Kertokaapa tietäjät,

Jaakko Ylitalo

miksi Raamattu on niin kovin ristiriitainen?

On olemassa lukematon määrä kirkkokuntia, jotka tulkitsevat monia Raamatun kohtia hyvinkin eritavoilla.

Raamatun ristiriitaisuus on siis aiheuttanut hajaannusta itse uskovien piirissä. Toisaalta Raamatun ristiriitaisuus tekee ei-uskovalle vaikeaksi muuttua uskovaiseksi.

Olen ajatellut että:
- jos muuttuu uskovaiseksi ennen kuin löytää nämä Raamatun ristiriidat tulee samalla sokeaksi Raamatun ristiriidoille ja jää siten uskovaiseksi (aidan toiselle puolen)
- jos taasen tutustuu tarkemmin Raamattuun, ennen uskovaiseksi tuloa, estyy kokonaan tulemasta uskovaiseksi koska ristiriidat estävät uskoontulon (ei pääse edes aidan yli)


Ts. Raamatun tutkiminen ennen uskoon tulemista estää uskoon tulemisen.

Kuulostaako hullulta, comments?!

12

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teutatess

      ei asiat ole noin, Totta kai siellä erilaisuuksia on kun, apostoleitakin oli 12 ja jokainen puhui omastpuolestaan ja kuitenkin Jeesuksesta ja hänen ihetöistä, ja kertoi hänestä eri samnoin . ymmärsitkö.?

      • älykö sinut jättänyt?

      • teuta
        älykö sinut jättänyt? kirjoitti:

        http://www.kolumbus.fi/harry.hilden/artikkeleita.htm#ONKO

        Onko Jeesus ollut olemassa, kyllä teillä on niin huonot lähtökodat, verrattuna raamattuun, että en paremmin sano, jos teidän neuvoja noudattaa, käy niin kuin Elisabet Rehnin joka pomppas pressavaaleissa pois päiväjärjestyksestä, ja loppu oli helppo nakki Mahtisaarelle . jos muistatte.


      • Antievankelista
        teuta kirjoitti:

        Onko Jeesus ollut olemassa, kyllä teillä on niin huonot lähtökodat, verrattuna raamattuun, että en paremmin sano, jos teidän neuvoja noudattaa, käy niin kuin Elisabet Rehnin joka pomppas pressavaaleissa pois päiväjärjestyksestä, ja loppu oli helppo nakki Mahtisaarelle . jos muistatte.

        kristinuskon todellisesta luonteesta:

        http://godisimaginary.com/


      • sinun luonteestasi
        Antievankelista kirjoitti:

        kristinuskon todellisesta luonteesta:

        http://godisimaginary.com/

        kristinuskon luonteen tiedämme me kristityt.


      • Antievankelista
        sinun luonteestasi kirjoitti:

        kristinuskon luonteen tiedämme me kristityt.

        on Jumalasi siipien väli?


      • ...

        Jos uskosi on niin heikko, että se ei kestä tällaisia kysymyksiä, kannattaa pysyä poissa palstalta. Nämä ovat asiallisen keskustelun arvoisia asioita.


    • tuhat ja yksi

      Olet oikein ajatellut asioita .

      Ristiriidat johtuvat osaksi siitä kun V.T. on Juutalaisen uskonnon synnyttämä ja Uusi Testamentti on kirjoitettuu UUTEEN uskontoon.

      Ja Uuden Testamentin viittaukset ja uskovien selitykset Raamatun V.T.n, puolelle ovat sepitelmiä uudenuskonnon näkökulmasta ja tuo uusi uskonto on keräilty eri useista uskonnoista. ( Näin se kyllä on Raamatunkin laita.)

      Ja sen jo sanoit tietämätön tulee helpommin Kristinuskoiseksi.

    • Jos sä joskus kuolet ja jos sullon sielu, niin mihin sen sieluparan toivoisit päätyvän?

      Jos helvetti on totta, eikö ole toissijaista se, miten jotkut raamattua tulkitsevat?

      Eikö se ole pääasia, että sinä pelastut?
      Jos et påysty luottamaan mihinkään ristiriitojen takia, voit tehdä seuraavasti:
      Voit rukoilla sen epäuskoisen rukouksen; jos olet olemassa Jumala niin auta minua!

      Jos olet olemassa Jeesus auta sinä minua.
      Sitten voit käydä erilaisissa hengellisissä tilaisuuksissa.Kun sitten tulet paikkaan, jossa tunnet olevasi kotonasi, kysy siellä lisää neuvoa.

      Ja varmasti löydät avun, jos tarve on aito eikä mikään ajallinen asia.

      • teuta

        Mutta nillä' kavereilla on vain tarkoitus saada mahdollisimman moni lankeemaan, eikä ketään auttaa eikö se ole edes tiedossa ylläpidolla, kaikenaikaa on annettu tietoa mutta mikään ei poistu . sinä voisit muttet tee !


      • teuta kirjoitti:

        Mutta nillä' kavereilla on vain tarkoitus saada mahdollisimman moni lankeemaan, eikä ketään auttaa eikö se ole edes tiedossa ylläpidolla, kaikenaikaa on annettu tietoa mutta mikään ei poistu . sinä voisit muttet tee !

        näkee, ettei palstalla ole sheriffiä. Minulla oli tähti parisen vuotta, mutta väsyin ja luovuin, joten en voi enempää, kuin muutkaan.

        Rekisteröityä nimimerkkiä jäijhn käyttämään, kun se on sen verran turvallisemopi, ettei kukaan voi tätä lainata.


    • mahtizaari

      Nyt on veli osunut asian ytimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      499
      1421
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1146
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      835
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      787
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      746
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      72
      714
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      687
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      685
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      681
    Aihe