Pääsekö TYP:n kautta mukaan mihinkään järkeviin työllistämistoimenpiteisiin vaan onko siellä tarjolla ainoastaan jotain kunnan ja kaupungin työmarkkinatukihommia?
Tilanteeni on se, että olen tällä hetkellä aikuisopiskelulinjalla ammattikorkeakoulussa tekemässä toista tutkintoa, mutta opintotuet ovat loppumaisillaan ja ajattelin ottaa paperini pois vuodeksi koulusta. Todennäköisesti tulee kutsu TYP:iin kun niitä työmarkkinatukipäiviä on se yli 500 jo ennestään ja työmarkkinaehtoa ei ole täyttynyt, joten päivät eivät ole nollaantuneet.
Tilanteeni on se, että olen tällä hetkellä aikuisopiskelulinjalla ammattikorkeakoulussa tekemässä toista tutkintoa, mutta opintotuet ovat loppumaisillaan ja ajattelin ottaa paperini pois vuodeksi koulusta. Todennäköisesti tulee kutsu TYP:iin kun niitä työmarkkinatukipäiviä on se yli 500 jo ennestään ja työmarkkinaehtoa ei ole täyttynyt, joten päivät eivät ole nollaantuneet.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Typin kautta pääset vain palkattomiin töihin. Vältä TYP:sta viimeiseen asti. Jos et aikaisemmin ole ihmisarvoasi menettänyt, niin em. laitos sen kyllä viimeistään vie.
Kieltämättä aikamoinen pattitilanne. Todellakin en ole saanut työssäoloehtoa täyttymään ja nyt menetin osa-aikatyöni, jolla olisin pystynyt rahoittamaan opiskelujani edes joten kuten. Olen kyllä vaihtanut paikkakuntaa, mutta paperit tuli aikoinaan tehtyä toisen paikkakunnan TYP:iin, eli asiaa ei taida olla enää työvoimatoimistoon?
kun menet typiin, alkaa lopullinen syrjäytyminen ja paluuta ei ole.
Jos olet ollut poissa työkkärin/TYP:n kirjoilta opintojen vuoksi, niin eihän sinun minnekään typpiin tarvitse ensimmäisenä rynnätä työttömäksi palatessasi. Menet ihan normaalisti ilmoittautumaan työkkärissä työttömäksi työnhakijaksi.
Äläkä suostu siirtymään typpiin, sinne siirtymisen pitäisi ainakin periaatteessa ja lain mukaan olla vaapaaehtoista. Vaan taitavat kyllä käyttää kaikki hiostamiskeinot ja uhkailut, jos ei typpiin suosiolla mene.
Kun allekirjoitat itsesi TYP:iin, niin et pääse irti siitä ikinä.
Kokemusta on.
Kuoleminenkaan ei auta.
kolme samanlaista aktivointisuunnitelmaa, jotka sinä, sossun ja työkkärin eukko allekirjoittavat.
Suosittelevat mielellään työelämävalmennusta ja muita tilastoja kaunistavia toimenpiteitä.
Muista sitten olla niukkasanainen, eli pysy asiassa.
Minulta kyselivät jopa alkoholin käyttöä ja luottotietoja..?
Muilla tuntuu olevan ongelmia päästä pois typistä, minä taas en pääse sinne asiakkaaksi enää. Asiakkuus katkesi kun sain työpaikan, menetin työpaikan mutta kuulemma pitää olla vuosi itsenäisessä työnhaussa ennen kuin "pääsen" takaisin vaikka minulla on se 5 kk:n ehto(on kaikenlaisia terveysongelmia jotka rajoittavat työnhakua).
Eli eivät ne siellä auttaa halua, kunhan ovat jotain tekevinään...
olis ollut enemmän asiakkaita näemmä ja näyttänyt siltä, että kiirettä pitää...
ulos typistä kun oli asiat siinä mallilla, että yhteiskunnan laskuun olisi hoidettu lääkärinlausunnot siihen malliin, että vuosia työelämässä ollut olisi vihdoin päässyt eläkkeelle ja olisi saanut 1700 euroa kuukaudessa eläkettä.
Kun tämä työtön heivattiin takaisin työvoimatoimistoon, niin joutui sairaspäivärahoilta työttömyyskorvauksille ja on vuoden alkupuolella tippumassa pelkälle työmarkkinatuelle.