En anna miehelleni, kun en halua. Antaa voisinjos itseni pakottaisin, mutta se ei miehelleni riitä. Pitäisi haluta. Kertokaa siis, miten pakotan itseni haluamaan, etten tule jätetyksi?
Minä olen haluton.
Ampukaa minut.
203616
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Osaatko sanoa miksi et halua? Onko suhteessanne jotain pielessä, etkö koe itseäsi/puolisoasi viehättävänä?
Itse elin miehen kanssa joka ei halunnut ja se raastoi puolestaan minun naiseuttani. Olin katkera siitä miksi meillä näin, kun stereotypian mukaan mies haluaa aina...meillä minä halusin enemmän.
Nyt sitten olen yksin eronneena naisena haluni kanssa, höh, ja tätä elämää on vaikea kestää. Toivoisin nyt olevani haluton, sillä eronneella sinkkunaisella ois liiankin paljon mahdollisuuksia seksiin. Yritän niitä parhaani mukaan väistellä, sillä itsekunnioitukseni ei salli monen miehen kanssa vehtaamista, yök. Pidän siis seksistä, mutta mielestäni se kuuluu parisuhteeseen ja rakkauteen ja on ihana rakkauden ilmenemismuoto.
Hei,
Kuulostipa tutulta. Itse erosin, kun mies ei halunnut minua useisiin vuosiin. En ymmärrä, kuinka kestin noinkin kauan. Mielestäni seksi kuuluu olennaisena osana avioliittoon. Jos seksiä ei ole, kyseessä on ystävyyssuhde, jota ei vain uskalleta yksin jäämisen pelossa rikkoa. Nyt saan onneksi nauttia seksistä ja se on upeaa.
Eihön se hätä nyt tältä näytä, onhan sinulla vielä paljonkin kortteja käyttämättä.
Korttisi:
Kortti 1. Näyttele että olisit aluavinasi, silloin kun sinun tulisi haluta.
Kortti 2. Ajattele jotain joka saa sinut haluamaan, silloin kun sinun tulisi haluta miestäsi.
Kortti 3. Uskottele itsellesi että miehesi saa sinut haluamaan, niin kyllä se alitajunta sieltä herää.
Kortti 4. Heität haarat auki kun tarvetta on ja tokaiset että "herra on hyvä ja nylkyttää nyt, sinne" ja jos se siitä rupee mutisee, niin lyöt haarat kii, niin eiköhän kohta rupee kelpaan.
Mutta rehellisesti sanoenhan toi kyllä näyttäs siltä että se äijä ei vaan oo sun milestä sen kaiken vaivan arvonen, et ei siinä sen kummempaa oo. Kuka sitä kärpästä jaksais lekalla ruveta huitomaan, kun vähemmälläkin pääsee.
Vaimolla mitä ilmeisemmin samoja ongelmia. Muutenkin tuntuu että tietokone on hänelle tärkeämpi kuin minä. Sen kanssa jaksetaan kyllä kanssakäydä ihmisten kanssa, mutta kun oma mies on kuumeessä niin ei viitsitä edes tehdä ruokaa, kun ei peliltä kerkiä. Voin sanoa että kyllä riepoo vähän paskan seksielämän lisäksi toisen itsekeskeisyys. Ajoin hänet sohvalle sohvaperunoitumaan ja miettimään että pystyisikö vähän skarppaamaan parisuhteessa. Jos ei pysty niin turha ihmetellä jos minä löydän toisen vähän kykenevämmän naisen.
vainen: kaatuuko maailmasi todellakin siihen, ettei sinulle eukko laita ruokaa, kun olet sairas..? Mistä löytyisi mies, joka paapoisi minua, kun olen sairaana - niinhän sinä teet omallesi?
idiootti joka ei ymmärrä erota,vieraisiin ja tehdä kaikki vielä vaikeammaksi kuin nyt,ja sitte kuiteski joutuu eroomaan.
Olen itse kokenut haluttomuuden edellisessä liitossani. Seksiä oli harvoin ja se "suoritettiin" pimeässä ja peiton alla. Mies ei huolehtinut siitä että minäkin nautin, ja pikku hiljaa seksi muuttui minulle pakoksi jota tehtiin toooodella harvoin ja se kesti silloinkin vain hetken.
Loppujen lopuksi kuoli sitten kaikki tunteetkin ja erohan siitä tuli.
Nykyinen mieheni taas on avannut minulle taivaan. Me rakastelemme useita kertoja viikossa eikä koskaan pimeässä, sillä osa nautintintoa on nähdä toisen katseessa himoa ja tuntea miten toinen nauttii. Nyt seksi todella toimii ja 85% se olen minä joka teen aloitteen seksiin.
Suhde voi myös muuten hyvin.
Kannattanee miettiä siis tarkkaan syitä siihen miksi et halua seksiä sillä haluttomuus on usein oire jostain.
Onko sinulla jonkinlaista stressiä, onko hormonitoimintasi normaali, onko miehen rakastelutekniikoissa jotain vikaa? Mietis näitä asioita aluksi.
Mies on joka suhteessa täydellinen; kiltti, huomaavainen, ns. hyvä sängyssä, ottaa minut huomioon, hyvän näköinenkin...
Vika on siis ehdottomasti minussa, mutta missä kohtaa, sitä en tiedä. Stressiä on, aivan liikaa. Hormonitoiminnasta en tiedä, mutta olettaisin, että ainakin joltakin osin toimii, kun kuukautiset ovat säännölliset.
noihin ns. aseksuaaleihin?
Hankkiudu eroon stressistä!
Kai sinä kuitenkin rakastat miestäsi kun et halua tulla jätetyksi vai oletko hänen kanssaan vain pelosta tai jostain muusta syystä?
Yksi on ainakin varmaa. Mikään ei toimi jos on liikaa stressiä.
Mikä ihme voi olla tärkeämpää kuin avioliittosi?
Ihan oikeasti ja vittuilematta käy tutkituttamassa pääsi!
Terveyskeskuksen omalääkärisi osaa neuvoa sinua enemmän kuin tuhat tänne kirjoittavaa!!!
Mene kiireesti. Et voi hävitä kuin jotain 13 euroa!
Mistäs mies sinun halusi tietää? Paitsi jos sitä vaihtoehtoa tarjoamalla tarjoat.
Frigidejä naisia on vaikka kuinka.
impotenttejä ukkoja on vaikka kuinka.....
Impotenttikin voi haluta vaikka ei pysty.
Aloittajan ongelma lienee kehno rakastaja?
Liekö tuo koskaan onnistunut tuottamaan sitä isoa O:ta?
aloittajaa ei kiinosta enää oma ukko,mutta a´vot jos joku Rikhard Gere tulis ja veis niiiiin siitttee..
Riku on ikivanha, mutta varmaan hyvä sängyssä koska on ollut kauan naimisissa, ja se on tosi harvinaista Hollywoodissa.
Jos vielä käyttäytyy siviilissä kuten elokuvissaan, niin en ihmettele yhtään, että liitto kestää.
Aloittajan pitäisi selvittää haluttomuutensa syyt jossain muualla kuin täällä. Hakea apua avioliittoneuvojalta tai lääkäriltä, kumpaa nyt enemmän tuntee tarvitsevansa.
Useimpia miehiä täytyy myös opettaa, mitä tehdä sängyssä.
Eri naisilla on erilaiset toiveet, eikä niistä niin vain ota selvää.
Sitten on piru merrassa jos miestä ei edes kiinnosta mistä nainen pitää.
Hyvänen aika, voihan sitä antaa vaikka ei haluttaisikaan. Eikä sun tarvitse kertoa miehelle ettei haluta niin hän ei sitten vaadi kummempaa. Eikä sun silti tarvitse järjestää mitään ihme näytöksiä, kyllä seksiä voi harrastaa ihan kaikessa rauhassa ja ilman erityisiä suorituspaineita. Ihan vaan leppoisasti jalat levälleen ja annat miehen tehdä hommat.
Ei muakaan aina haluta, mutta mies saa silti aina kun haluaa. Enhän mä siinä mitään menetä! Joka tapauksessa nautin siitä että kumppani nauttii ja voin olla hänelle iloksi.
Se ettei halua on helppo ymmärtää kun sanot sen toisin. Tämä mies ei saa sinua kiihottumaan. Jos ei ole kiihottunut on akti yhtä vaikeaa kuin gynekologin toimenpide, siis yhtä vastenmielisen tuntuista.
Jos mies on sinua loukannut ja pahasti arvostellut et enää kiihotu ja vain huora pystyy silloin vetämään teatraalista roolia.
Ainoa apu on miehen ymmärrys, läheisyys ilman seksiä, miehen tukema itsetunnon kohotus ja ehkä itsetyydytyksen opettelu kiihottumisen aikaansaamiseksi. Voi myös olla että et kiihotu moneen vuoteen, siihen tarvitaan ehdoton hyväksytyksi kokemisen tunne kumppanilta.
Uskoisin että tuo on aika yleistä. Muutama ystävättäreni on ilmaissut painivansa samoissa ongelmissa.
vain harrastamaan sitä seksiä. Seuraavan kerran kun miestäsi haluttaa, niin sanot että sinäkin haluat kokeilla (vaikket niin halukas olisikaan).
Usein ne halut siitä sitten oikeastikin palaavat, kun saa sen lukkotilan avattua noin.
Pelko ei lähde kuin tekemällä sitä mikä pelottaa. Sama se on tuossa seksissäkin! vaikkei sinua nyt varsinaisesti pelota, mutta jokin lukko on tullut tuohon asiaan, niin tekemällä se lähtee. Kokeile ainakin, et mitään menetä!