Hmm, miten toi vaihtoehtoinen tapa siirtää iTunesista musiikkia iPodiin toimii..? Otin synkronoinnin pois käytöstä, koska en halua että vanhat musiikit poistuu iPodista. ,_, Miten sitten siirrän musiikin esim. jonkun artistin kaikki biisit iPodiin?
Miten siirtää musiikit iPodiin ilman synkr.?
Minä!
61592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tee vaikka soittolista (älykäs tai tavallinen) sille artistille/genrelle/tms. Ja rastita iPodin asetuksista se soittolista synkattavaksi tai vedä ja pudota se käsin iPodin kuvakkeen päälle.
Joo, siis toi soittolistojen siirtäminen pitäis saada toimimaan mutta ei oikein luonnistu.. Olen luonut soittolistan jossa on esim. yksi artisti, ja yritän tiputtaa sitä iPod-kuvakkeen päälle mutta ei jostain syystä mene? iPod-kuvakkeeseen ilmestyy kolme alavalikkoa 'Musiikki, Elokuvat ja TV-Ohjelmat', ja sitten näyttää sitä pysähtymismerkkiä. O.o Mikä on vialla, kun en osaa siirtää soittolistaa suoraan iPodiin? ._.
Kun se iPod on kiinni koneessa ja sen kuvake näkyy LAITTEET kohdassa, klikkaa sitä ja siitä oikealta puolelta kohdasta MUSIIKKI valitse, että synkronoidaan tekemäsi soittolista (ja muitakin mitä haluat). Sitten painat oikean alareunan KÄYTÄ/SYNKRONOI painiketta.
Ja tosiaan, en halua synkronoida.. Eli käytä/synkronoi painikkeesta yms. ei ole mitään iloa. En vaan osaa käyttää tuota vaihtoehtoista tapaa. ._.
iTunesin ikkunan vasempaan reunaan ilmestyy näkyviin iPod, kun sen kytkee koneeseen. Hinaa hiirellä sen kuvakerivin päälle haluamasi musa, jota voi valita kerralla enemmänkin eli yksitellen ei tarvitse poimia.
'Haluamasi musa' on varmaan esim. tavallinen soittolista? Tätä systeemiä olen kokeillut, mutta pelaako se oikeasti? En ole itse saanut tuota raahaamalla toimimaan, tiedä sitten mistä se johtuu..
Kun laitan soittolistan iPod-kuvakkeen päälle, niin se vain näyttää sitä kieltomerkkiä. Mutta esim. kirjaston musiikki-osioon sen pystyy kuitenkin viemään..? O_o Mistä johtuu?