Rahaongelmia

plikka18

Isovanhemmillani on siis rahaongelmia, suuria sellaisia. Mulle tulee aina välillä hirvee paniikki ja suru ku taas kuulee kuinka vähällä ne on eläny. Niillä on aika vähän rahaa ruokaan, kaikki vähäset rahat tahtoo mennä laskuihin. Kuuluin just et ne on tainnu tiets kui monta vuotta jo syödä jouluaattonaki vaan jotaa kinkkuu ja makaroonii, kinkun mun vanhemmat on jo useemman vuoden niille ostanu. Mun isovanhemmat on nii sydämmellisii ihmisii ettei ne taho vaivata muita omilla ongelmillaan.

Mä en tiiä mitä mun pitäis tehä, haluisin auttaa tosi paljon mut en kovinkaa paljoa voi opiskelijan budjetilla eläessäni. En käy töissä koska en halua opiskella töitten rinnal vaa toisin päin, haluun et koulu olis etusijal, tuntuu vaa ettei sellast työtä ole. Nyt meinasin antaa aikasen joululahjan näille mun isovanhemille, 50 euroo, sillä ne saa jo viikon parin ruuat. En oo nii rahaton sentää ku ne, saan vanhemmilt aina rahaa ku tartten, eikä mulla yksinäni paljoo ruokaankaa rahaa kulu.

Mä olisin hyvin kiitolline jos jollaki olis joku järkevä ehdotus tähän tilanteeseen, alkaa toivo loppuu ku tätä on jatkunu jo vuosia, nyt mulla olis jo vähän enemmän mahdollisuuksia auttaa kun on ikääki tullu vähän lisää.

Kiitos kaikille vastaajille!

Hyvää joulua!

4

4267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ojhfghj

      Tämmönne juttuhan ei yhes yös välttämättä ratkea.

      Tukia ois hyvä saada, miettiä mihin rahaa menee, mikä on eläke jne.

      Talous jutut on suurempi asia kuin vain rahan saanti.
      Myös menot pitää ajatella mukaan jne.

      Ehkä ensi vuonna asiat hoituu paremmin.

      Voitte muuten vaikka tänä Jouluna kutsua heidät kylään.
      Näin ruokaa olisi kahdesta taloudesta.

      • plikka18

        näit asioit on selvitelty aika paljon muttei oo mitään parannuksia tuntunu tapahtuvan. Lääkkeetki maksaa aika paljon. Mun vanhemmat osti niil nyt ruokaa ja ite annoin sen 50 euroo. En mä niist asioist oikee mitää tiiä.


      • oigfrtyu
        plikka18 kirjoitti:

        näit asioit on selvitelty aika paljon muttei oo mitään parannuksia tuntunu tapahtuvan. Lääkkeetki maksaa aika paljon. Mun vanhemmat osti niil nyt ruokaa ja ite annoin sen 50 euroo. En mä niist asioist oikee mitää tiiä.

        Kyllä he selviävät.
        Tilanteet paranee joko nopee tai sit asteittain.

        Kyl heillä menee viel paremmin :)

        Hyvää Joulua :)


      • jonka yli Kela korvaa
        oigfrtyu kirjoitti:

        Kyllä he selviävät.
        Tilanteet paranee joko nopee tai sit asteittain.

        Kyl heillä menee viel paremmin :)

        Hyvää Joulua :)

        Lääkkeissä on tietty katto, jonka jälkeen Kela korvaa lääkkeet kokonaan. Onko tätä selvitetty? Entä lainat & asumiskulut? Toimeentulotukea voi saada eläkeläinenkin tarvittaessa. Kunnolla raha-asiat selvitykseen. Sitten voi yrittää auttaa muutenkin. Eri paikkakunnilla on ruoanjakeluja vähävaraisille. Sieltä vaan ruokakassia hakemaan. Ei köyhyys ole häpeä, mutta vallitseviin olosuhteisiin ei kannata jäädä makaamaan vaan aktiivisesti selvittää mitä kaikkea taloudellisen tilanteen korjaamiseksi voi tehdä. Ei ole häpeä hakea tarvittaessa apua. Se on oikeus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      49
      5373
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      414
      4660
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3859
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      176
      3275
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2546
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2302
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2168
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      152
      2052
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1970
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1489
    Aihe