Tänä päivänä tuntuu missä tahansa duunarin hommassa olevan lähes/jopa epäinhimilliset olosuhteet. Työtä teetetään enemmän ja enemmän yksittäisellä duunarilla kun ihmisiä irtisanotaan, palkka luonnollisesti kuitenkin pysyy ennallaan, todennäköisesti lähes puolet pienempänä esimiesten palkoista. Kuvitellaan, että ihminen on kone tai pelkästään nimi/numero paperilla. Palkkio hyvin tehdystä työstä on lisää töitä.
Ihmiset omalla työpaikallani ovat hyvin ärtyneitä, uupuneita, stressaantuneita, väsyneitä ja lähes loppuunpalaneita. Ihmiset ajetaan liiallisella työnteettämisellä niin sanotusti piippuun. Hiljaa mielessään tai muutaman työkaverin kanssa kuiskitaan kuinka töitä on liikaa, mutta kuitenkin apaattisesti mukisematta hoidetaan kaikki hommat. Tällaista tuntuu tapahtuvan pääosin ainoastaan Suomessa, monet tuttuni muun muassa Ranskassa ja Italiassa ovat hyvinkin valmiita sanomaan vastaan esimiehelleen liiasta työnteettämisestä. Etenkin naiset tuntuvat olevan hyvin pelokkaita auktoriteetin marssiessa vierestä.
Herää kysymys, onko olemassa mitään rajaa tälle kyykytykselle ja jos on, niin missä se menee? Mihin katosi duunarin tietynlainen "ylpeys"? Onko mitään ylipäätään tehtävissä kun ammattiliitotkin tuntuvat olevan niin paljon taloon päin nykyään? Laittomat lakot tai muu kapinointi?
Luonnollisesti soppaan on lisättävä irtisanomisen pelko, joka tuntuu vaivaavan duunaria varsin paljon nykypäivänä. On kuitenkin muistettava, että harvasta työpaikasta työt loppuvat tekemällä. Kehoitankin jokaista pitämään rauhallisen työtahdin, jolloin ei riko itseään fyysisesti eikä henkisesti. "Inhimillinen työtahti" ei ole pätevä irtisanomisen syy.
Henkilökohtaisesti minulla yritetään lähes joka yö teettää töitä, jotka eivät edes kuulu työsopimuksessa mainittuihin tehtäviini. Näistä tehtävistä tulee myös ehdottomasti kieltäytyä, eikä kieltäytyminen voi myöskään johtaa irtisanomiseen.
Yrittäkää ihmiset olla polttamatta itseänne loppuun. Uskaltakaa kyseenalaistaa esimiestänne ja muistakaa, että teilläkin on oikeutenne.
Mietteitä duunarin nykytilasta
2
759
Vastaukset 2
- VIRKALIJAT RIKASTUU
Työttömillä ei ole hyvinvointia, mutta niillä jotka työttömiä juoksuttavat, "auttajilla", byrokraateilla, heillä on paljon rahaa koska heillä on virka ja muhkea palkka:
Sosiaaliasiamies (67 % naisia) 2879 eur/kk
Johtava sosiaalityöntekijä (89 % naisia) 3141 eur/kk
Sosiaalipalvelupäällikkö (83 % naisia) 3429 eur/kk
Sosiaalityön päällikkö (100 % naisia) 3502 eur/kk
KÖYHÄT KÖYHTYY, VIRKAILIJAT RIKASTUU - Äly hoi
Kyseenalaista esimies, mutta kyseenalaista se asioilla, joihin on perusteet ja parempi ratkaisu. Vertaa esimiestyötä omaasi. Esimies tekee työtänsä niillä perusteilla ja työkaluilla, joita hänen oma esimiehensä antaa ja jotka viimekädessä omistaja antaa. Kuten sinäkin. Pelkästään kyseenalaistamalla, et asioita edistä. Päinvastoin. Miltä sinusta tuntuisi, jos esimies tulisi kyseenalaistamaan sinun työsi jatkuvasti. Vai tuleeko? Entäpä liksa. Onko se niin paljon parempi, että siihen kuuluu työkavereiden päivittäinen vittuilu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1331901Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91887Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja174875- 60810
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35792Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔47732- 73691
Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat45683Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö276679Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol34612