Naisystäväni halusi viettää joulun ja viettikin ex-miehensä ja lasten kanssa. En pitänyt ajatuksesta ja kielsin. Hän perusteli asiaa lasten kannnalta. Ihmettelin miksei lapset voisi osan joulua viettää isällään. Ei sopinut eikä käynyt. Vietin joulun ja jolunpyhät yksikseni. Asia vituttaa minua ja pidän naisystävääni erittäin itsekkäänä. Olen ajatellut, että saa viettää jatkonkin exänsä kanssa! Olisin vielä ymmärtänyt aattopäivän ja illan, mutten koko pyhiä. Mitä mieltä muut?
Miten suhtautua
tähän?
131365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Täällä istuu sielun veljesi - LOPETA suhde! Prioriteetti elämään oli kuinka joulu tahansa - ei tule uusia perinteitä jos niitä ei aloiteta. Oletan kuitenkin että olette tunteneet kauemmin kuin pari viikkoa! On kohtuullista että lapset ovat joka toinen joulu eri vanhemmilla mutta ei siihen kaikkia tarvita - pari suhde on kompromisseja! Vai oletko sinäkin vain se elättäjä?
Olisin minäkin loukkaantunut. Onko mahdollista, että vanha suola janottaa ?
Jos ei niin... Onhan teillä toisenne, kyse on vain muutamasta päivästä vuodessa. Kaikki riippuu sinusta, jos olet valmis hyväksymään asian, niin silloin sitä ei voi mahdollisissa riitatilanteissa nostaa esiin.
Ehkä hän ei vain osaa päästää irti hänestä ja haluaa nyt punkata molempien luona
Itsekäs vielä? Hehhehee... kuule. Yksi asia vanhemmista, lapset ajavat kaiken yli, jopa uuden kumppanin. Lasten etu, se miten he haluavat joulunsa viettää (enkä ihmettele että lapset tahtovat olla koolla koko perheensä kanssa, en myöskään sitä että vanhemmat suostuvat siihen vaikka eronneita ovatkin) on etusijalla, eivät sinun tahtomisessi. Että "kielsit" vielä... että kehtaatkin! Aikuinen ihminen tekee omat päätöksensä, sinun hommasi ei ole kieltää tai sallia yhtikäs mitään.
***
Morjens. Lapset menee aina sinun edelle, halusitpa sitä tai et.
En ymmärrä yhtään miksi et voinut mennä mukaan joulupyhiä viettämään heidän kanssaan?
Tuon tilanteen voi selittää aivan sillä, että varmasti kumpikin vanhemmista halusi viettää joulunajan lapsien kanssa. Eipä se onnistu muulla tavoin kuin samassa paikassa. Ei ole hauskaa joulunpyhinä alkaa lapsia pompottelemaan asunnosta toiseen, koska ei sovussa voida olla.
En olisi itsekkään ollut mielissäni uuden miehen kotkotuksista, vaan olisin tarjonnut mukaan lähtöä tai kotiin jäämistä. Saa itse päättää, mutta joulun vietän lasten kanssa ja toki ex mukana jos niin haluaa.
Naisystäväsi ei ole itsekäs, hän on äiti.
Jos tuollaisesta syystä jätät hänet, niin tee se pikimmiten äläkä kiusaa sitä.
Käsittämätöntä käytöstä naisystävältäsi! kyllä nykyisen kumppanin kuuluisi olla perheen mukana vuoden tärkeimmässä juhlassa. Eikä muutenkaan mpaiväkausien majailu exän luona ole paikallaan! Lapset kyllä ymmärtää että vanhemmat ovat eronneet, ja voivat tavata isää ja äitiä erikseen. Korkeintaan yhteinen vierailu, ehkä jouluateria mutta ei koko aattoa enää entisenä perheenä. Täytyyhän lapsetkin opettaa siihen, ketkä muodostavat perheen NYT.
Jos exän on oltava mukana niin kutsukaa hänet yhteiseen kotiinne niin että sinä olet mukana ja hänen vierailunsa on etukäteen sovittu rajalliseksi
ilmi, että ovat yhtä perhettä..? Aloittaja käyttää nimitystä "naisystävä" - ei esim. avovaimo, puhumattakaan aviovaimosta.
No, joka tapauksessa: miesystävän asia ei ole hyväksyä tai olla hyväksymättä tällaisia asioita. Niihin kuuluu vain sopeutua - tai sitten kannattaa katsoa naisystävä, jolla ei ole tällaisia "rasitteita". Ei ole uuden kumppanin asia "opettaa lapsia" tällaisessa asiassa. Perse edellä puuhun yrittämistä. Lapsilla on oikeus kumpaankin BIOLOGISEEN vanhempaansa, siinä ei paljoa mies- tai naisystävien käninät vaa'assa paina.
Olin 10 vuotta sitten naisena samassa tilanteessa - mutta pidin suuni kiinni ja annoin LASTEN vuoksi asioiden mennä tuolla tavalla = ex-puolisot viettivät ennen kuin perustivat kodin uusien kumppanien kanssa pari Joulun seutua yhdessä. Ei ollut kiva fiilis miettiä, onko takana muutakin kuin lasten etu - mutta jälkeenpäin huomasin, että se kannatti.
Kiitos kaikille kommenteista! Kysymys on suhteesta, joka on kestänyt jo n.5 vuotta. Emme asu yhdessä, emmekä ole enää kovin nuoria. Naisystäväni erosta on jo 8 vuotta. Lapset eivät ole enää pieniä, vaan toinen jo lähes aikuinen, eli 13 ja 20 vuotiaat. Aikaisemmat joulut ovat sujuneet niin, että hän on joko ollut exän luona lasten kanssa aattopäivän ja illan. Tullut luokseni myöhemmin yöksi ja lapset jääneet isälleen. Tai exä ollut hänen luonaan ja palannut kotiinsa aattoillan jälkeen. Yhden joulun vietin heidän seurassaan, eli viimevuotisen. Nyt kuitenkin on pointti se, että hän vietti kaikki joulupyhätkin exän luona. Suuttui minulle, kun en asiaa oikein hyväksynyt. En suoranaisesti kieltänyt, vaan en pitänyt ajatuksesta. Ihmettelin miksen mahtunut mukaan, kyse oli kuulemma lapsista, jotka asian näin halusivat. Ymmärsin ja olisinkin hyväksynyt aattoillan ja yön, mutten enää muita pyhiä. Valaisen vielä asiaa hänen exänsä suhteen. Kyseessä on mies, joka ei koskaan, ei edes heidän liittonsa aikana pystynyt olemaan yhden naisen mies. Vaan suhteita oli useita, josta heidän eronsakkin johtui. Seksi tuntuu olevan pääasia hänen elämässään ja mitä useampi nainen, sen parempi. Jollainlailla hänessä sitä vetoa on, kun niitä naisia on kierroksesssa jatkuvasti ja useita. Ei ole kyse siitä, etten naisystävääni luottaisi. En uskoisi hänen sortuvan enää exäänsä. Vaikka pakko myöntää, et jossain takaraivolla ajatus kävikin. Kuitenkin, hän suutui minulle ja vietti joulunsa exän luona. Ei ottanut minuun mitään yhteyttä 3:een päivään. Tuli kotiinsa ja soitti, että on palannut ja lapset jäivät vielä exsälle. Nyt tilanne on se, että hän mököttää mulle edelleen ja ei halua tavata, eikä jutella asiasta. Kyse on siitä, kun mainitsin hänelle, et mikset sit jääny kokonaan sinne exäsi luo. Toimin varmaan väärin ja kait pitäs ottaa yhteyttä ja pyytää anteeks. Vai pitäiskö?
Mene hänen luo ja pyydä anteeksi jos loukkasit häntä sen takia, että halusit myös itse jakaa joulun hänen kanssaan.
Et reagoisi noin, jos et rakastaisi häntä. Kerro se hänelle. Kerro, että olet myös peloissasi siitä, miten teidän käy jos alat enemmän viettää aikaa toisen kanssa. Käy ostamassa vaikka kukka :)
sai kyllä kovin erilaisen kuvan tilanteesta kuin mitä tässä kerroit... Siitä varmaan johtuvat erilaiset kommentitkin - itsekin olisin kuvitellut, että suhteenne on tuore, samoin kuin erokin, ja lapset kenties kouluikäsiä.
No, asiaan... Kukin tyylillään... Mutta eiköhän tuo systeemi ole jokseenkin omituinen..?! Äidin pitää mennä aikuisen ja teini-ikäisen lapsen kanssa viettämään isän luo Joulua?! Kai naisystäväsi on sinulle selittänyt, miksi näin on? Jollei ole, kysypä sitä häneltä... Se nyt on jotenkin ymmärrettävissä, että esim aaton on lapsien kanssa ex:n luona, mutta miksi koko pyhät... Kyllä ainakin aikuinen lapsi pitäisi laittaa ymmärtämään se, että elämä menee eteenpäin ja iskän ja äiskän "kotileikit" on taaksejäänyttä!
Hmm... No, toki voit anteeksi pyytää... Mutta kyllä siinä on naisystävälläsikin syytä pahoitella, pahoittihan hän sinun mielesi "viemällä" sinulta yhteisen Joulun ilon!
naisystäväsi halusi kostaa sinulle, menikö ehkä kostossaan liian pitkälle eli exän petiin?? Ja häpeää sitä nyt.
Sinuna menisin keskustelemaan asioista ja kertoisin suoraan tunteesi ja muut asiast
Ymmärrän hyvin, jos erosta olisi vähän aikaa ja jos/kun lapset ovat pieniä. Mutta kristus: 20 kymppinen lapsi ja äiskän ja iskän pitää olla yhdessä, 8 vuoden takaisesta erosta huolimatta? Ja toinenkin jo teini-ikäinen eli 13 vuotias.
En ymmärtäisi, minäkään. Siksikään, jos minua ei olisi huolittu mukaan - ja olisin ollut mm. viime jouluna mukana.
Kyllä tässä nyt on palaneen käryä ja paljon. Jos eivät naineet, eli se ei syynä, niin ainakin sinua ollaan lemppaamassa jostain muusta syystä.
aika tylyltä mielestäni! Oliko tämä ensimmäinen joulu hänen eronsa jälkeen? Olen itse viettänyt ekan joulun exän kanssa yhteisen lapseni kanssa. Tuolloin en kyllä seurustellut vakavasti.
Neuvoni on että pitää yrittää keskustella tämä asia läpi. Ehdottomasti! Ei kannata niellä pahaa oloa, hautoa asioita...
minkä takia pitää olla missään tekemisissä exän kanssa ollenkaa. lapset on eri asia ku joku epäkelpo paskaperhekuvitelma lasten vuoksi.