Miks te tyydytte / tyytyisitte / luulette tyytyvänne vaan yhteen? Mun elämäni paras päätös oli laittaa pitkäaikainen suhde poikki yli vuosi sitten ja elää itselleni sen jälkeen! Ja EN kadu enkä etsi uutta;)
horotuttaa
-28-
7429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
elämään vain itselleen.
Sinä et varmaan ymmärrä sitä koska vaikutat itsekeskeiseltä ja ehkä et ole ollut niin kauan yksin.
Lyhyet suhteet ja monet kumppanit eivät voisi vähempää kiinnostaa vaan pitkäaikainen kumppanuus.
Arvaa vain löytyykö sellaista kun moni ajattelee juuri kuten sinä teet...
..kunnon naisiakin on joka paikka väärällään.. ihan varmasti sinullekin!
Parempi yksin kuin suhteessa jossa saa tuntea olevansa ypöyksin ja kuin "veljensä" kanssa.
ei pitäisi tuntea mutta pitemmissä suhteissa korostuu ystävyys sekä jopa sisarelliset välit kumppaniin.
Osa ihmisistä ei vain kykene tuohon sitoutumiseen eikä koe saavansa tyydytystä siitä kiintymyksestä, he kaipaavat sinkkuelämää ja lyhyiden suhteiden tuomaa alkuhuumaa ja jännitystä.
Miksi syytät muita siitä, kun et kykene elämään suhteessa ? Jos noin ahdistaa, silloin kannattaa elää yksin.
Olen elänyt koko tähänastisen elämäni (35) yksin, ja mieluummin eläisin kyllä parisuhteessa, jossa molemmat ovat tyytyväisiä.
Tiedän myös, että parisuhde ei ole mikään autuaaksi tekevä ratkaisu tai olotila, mutta sama koskee myös yksineloa.
kun seuraa irtoo kun mieli tekee.
Onko seksi tosiaan noin tärkeä asia? Itsellä ei ole ollut parisuhdetta, mutta en myöskään ole koskaan harrastanut seksiä. En ymmärrä, miksi ihmiset kuluttavat niin paljon energiaa parisuhteisiin ja seksiin. Kumpikaan ei ole sellainen asia, jota ilman ei voisi elää.
Selibaatti on sitäpaitsi erittäin järkevää jo terveydellisistä syistä.
Turvaseksi tuntemattoman kumppanin kanssa on lisäksi varmasti erittäin tylsää, koska eihän siinä voi tehdä juuri mitään, jos ei halua ottaa riskiä jonkin taudin tarttumisesta (ja sukupuolitautejahan suomalaisilla on aika hurja määrä).
Mielestäni fiksu ihminen joko elää oikeasti yksin, tai sitten pariutuu pysyvästi, jos todella löytää sellaisen ihmisen, jonka kanssa haluaisi viettää koko elämänsä.
voit tylsyydestä,jos et ole harrastanu,kuin iteekseen.