Kertokaapa tietävät, miten voi olla mahdollista että saman esimiehen alaisina olevista toimihenkilöistä neljä laitetaan yt-neuvottelujen piiriin ja kolmea meistä asia ei koske ollenkaan?
Luottamusmiehiltä ei ole kyselyistä huolimatta tullut selvitystä asiaan, enkä itse löydä YT-laista tai työsopimuslaista vastausta asiaan.
Kaikilla meillä seitsemällä on erilaiset tehtävät, jokaisella oma spesiaalialue, joita kukaan muu yrityksessä ei ole koskaan hoitanut.
Käsittääkseni yt:n piiriin ei tulisi ottaa henkilöitä, joiden työ ei tule vähenemään. Mahtaakohan meidän tapauksessa olla kyse siitä, että meidän neljän uhanalaisen työt vähentyvät siksi, että ne siirretään kolmelle jäljelle jäävälle onnekkaalle jonkun (oman esimiehen?) neropatin päätöksen perusteella, ihan vaan siksi että ylempää on tullut käsky vähentää työvoima minimiin?
Eli onko tällainen töiden siirtely YT-lain hengen mukaista, siihen kun joku osaisi vastata.
Osittaiset YT:t?
4
1222
Vastaukset
- olla mahdollista että
nainen esimerkiksi vain vähän raskaana????
- Neuvo
Tyhjentävä vastaus!
YT:t koskevat koko yritystä!
Se kuinka irtisanomiset tai lomautukset toteutetaan, päättää työnantaja.- uhanalainen
Tottakai pitäisi koskea kaikkia. Mutta tässä meidän tapauksessa kun ei koske! Eli siis edelleen kyselen, voiko tämmöinen olla mahdollista? Miksi jo yt:n alkuvaiheessa rajataan osa porukasta pois ettei he ole mitenkään vaarassa vaan saavat varmasti jatkaa omia töitään. Ja osa miettii että miksi ja mihinkä ne meidän työt hävitetään tai siirretään.
Eli alkuperäinen kysymys uudestaan: voiko tosiaan tehdä näin??? - ei uhanalainen toistaiseksi
uhanalainen kirjoitti:
Tottakai pitäisi koskea kaikkia. Mutta tässä meidän tapauksessa kun ei koske! Eli siis edelleen kyselen, voiko tämmöinen olla mahdollista? Miksi jo yt:n alkuvaiheessa rajataan osa porukasta pois ettei he ole mitenkään vaarassa vaan saavat varmasti jatkaa omia töitään. Ja osa miettii että miksi ja mihinkä ne meidän työt hävitetään tai siirretään.
Eli alkuperäinen kysymys uudestaan: voiko tosiaan tehdä näin???sun täytyy kysyä luottamusmieheltä ja jos se ei vastaa tai on muuten hoida hommiaan ja on nihkeää, käänny ammattiliittosi osaston puoleen. Näin sanottiin mulle liiton puhelinpalvelussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523251Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492524Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?522505- 1102215
- 241893
- 231662
- 301616
- 1651509
- 361265