Isovanhemmillani on siis rahaongelmia, suuria sellaisia. Mulle tulee aina välillä hirvee paniikki ja suru ku taas kuulee kuinka vähällä ne on eläny. Niillä on aika vähän rahaa ruokaan, kaikki vähäset rahat tahtoo mennä laskuihin. Kuuluin just et ne on tainnu tiets kui monta vuotta jo syödä jouluaattonaki vaan jotaa kinkkuu ja makaroonii, kinkun mun vanhemmat on jo useemman vuoden niille ostanu. Mun isovanhemmat on nii sydämmellisii ihmisii ettei ne taho vaivata muita omilla ongelmillaan.
Mä en tiiä mitä mun pitäis tehä, haluisin auttaa tosi paljon mut en kovinkaa paljoa voi opiskelijan budjetilla eläessäni. En käy töissä koska en halua opiskella töitten rinnal vaa toisin päin, haluun et koulu olis etusijal, tuntuu vaa ettei sellast työtä ole. Nyt meinasin antaa aikasen joululahjan näille mun isovanhemille, 50 euroo, sillä ne saa jo viikon parin ruuat. En oo nii rahaton sentää ku ne, saan vanhemmilt aina rahaa ku tartten, eikä mulla yksinäni paljoo ruokaankaa rahaa kulu.
Mä olisin hyvin kiitolline jos jollaki olis joku järkevä ehdotus tähän tilanteeseen, alkaa toivo loppuu ku tätä on jatkunu jo vuosia, nyt mulla olis jo vähän enemmän mahdollisuuksia auttaa kun on ikääki tullu vähän lisää.
Kiitos kaikille vastaajille!
Hyvää joulua!
Rahaongelmia
4
4284
Vastaukset 4
- ojhfghj
Tämmönne juttuhan ei yhes yös välttämättä ratkea.
Tukia ois hyvä saada, miettiä mihin rahaa menee, mikä on eläke jne.
Talous jutut on suurempi asia kuin vain rahan saanti.
Myös menot pitää ajatella mukaan jne.
Ehkä ensi vuonna asiat hoituu paremmin.
Voitte muuten vaikka tänä Jouluna kutsua heidät kylään.
Näin ruokaa olisi kahdesta taloudesta.- plikka18
näit asioit on selvitelty aika paljon muttei oo mitään parannuksia tuntunu tapahtuvan. Lääkkeetki maksaa aika paljon. Mun vanhemmat osti niil nyt ruokaa ja ite annoin sen 50 euroo. En mä niist asioist oikee mitää tiiä.
- oigfrtyu
plikka18 kirjoitti:
näit asioit on selvitelty aika paljon muttei oo mitään parannuksia tuntunu tapahtuvan. Lääkkeetki maksaa aika paljon. Mun vanhemmat osti niil nyt ruokaa ja ite annoin sen 50 euroo. En mä niist asioist oikee mitää tiiä.
Kyllä he selviävät.
Tilanteet paranee joko nopee tai sit asteittain.
Kyl heillä menee viel paremmin :)
Hyvää Joulua :) - jonka yli Kela korvaa
oigfrtyu kirjoitti:
Kyllä he selviävät.
Tilanteet paranee joko nopee tai sit asteittain.
Kyl heillä menee viel paremmin :)
Hyvää Joulua :)Lääkkeissä on tietty katto, jonka jälkeen Kela korvaa lääkkeet kokonaan. Onko tätä selvitetty? Entä lainat & asumiskulut? Toimeentulotukea voi saada eläkeläinenkin tarvittaessa. Kunnolla raha-asiat selvitykseen. Sitten voi yrittää auttaa muutenkin. Eri paikkakunnilla on ruoanjakeluja vähävaraisille. Sieltä vaan ruokakassia hakemaan. Ei köyhyys ole häpeä, mutta vallitseviin olosuhteisiin ei kannata jäädä makaamaan vaan aktiivisesti selvittää mitä kaikkea taloudellisen tilanteen korjaamiseksi voi tehdä. Ei ole häpeä hakea tarvittaessa apua. Se on oikeus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va651802Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661199- 138973
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu16871Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63642- 81636
- 41628
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa96604- 45528
- 47515