Oliko kiva

niin?
12368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tai itse asiassa ostin

Äänestä

Päivä meni muuten ihan leppoisasti, oli joulun tarvittavat elementit, joulumieltä ja traditiota sopivasti. Sanotaan, että siedettävä oli aattoilta, osittain ihan mukavakin. Huomasin asioita, jotka vähän huolestuttavat, sen puoleen ei niin kiva.

Äänestä

Joululaulut pursusivat korvista, mutta muuten oli oikein onnistunut jouluaatto. Ruoka oli hyvää ja lahjat mieleisiä. Seura mukavaa ja viinaa oli riittävästi. Kotiuduttiinkin hyvissä ajoin kolmelta, joten nyt ei ole edes kankkusta.

Äänestä

ja paljon muutakin toivomaani pukilta, joten oli varsin mukava aatto.

Tänään, varsinaisena jouluna, kun olemme jo koiran kanssa kotiutuneet, nautin lahjoista, ruoasta ja Simpsoneista sekä joululauluista.

Mä sain tosi paljon mieluisia lahjoja ja sain viettää aattoillan rauhassa, hyvässä seurassa, juustoja mussuttaen ja bisseä kitaten joten ei paremmasta väliä.

Pitkästä aikaa meillä on myös kuusi (isällä tosin), ja vaikka itku tuli sitä koristellessa, niin oli ihana ihailla ja haistella sitäkin.

Nyt ei ole kiire minnekään, telkasta tulee Simponsimaraton, radiosta joululauluja; viiniä, glögiä, olutta, juustoja ja kalaa on enemmän kuin riittävästi. Ihanaa.

Äänestä
  • kuusen koristelussa noin?

    Taidat olla oikeasti melkoinen jouluihminen.

    Äänestä

  • herkistää kirjoitti:

    kuusen koristelussa noin?

    Taidat olla oikeasti melkoinen jouluihminen.

    kun koristelin kuusen tein sen veljeni kanssa, kuten aina lapsesta lähtien.

    Kaikki koristeet ovat sitäpaitsi minun ja veljeni tarhassa tekemiä.

    Nyt on muutama vuosi käyty veikkaa moikkaamassa hautuumaalla.

    Äänestä

  • KoppavaHoro kirjoitti:

    kun koristelin kuusen tein sen veljeni kanssa, kuten aina lapsesta lähtien.

    Kaikki koristeet ovat sitäpaitsi minun ja veljeni tarhassa tekemiä.

    Nyt on muutama vuosi käyty veikkaa moikkaamassa hautuumaalla.

    asiaa.

    Teillä oli ilmeisen läheinen suhde.

    Äänestä

  • selvensi kirjoitti:

    asiaa.

    Teillä oli ilmeisen läheinen suhde.

    Mulla oli maailman paras veli.

    Äänestä

Eilen oli sukulaisjoulu - tänään olen itekseni. Sauna on lämpiämässä, herkut uunissa. Puolen tunnin päästä hämärtää. Pistän roihut tuonne pihalle ja menen löylyyn. Hikoilen ja kattelen saunan lasista tulia.

Äänestä

ensi jouluna yritän järkätä itseni kyl johonkin mahdollisimman kauas pois joulun ajaksi, joulua pakoon. Se on ollut mun haave jo kauan.

Äänestä
  • Irania.

    Äänestä

  • vaikka kirjoitti:

    Irania.

    ajattellin jotain lapin mökkiä jossain keskellä ei-mitään. Puhelin kiinni viikoksi, ja rauha ja hiljaisuus saa tulla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


JOULU!, kirjoitti:

niin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu