Olisin kiinnostunut tietämään, mitä sisältävät Joulukokoukset?. Onko nuorille jotain omaa ohjelmaa? Kuinka paljon osanottajia tulee tavallisesti ja miten he majoittuvat? Kuinka monta päivää ne kestävät? Onko seurojen yhteydessä myös puhujain/vanhinten kokous? Minkä kaltaisia asioita niissä päätetään? Mistä maista väkeä tulee?
Miksi kokouksia ei voi kuunnella internetin kautta? Silloinhan sanomalla olisi potentiaalisia kuulijoita ympäri maailmaa.
Olen käsittänyt, että kyseessä on esikoislestadiolaisuuden tärkein tapahtuma.
Jos joku asiallinen esikoinen voisi vastata. Olen kiinnostunut esikoislestadiolaisuudesta.
Joulukokoukset Pohjois-Ruotsissa
12
2113
Vastaukset
Joulukokoukset sisältävät usean päivän ajan kaksi seuratilaisuutta päivässä.
Nuorille on tietääkseni iltaisin omaa ohjelmaa.
Osanottajia muutama tuhat, majoittuvat perheissä, hotelleissa ja tunturimajoissa.
Viitisen päivää kestävät.
Eri maista lähetetään delegaatiot, yleensä nelisen miestä, jotka keskustelevat vanhiompien kanssa asioista.
Siellä päätetään muunmuassa saarnajien lähettämisestä eri maihin ja muuta asiaan liittyvää.
Väkeä tulee Ruotsin lisäksi suomesta, Norjasta, joskus Amerikasta ja Kanadasta, Tanskasta voi olla sekä Venäjältä ja Baltian maista silloin tällöin.
Esikoisuus on konservatiivinen mm tekniikan suhteen, joten internetin hyvät puolet ovat jääneet huonojen jalkoihin.- mainos = puffi
asianomaiselle vilpistely on sallittu keino
- siinä, että
mainos = puffi kirjoitti:
asianomaiselle vilpistely on sallittu keino
vastaa asiallisesti toisen esittämään kysymykseen!
Kysyjä tietää itse, millä mielellä on kysymyksensä esittänyt. Voipihan vastauksesta olla hyötyä toisillekin palstan lukijoille!
Hyvää joulua kaikille! - vilpillisellä mielellä
siinä, että kirjoitti:
vastaa asiallisesti toisen esittämään kysymykseen!
Kysyjä tietää itse, millä mielellä on kysymyksensä esittänyt. Voipihan vastauksesta olla hyötyä toisillekin palstan lukijoille!
Hyvää joulua kaikille!tehty puffi. ei muuta
- päättele siit
vilpillisellä mielellä kirjoitti:
tehty puffi. ei muuta
Onk vilpitön.
mainos = puffi kirjoitti:
asianomaiselle vilpistely on sallittu keino
Vuosien varrella olen havainnut, että sitä saa mitäm tilaa. Provsoivasta kysymyksestä saa helposti aikaan melko hyvän väännön, jos haluaa.
Joskus hyvinkin vaikea asia sammuu alkuunsa, kun toimii rauhallisesti ja ennenkaikkea rehellisesti.- Välittömästi
vihne kirjoitti:
Vuosien varrella olen havainnut, että sitä saa mitäm tilaa. Provsoivasta kysymyksestä saa helposti aikaan melko hyvän väännön, jos haluaa.
Joskus hyvinkin vaikea asia sammuu alkuunsa, kun toimii rauhallisesti ja ennenkaikkea rehellisesti.Tämä on ainoa oikea toimintatapa tälläpalstalla.
- vaikka et voi sitä
heti hyödyntää: http://www.esikoislestadiolainen.fi/
- pistettiin
kuulumattomuus "verkon suuren kuormituksen" piikkiin! ;-) Erittäin tyypillistä toimintaa lappi-uskollisten toimintaa esikoisuuden piirissä. Gällivaren joulukokouksista kun tulee vuodesta toiseen nykyisiltä "vanhimmilta" ja heidän peesaajoltaan sen tasoista tekstiä, että sitä on mahdotonta koetella Raamatun Sanalla.
M.o.t: Näinollen esikoisten virallinen Gällivare-taho katsoo, ettei pidä jakaa "helmiä sioille".
- taivaaseen vain yksi tie
Mistä syystä sinä kyselet yksityisten henkilöiden majoittumisasioita?
Oletko paikallinen majoitusalan toimija? satakielin... sanoo:
Vanhoillislestadiolainen, muttei SRK-lainen.- Ei kai sillä
ole merkitystä, mistä seurakunnasta kysyjä on?
Minäkään en tiennyt vanhoillisuudesta mitään ennen näitä nettisivuja. On ollut mielenkiintoista tutustua heihin - ja ymmärrän kyllä, että siellä kirjoittelevat paljon muutkin kuin vanhoilliset.
Olen sitten kuunnellut heidän suviseurojaan myös.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205323- 501381
- 11807
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58778- 47769
- 46762
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52757Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49746Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8734Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132725