elikkäs oon reilu pari kymppinen nainen joka on jo jonku aikaa kärsiny rintojen karvoista (siis muutamia mustia karvoja kasvanu nännien ympärille), nyt ollu pari kuukautta menkat miten sattuu ja tänään löysin mustan karvan ylähuulesta. Onkos hormoonit ihan sekasi vai mikäs on? ihmetyttää..
onko samanmoista kokemusta? tahi tietoa?
onko samanmoista kokemusta? tahi tietoa?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei! kuulostaa ihan normaalilta. Vaikka mainosten täydellisillä naisilla ei ole karvaa missään muualla kuin päässä, oikeilla aikuisilla naisilla voi kasvaa tummia karvoja muuallakin, mm. juuri nännien ympärillä tai ylähuulessa. Näin minullakin, vaikka olen muuten aika vähäkarvainen.
Jos niitä alkaa tulla paljon eivätkä menkat normalisoidu, kävisin gynekologilla. Mutta niin kauan kuin on kyse vain yksittäisistä karvoista eikä menkkojen epätasaisuus häiritse sinua kovasti, voit vaan antaa karvojen olla tai nyppiä ne pois.