hyvä kysymys, henkinen kovuus on sitä että tekee mitä haluaa, muut tekevät mitä pystyvät/uskaltavat.
Mielestäni henkisesti kovat jätkät eivät koskaan aloita tappeluita, he lopettavat ne.
Henkisesti kovat kaverit myös treenaavat kovemmalla intensiteetillä kuin muuten "kovat jätkät".
Jos sattumalta henkinen ja fyysinen kovuus osuu samaan pakettiin, niin sellaiselle kaverille mikään paikka ei ole ns. paha paikka. Sellaiselle kaverille kun soittaa on turha kysyä: "onko paha paikka" =)
Oikeasti kova jätkä ei uhoa pienemmilleen, oikeasti kovan jätkän ei tarvitse uhota eikä selitellä.
baarissa pöydän alle kun aletaan tosissaan etsiä kovinta jätkää? Eikö naisten näin tasa-arvon nimissä tulisi osallistua etsintään?
Naiset menevät piiloon siksi että nämä baareissa uhoajat eivät ole kovia jätkiä ja saattaavat mm. lyödä naista.
Kovien jätkien ei tarvitse baareissa tapella, kovien jätkien käytös ei juuri muutu oli alkoholia koneessa tai ei.
Minä en ole koskaan nähnyt yhtään kovaa jätkää joka tappelisi baarissa, baaritappeluita olen toki nähnyt mutta niissä ei ole ollut oikeasti kovia jätkiä. Jos kovat jätkät alkaisivat baarissa tappelemaan nämä tappelut loppuisivat todella lyhyeen.