Nk. nukkumapäivä

Onko se

palkallinen. Kun meidän talossa saa aina neljän tehdyn yön jälkeen nukkumapäivän.

4

5880

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja onhan

      En tiedä, mitä tarkoitat nukkumapäivällä. Vastaan kuitenkin omalla kokemuksella.
      Oletan:
      Öitä siis 4 peräkkäin maanantai - pe aamu, yht 40 työtuntia. Loppupäivä perjantaita on siis tarkoittamasi "nukkumapäivä".

      Viimeinen työvuorosi on siis työpäivä klo 21.00 -> 00.00 eli siten normaali yötyövuoro. Toiset kutsuvat sitä loppua nukkumapäiväksi. Monesti sen jälkeen on syytä alkaa kaksi vapaapäivää eli la ja su. Näin ollen "nukkumapäivää" ei "saada" vaan sen päivän työ on jo tehty ja loppupäivän saa nukkua tai valvoa tai ..... Siten sen päivän palkka on ansaittu 21.00 - 07.00 välisenä aikana. Meidän sopimus tuntee työvuorojen välisen lepoajan, joka on vähintään 11 tuntia. Eli työnanataja voi merkitä seuraavan työvuoron alkavaksi klo 18.00 , mutta yleensä sen viikon työaika on jo tehty ilman sitä työvuoroakin, joten menisi ylitöiksi ja vuorokauden työaikakin tulisi liian pitkäksi..

      Eli nukkuma-aikasi ei ole palkallista työaikaa vaan lepoaikaasi, koska olet jo tehnyt päivän työajan täyteen. Tämä tietenkin tuntuu pilkun viilaamiselta, mutta usein näitä pilkkuja joutuu viilaamaan, kun kierot väliportaan pomot yrittävät venytellä sopimuksia ja käsittelevät hämäriä käsitteitä.

    • ex-yötyön tekijä

      Meillä ainakin oli 4 yö:n jälkeen "nukkumis päivä" palkallinen sellainen joskiin siitä tulee vain peruspalkka. Eli meillä maksettiin yö vuorosta 10 tunninpalkka, josta 8 tuli yö-vuorolisällä ja 2 perus tuntipalkan mukaan.
      2*4=8tuntia eli nukkumispäivän palkka.

    • Meillll

      Meillä kk palkka ja vuosityöaika ja yöstä saa yölisän ,mut miten sen laskee !?

      Eli jos kk palkka 2000€ ja yölisä 4 yöltä on 20*4=80€ niin se oli siinä ja monta yötä niin silleen se menee mut vuosityöaika rajoittaa ja ylimenevät ovat vapaita.

    • Työehtosopimuksesta

      ja liitosta. Siis ammatista, mitä teet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      148
      6362
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      73
      5274
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      126
      2530
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2058
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1436
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1228
    Aihe