Ei ainakaan näin:

Firman pikkujouluissa etäisesti tuntemani mies, joka työpaikallani erittäin auktoriteetti-asemassa oleva, tanssitti minua useaan otteeseen. Kaikki ok... niin kauan kun hän viimeisellä tanssilla alkoi nuuhkia hiuksiani ja sanoi rakastavansa minua ja haluaisi rakastella kanssani!! Jätin hänet keskelle tanssilattiaa. ( Hän tiesi, että olen naimisissa ja perheellinen, kielsin myös puhumasta tuollaisia)
Nyt tämä asia on vaivannut minua siitä asti, en tiedä miten asian käsittelisin, miten suhtaudun mieheen työpaikallani jatkossa, voinko vaatia anteeksipyyntöä? Oma miehenikin oli juhlissa ja tanssittiin paljon myös yhdessä ja meillä suhde kunnossa, paitsi en ole vielä hänen kanssaan pohtinut kyseistä ongelmaa..
81417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mitä iskuyritykseen itsessään tulee, mies menetteli siten kuin firman pikkujoulussa aika usein menetellään. Mutta melko taukki täytyi olla, jos ei rekisteröinnyt mielessään missään vaiheessa, että oma miehesi oli paikalla. Tuollainen "viimeisen tanssin hiusten nuuhkija" kun ei vaikuta varsinaiselta pelimieheltäkään.

Harvemmin syrjähyppyä edes yritetään, mikäli kohteen aviopuoliso on paikalla. Yleensä käytössä on sellainen sääntö, että vain henkilökunta on tervetullut pikkujouluun.

No, eipä ollut ensimmäinen ns. auktoriteettiasemassa oleva, jolla ei ole sen kummemmin järkeä kuin sosiaalista tilannetajuakaan. Turha tuollaiselta on odottaa anteeksipyyntöjä, onnettomalta ressukalta.

Äänestä

Neuvoisin keskustelemaan luottamusmiehen kanssa tai tekemällä poliisille tutkinta pyyntö seksuaalisesta ahdistelusta.

Äänestä

No äijä oli vaan tarpeeksi kännissä, ei tuo nyt maailmaa kaada. Töissä sanot vaan hänelle, että käytöksesi meni vähän liian törkeäksi ja sovitte jutun.

Äänestä

Heh heh. Kyllä tekin naiset jaksatte kouhkata mitättömistä asioista.
Ensinäkin, mitä pahaa siinä on, jos joku mies sua haluaa? On ihan normaalia, että miehet tuntee seksuaalista vetovoimaa naisia kohtaan. Sähän ite päätät, että mitä sitten teet.

Ehkä olis parempi, että sulle sanottas, että olet niin ruma lehmä, että suhun ei koskettas silmät kiinni pitkällä tikullakaan. Ehkä sitten sä olisit tyytyväinen.

Äänestä

Annat vaan asian painua unholaan.
Älä nyt ainakaan miehelles kerro.Katsos kun et aio siis tämän miehen kanssa mitään ja on ihan turha pistää mitään paineita sinne miehes takaraivoon muhimaan.
Ja joo-kännissä ja muutenkin ihmiset tulee sanoneeksi ja tehneeksi kaikenlaisia.

Jos tää mies ei sinua ahdistele muuten töissä,niin annat olla koko jutun tai halutessas kuittaat hänelle itselleen ettei tuu mitään tapahtumaan.
Ahdistelijat on tietysti asia erikseen.Sellaiset oikeat,ketkä ei usko,vaikka on sanottu.
Lasken itse leikkiä ja minua kiusoitellaan.Olen töissä miesvaltaisessa työpaikassa.En koe leikinlaskua ahdisteluna.Otan sen kohteliaisuutena. Noin yleensä ottaen,kannattaa muistaa,et ihmiset ei aina harkitse niin tarkkaan sanojaan,mutta harva mitään mielipahaa haluaa aiheuttaa.

Äänestä

Älä ota asiaa liian vakavasti. Lisäksi vähän kun vanhenet ei kukaan enää ehdota tuollaista joten ota asia kohteliaisuutena. Olet ilmeisesti kaunis ja haluttava.

Äänestä
  • Joo, olen asiaa ajatellut ja todella yritän nyt asian unohtaa... hih:) ihanasti lohduteltu edellä, et vanhenen tästä vielä, eikä välttämättä kehuja satele sitten ;)
    Se asia tuli siellä pikkujouluissa yllätyksenä, eikä mies ei vaikuttanut niin känniseltä. Pidin sitä todellä töykeänä käytöksenä, eihän noin sivistyneet ihmiset toisillen puhu. Varsinkaan kun ei ennen edes keskuskeltu :O
    Enkä ole miehellenikään siitä maininnut, ei kai sekään asialle mitään voi...
    Kiitti kannustuksista ja hyvää joulua kaikille:)

    Äänestä

Jätkähän oli täysi tonttu!
Jos ukko on auktoriteettiasemassa, niin ei kannata alkaa vaatia anteeksipyyntöjä. Siitähän möly nousisi, kun hra auktoriteetin kunniaa kyseenalaistettaisiin. Voisit saada kylmän kädenpuristuksen ja potkut perseelle.
Kun vielä ottaa huomioon, että oma miehesi oli niissä juhlissa, niin kaverilla ei selvästikään ollut eikä ole homma hanskassa.
Ja spedeiltä ei voi koskaan odottaa muuta kuin spedeilyä, aina ja kaikessa. Kannattaa pysyä kaukana!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avioliitossa jo 10v. kirjoitti:

Firman pikkujouluissa etäisesti tuntemani mies, joka työpaikallani erittäin auktoriteetti-asemassa oleva, tanssitti minua useaan otteeseen. Kaikki ok... niin kauan kun hän viimeisellä tanssilla alkoi nuuhkia hiuksiani ja sanoi rakastavansa minua ja haluaisi rakastella kanssani!! Jätin hänet keskelle tanssilattiaa. ( Hän tiesi, että olen naimisissa ja perheellinen, kielsin myös puhumasta tuollaisia)
Nyt tämä asia on vaivannut minua siitä asti, en tiedä miten asian käsittelisin, miten suhtaudun mieheen työpaikallani jatkossa, voinko vaatia anteeksipyyntöä? Oma miehenikin oli juhlissa ja tanssittiin paljon myös yhdessä ja meillä suhde kunnossa, paitsi en ole vielä hänen kanssaan pohtinut kyseistä ongelmaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu