Moi!
Eli siis minulla oli ennen vaaleat hiukset ja värjäsin ne tummanruskealla ja tulos oli miltei musta, ja nyt ajattelin värinpoistoa. Kuinka se onnistuu ja vaurioittaako se hiuksia pahastikkin, hiukset eivät ole vielä kunnolla kuivaneet mutta tulos on aika radikaali näin vaalea ihoiselle. APUA!
Värinpoisto
17
9861
Vastaukset
- värinpoiston
teet, niin sehän se ei sitä vanhaa vaaleaa väriä tuo takaisin, varmaan tiedätkin? Ja kuivattaa melko paljon, riippuu minkä kuntoiset hiukset sinulla nyt on.
Ja jos värinpoiston teet, niin melko varmasti joudut siihen uuden värin päälle laittaa. Nimenomaan sitten värin, ei mitään vielä vaaleampaa jolla haluat vaaleamman lopputuloksen. Mutta jos olet vain yhde kerran tuon tumman laittanut niin voi olla ihan hyvät mahdollisuudet saada väri helposti pois.
Entäs raidat? Jos menet kampaamoon ja otat raitoja koko päähän? Silläkin saisi vaaleampaa lopputulosta..
Onnea :) - jjje
Jos poistaa hiuksista värin värinpoistolla, niin kauanko pitää odottaa, että ne sitten voi värjätä uudella hiusvärillä? Ja onko kokemuksia lorealin Super Blonde Creme- värinpoistosta, että toimiiko hyvin?
- lallaalaa
Itse olen tehnyt Super blondella värinpoiston.
Pakkauksessa suositellaan värjäämään hiukset vasta 2 viikon päästä värinpoistosta. Värinpoistosta hiukset jää väkisellä keltaisiksi. Päälle kannattaa värjätä tuhka väreillä. (Esim Lorealin Récital Préférence - 10.1 Erittäin kirkas tuhkanvaalea tai 03 Vaaleista vaalein tuhka.) Kannattaa myös hankkia kampaamoista ja kampaamoliikkeistä saatavia tehohoitoja, jotka kosteuttavat hiuksia värinpoiston jälkeen, nimittäin se kuluttaa paljon hiusta. Suosikkini on hopeashampoo. Se vetää keltaisuutta pois ja sitä saa kampaamoista ja kampaamoliikkeistä. Lämpimästi suosittelen sitä. :) - jjje
lallaalaa kirjoitti:
Itse olen tehnyt Super blondella värinpoiston.
Pakkauksessa suositellaan värjäämään hiukset vasta 2 viikon päästä värinpoistosta. Värinpoistosta hiukset jää väkisellä keltaisiksi. Päälle kannattaa värjätä tuhka väreillä. (Esim Lorealin Récital Préférence - 10.1 Erittäin kirkas tuhkanvaalea tai 03 Vaaleista vaalein tuhka.) Kannattaa myös hankkia kampaamoista ja kampaamoliikkeistä saatavia tehohoitoja, jotka kosteuttavat hiuksia värinpoiston jälkeen, nimittäin se kuluttaa paljon hiusta. Suosikkini on hopeashampoo. Se vetää keltaisuutta pois ja sitä saa kampaamoista ja kampaamoliikkeistä. Lämpimästi suosittelen sitä. :)kiitti vinkeistä ja ylipäänsä vastauksesta (:
- uum yym123
yym uum en suostu
- Aloittaja
Eli siis jos tekisi tuon super blonde värinpoiston, tai mikälie se olikaan, niin tulisiko hiuksista siis pääasiassa blondit ?
Ja jos tekisi jonkun muun värinpoiston, voiko sen jälkeen värjätä blondilla hiusvärillä? - Aloittaja
Aloittaja kirjoitti:
Eli siis jos tekisi tuon super blonde värinpoiston, tai mikälie se olikaan, niin tulisiko hiuksista siis pääasiassa blondit ?
Ja jos tekisi jonkun muun värinpoiston, voiko sen jälkeen värjätä blondilla hiusvärillä?Unohdin vielä kysyä että kuinka paljon hiukset rasittuvat tuosta käsittelystä ? Voivatko ne tippua kokonaan, ohentuvatko ?
- Blondgirl
Aloittaja kirjoitti:
Eli siis jos tekisi tuon super blonde värinpoiston, tai mikälie se olikaan, niin tulisiko hiuksista siis pääasiassa blondit ?
Ja jos tekisi jonkun muun värinpoiston, voiko sen jälkeen värjätä blondilla hiusvärillä?Minulla oli luonnostaan vaaleanruskeat hiukset, ja olin värjännyt niitä aiemmin vain kevytsävyillä. Nyt värjäsin hiukset vaaleiksi. Tein ensin värinpoiston, jonka jälkeen värjäsin hiukset heti Loreal Preference sävyllä 01 vaaleista vaalein. Olen tosi tyytyväinen tähän sävyyn.
Huomasin vasta värjäyksen jälkeen, että paketissa lukee, ettei väriä saisi käyttää värinpoiston jälkeen... Sävy on itsessään voimakkaasti vaalentava. En kyllä itse huomannut, että tästä olisi ollut jotain haittaa hiuksilleni. Vaikkakin värinpoisto tietysti rasittaa hiuksia, ja hiukset olivatkin tavallista kuivemmat vaalennuksen jälkeen.
Luulen kyllä, että värinpoistolla hiuksistasi tulee blondit tai ainakin tummanvaaleat tai vaaleanruskeat. Ohjeissa neuvotaan odottamaan jonkin aikaa värinpoiston jälkeen ennen kuin värjää hiukset, mutta itse en tosiaan tämän ohjeen mukaan toiminut, eikä mitään haittavaikutuksia ollut. Kannattaa kuitenkin olla varovainen. Varmaan jollain vaalealla kevytsävyllä voi värinpoiston jälkeen värjätä?
Kampaaajalla olisi varmaan kaikkein varminta vaalentaa hiukset? Olen kuullut juttuja hiuksiaan vaaleammiksi värjänneistä, joiden hiuksiin onkin tullut vihertävää sävyä. En kuitenkaan usko, että värinpoiston tehdessä tälläinen katastrofi on mahdollinen. Käsittääkseni värinpoisto juuri poistaa hiuksista värin. Onnea sulle hiustesi värjäykseen! - Blondgirl
Aloittaja kirjoitti:
Unohdin vielä kysyä että kuinka paljon hiukset rasittuvat tuosta käsittelystä ? Voivatko ne tippua kokonaan, ohentuvatko ?
Niin ja tuskin hiuksesi ainakaan kokonaan voivat tippua... :D Värinpoiston vaikutus riippuu hiustesi nykyisestä kunnosta. Jos hiuksesi ovat ihan normaalit ja hyvinvoivat, niin tuskin ne kauheasti ohenee. Hiuksista tulee tosin kuivemmat ja ne rasittuvat. Kannattaa ostaa kampaajalta joku tehohoito hiuksille värjäyksen jälkeen.
- eerika1234
Blondgirl kirjoitti:
Minulla oli luonnostaan vaaleanruskeat hiukset, ja olin värjännyt niitä aiemmin vain kevytsävyillä. Nyt värjäsin hiukset vaaleiksi. Tein ensin värinpoiston, jonka jälkeen värjäsin hiukset heti Loreal Preference sävyllä 01 vaaleista vaalein. Olen tosi tyytyväinen tähän sävyyn.
Huomasin vasta värjäyksen jälkeen, että paketissa lukee, ettei väriä saisi käyttää värinpoiston jälkeen... Sävy on itsessään voimakkaasti vaalentava. En kyllä itse huomannut, että tästä olisi ollut jotain haittaa hiuksilleni. Vaikkakin värinpoisto tietysti rasittaa hiuksia, ja hiukset olivatkin tavallista kuivemmat vaalennuksen jälkeen.
Luulen kyllä, että värinpoistolla hiuksistasi tulee blondit tai ainakin tummanvaaleat tai vaaleanruskeat. Ohjeissa neuvotaan odottamaan jonkin aikaa värinpoiston jälkeen ennen kuin värjää hiukset, mutta itse en tosiaan tämän ohjeen mukaan toiminut, eikä mitään haittavaikutuksia ollut. Kannattaa kuitenkin olla varovainen. Varmaan jollain vaalealla kevytsävyllä voi värinpoiston jälkeen värjätä?
Kampaaajalla olisi varmaan kaikkein varminta vaalentaa hiukset? Olen kuullut juttuja hiuksiaan vaaleammiksi värjänneistä, joiden hiuksiin onkin tullut vihertävää sävyä. En kuitenkaan usko, että värinpoiston tehdessä tälläinen katastrofi on mahdollinen. Käsittääkseni värinpoisto juuri poistaa hiuksista värin. Onnea sulle hiustesi värjäykseen!Itse tein värinpoiston kaksi kertaa samana viikonloppuna ja samantien väri päälle, hiukset hyvässä kunnossa jossei liikaa pese ja käyttää kunnolla hoitavia aineita. Itsekin huomasin vasta jälkeenpäin, ettei olisi saanut väriä laittaa samantien päälle. Kuivemmat ne on, mutta parissa viikossa sain jo hoidettua hyvään kuntoon. Nyt haluan vielä vaaleammat ja ajattelin laittaa taas värinpoiston, nyt jännittää uskallanko laittaa taas värin päälle samantien? väri itsessään on voimakkaasti vaalentava.. ja tuhkan värinen.
- berber
eerika1234 kirjoitti:
Itse tein värinpoiston kaksi kertaa samana viikonloppuna ja samantien väri päälle, hiukset hyvässä kunnossa jossei liikaa pese ja käyttää kunnolla hoitavia aineita. Itsekin huomasin vasta jälkeenpäin, ettei olisi saanut väriä laittaa samantien päälle. Kuivemmat ne on, mutta parissa viikossa sain jo hoidettua hyvään kuntoon. Nyt haluan vielä vaaleammat ja ajattelin laittaa taas värinpoiston, nyt jännittää uskallanko laittaa taas värin päälle samantien? väri itsessään on voimakkaasti vaalentava.. ja tuhkan värinen.
Väriä ei saa laittaa sen takia heti päälle, koska yleensä hiusten latvat vaurioituvat pahasti värinpoistosta, ja täten ne imevät väriä enemmän kuin muu tukka, ja väristä voi tulla epätasainen. Näin minulle on aina käynyt, mutta johtuu varmasti siitä kun olen niin paljon värjäillyt tukkaa eri väreillä.. Aika kuluttavaa hiuksille värjätä viikon välein kestolla.
Hiusten blondaaminen kotikeinoilla on muutenkin aika iso riski; ei koskaan voi menn' takuuseen lopputuloksesta. - dypsis
berber kirjoitti:
Väriä ei saa laittaa sen takia heti päälle, koska yleensä hiusten latvat vaurioituvat pahasti värinpoistosta, ja täten ne imevät väriä enemmän kuin muu tukka, ja väristä voi tulla epätasainen. Näin minulle on aina käynyt, mutta johtuu varmasti siitä kun olen niin paljon värjäillyt tukkaa eri väreillä.. Aika kuluttavaa hiuksille värjätä viikon välein kestolla.
Hiusten blondaaminen kotikeinoilla on muutenkin aika iso riski; ei koskaan voi menn' takuuseen lopputuloksesta.värjäsin tänään värinpoistolla hiukseni ja mietin nyt kun ostin live 00A sävyn platinablondi niin milloin voisin laittaa sen päälle?? tartuuko väri jos huomenna jko laittaisin?
- dypsis
dypsis kirjoitti:
värjäsin tänään värinpoistolla hiukseni ja mietin nyt kun ostin live 00A sävyn platinablondi niin milloin voisin laittaa sen päälle?? tartuuko väri jos huomenna jko laittaisin?
vielä että tein siis raitoja koska ajattelin pikkuhiljaa raidoilla tehdä vaaleaksi ettei rasitu liikaa=)
- Blondi jatkossakin
Olen käyttänyt lorealin super blonde värinpoistoa vähintään 18 vuotta.....tosin värjään vain juurikasvun piiloon....Omat hiukseni on todella tummanrusket ja värinpoistolla saan juurikasvun täysin vaaleaksi, eikä tarvitse muuta väriä päälle. Pienenä vinkkinä sanoisin että on tärkeää pitää hiuksissa vaikuttava aine kostena....jos väri kuivuu vaikuttaessaan se menettää tehonsa ja vaalentava vaikutus loppuu.....Ainakin mulla toimii loistavasti!!!
- tokakerta2
heei meinasin tossa joskus koittaa värinpoistoa uuestaan koska vuosi sitten kokeilin eikä vaikuttanut mitenkään :o
tosin mikään väri ei minulla kovin hyvin ole ikinä vaikuttanut,mutta minulla on itselläni tällähetkellä keskiruskeat hiukset joten tarttuuko nyttenkään jos blondiksi haluan? vastauksia jos saisin /kokemuksia , kiitos :)- Kathe
Luulen, että sekoitat vaalean värin ja värinpoiston keskenään. Jos pistät vaaleen värin tummaan tukkaan, mitään/lähes mitään ei tapahdu. Jos pistät värinpoiston tummaan tukkaan, siitä lähtee väri=se vaalenee, jonka jälkeen siihen voi laittaa haluamansa värin. Väri ei vaalenna. Jos haluat vaaleamman tukan täytyy aina ensin tehdä värinpoisto.
- värinpoistaja
Olisin itse tekemässä nyt värinpoistoa ja tuli mieleen ehkä vähän hölmökin kysymys: mistä se värinpoiston vaikutusaika lasketaan? Siitä hetkestä kun väri on ensimmäisessä suortuvassa vai siitä kun koko tukka on täynnä värimassaa?
Lisäksi mietin että missä vaiheessa on järkevintä laittaa värinpoisto uudelleen, jos ensimmäinen ei vaalenna tarpeeksi? Olen lukenut, että ainakin paria viikkoa taukoa suositellaan mutta joku lähde sanoi että jopa kuukausi olisi vielä parempi hiusten palautumisen kannalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta
Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama957695Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?
Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä1246400Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille
Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve1654531Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa
asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu2353101Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta932674Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut
Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh492035- 1401688
Yhteydenotto
Tiedätkö tai ymmärrätkö syyn, miksi kaivattusi ei ota sinuun yhteyttä? Mikä se syy on?1971564Sofia Virta SUURI POLIITIKKO
Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo48896Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontohommista?
Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille? Tätä ei tv:ssä: Susanna Laine paljastaa, mikä yksi asia hermostuttaa Farmi-kuvauk21832