Tuli hankittua tuollainen UA-25EX ja mukana tuli Sonar 6 LE softa. Yritin sitten äänitellä skebaa, mutta eihän siitä mitään tullut. Kun yritin äänittää, raidalle ei jäänyt mitään. Yritin myöskin Audacitylla, ei onnistunut. Osaisiko joku vähän neuvoa?
Edirol UA-25EX ja Sonar 6 LE
LeLaTe
2487
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
1. kysymys: oletko lukenut manuaalin?
jos et, lue se, niin äänikortin kuin Sonarinkin kohdalla, ja tee niinkuin niissä neuvotaan. Opit samalla käyttämään laitteitasi.
Sitten muuta..
Oletko valinnut tietokoneen asetuksissa (windowsissa ohjauspaneelin kautta) UA25:n oletusäänikortiksi niin nauhoitukseen kuin playbackiin? Toimiiko äänikortti muuten ok?
Onko sulla päällä äänikortissa Rec-moodi? (takana muistaakseni nappi josta vaihdetaan Rec-ja Play-moodien välillä)
Onko resoluutio äänikortilla ja käyttämälläsi nauhoitusohjelmalla sama? Laita molempiin 44,1 kHz.
Tuleeko koneelle minkäänlaista signaalia? Entä koneelta, esim jos kuuntelet musiikkia? Ohjelman asetuksissa input-laitteena UA25? Onko sulla ohjelmassa oikeanlainen raita käytössä? (siis ei midi vaan audioraita) entä oikea kanava (r tai l)?
tässäpä alkuun.. mutta ennen kaikkea suosittelen käymään läpi kytkennät ja asetukset OHJEKIRJAN KANSSA.. ei niitä turhaan kirjoiteta.. tsemppiä nauhoituksiin!
Muistappa vielä laittaa DAW (sonarin) ääniasetuksista ASIO ajurit päälle jotta saat alhaiset latenssit ja valitse myöskin oikeat kanavat nauhotukseen. Sitten vielä kun teet uuden raidan niin valitse sille luonnollisesti inputiksi se äänitys kanava ja ulos vaikka masteriin. jeeba jee, good luck.