Minä käytäntö on?

Mikä käytäntö on sellaisessa asiassa kun vainaja on ollut ruumiinavauksessa. Hankitaanko arkku ja ruumisauto hakemaan vainaja sairaalasta jossa ruumiinavaus on tehty? Harmittaa kun minulle ei kerrottu milloin läheiseni vietiin ruumiinavaukseen ja milloin hänet tuotiin pois joten en voinut hankkia arkkua valmiiksi.Ilmeisesti häntä kuljetettiin siinä ruumisauton arkussa mikä tuntuu minusta pahalta.
61200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja vielä tuli virhe tuohon otsikkonkin,tarkoitin MIKÄ käytäntö on.

Äänestä

Yritin äsken etsiä vastausta sinulle netistä, eipä vaan löytynyt.Ruumiinavaukseen kyllä tarvitaan omaisten lupa (jolloin varmaan kerrotaan ajankohtakin) , muttei jos kyseessä on oikeuslääketieteellinen ruumiinavaus.

Kysy ihmeessä sairaalasta, täytyyhän omaisten/läheisten saada tietää minne läheinen vietiin ja miten. Mitkään kysymykset eivät ole turhia ja varmasti henkilökunnalta kysytään paljonkin vastaavia asioita. Osanotto menetyksesi johdosta.

Äänestä

Vainaja viedään obduktiosta lähes poikkeuksetta
sinne missä hänet puetaan kuolinvaatteisiin ja arkutetaan. Säilytysaika on 5-7 pv.
Yleensä kaikilla terveyskeskuksilla on olemassa tila tätä varten. Vainaja lähtee
"sinkkiarkussa", liinoilla peitettynä ja omaiset ovat hoitaneet hautausarkun paikalle. Jos et ole omainen, sinulle ei kerrota asiasta.
Kaikki obduktioon liityvät asiakirjat ovat salassapidettäviä ja tulevat omaisille kirjattuna lähetyksenä. Puhelintietoja ei anneta.
Kun vainaja on puettu ja arkutettu, yleensä hautaustoimiston puolesta (tai kuten meillä, ystävien puolesta)
on omaisilla ja läheisillä tilaisuus vielä sanoa jäähyväiset,
ellei siihen ole muuta estettä (esim. kolarissa
pahoin vaurioituneet)

Sitten arkku suljetaan ja viedään ruumishuoneelle odottamaan hautausta.

Asiasta ja aikatauluista tiedottaa omaisille
paikallinen obduktionääri ja kun ruumis on puettavissa; joko terveyskeskus tai hautaustoimsto, riippen siitä kummassako pukeminen tapahtuu. Avaava laitos hoitaa kuljetuksen, sitä ei tarvitse hankkia itse.

Jos sinulla on toiveita asiaan niin oikeastaan
ainoa keino on olla yhteydessä lähiomaisiin, toivottavasti he ymmärtävät että haluat olla
asiassa mukana.

Äänestä

Jos kyseessä lääketieteellinen ruumiinavaus niin vainaja palautetaan siihen sairaalaan/terveyskeskukseen jossa kuoli. Jos kyseessä oikeustieteellinen vainaja jää siihen sairaalaan jossa obduktio suoritettiin.

Omaiset valitsevat arkun ja hautaustoimisto hoitaa kuljetuksen, jossa voi olla mukana.

Äänestä
  • Meillä mies palautettiin oikeuslääketieellisen
    avauksen jälkeen paikkakunnan tk:n kellariin
    puettavaksi.

    En tiedä onko paikkakuntakohtaisia eroja, luulisin kuitenkin että menee lain kirjaimen
    mukaan.

    Kuljetukseen P-KKY:stä tänne ei pyydetty saattajaa. Ainoastaan Tk:lta ruumishuonelle
    piti järjestää muutama ylimääräinen nostaja.

    Nuorempi tytär valitsi arkun, siihen hänet astettiin ja hautaustoimisto sitten hoiti muut kuljetukset kirkkoon ja hautausmalle.

    Äänestä

Olen alkoholisti jolla on kuolut paljon kavereita. Itse en ole enään juonu 2,5 vuoteen, vituttaa nyt ne juovat sinolia ja lasolia.Se on varmaa että niiden kuolema on tulossa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Harmittaa kirjoitti:

Mikä käytäntö on sellaisessa asiassa kun vainaja on ollut ruumiinavauksessa. Hankitaanko arkku ja ruumisauto hakemaan vainaja sairaalasta jossa ruumiinavaus on tehty? Harmittaa kun minulle ei kerrottu milloin läheiseni vietiin ruumiinavaukseen ja milloin hänet tuotiin pois joten en voinut hankkia arkkua valmiiksi.Ilmeisesti häntä kuljetettiin siinä ruumisauton arkussa mikä tuntuu minusta pahalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu