Osittaiset YT:t?

Uhanalainen

Kertokaapa tietävät, miten voi olla mahdollista että saman esimiehen alaisina olevista toimihenkilöistä neljä laitetaan yt-neuvottelujen piiriin ja kolmea meistä asia ei koske ollenkaan?

Luottamusmiehiltä ei ole kyselyistä huolimatta tullut selvitystä asiaan, enkä itse löydä YT-laista tai työsopimuslaista vastausta asiaan.

Kaikilla meillä seitsemällä on erilaiset tehtävät, jokaisella oma spesiaalialue, joita kukaan muu yrityksessä ei ole koskaan hoitanut.

Käsittääkseni yt:n piiriin ei tulisi ottaa henkilöitä, joiden työ ei tule vähenemään. Mahtaakohan meidän tapauksessa olla kyse siitä, että meidän neljän uhanalaisen työt vähentyvät siksi, että ne siirretään kolmelle jäljelle jäävälle onnekkaalle jonkun (oman esimiehen?) neropatin päätöksen perusteella, ihan vaan siksi että ylempää on tullut käsky vähentää työvoima minimiin?

Eli onko tällainen töiden siirtely YT-lain hengen mukaista, siihen kun joku osaisi vastata.

4

1233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla mahdollista että

      nainen esimerkiksi vain vähän raskaana????

    • Neuvo

      Tyhjentävä vastaus!
      YT:t koskevat koko yritystä!
      Se kuinka irtisanomiset tai lomautukset toteutetaan, päättää työnantaja.

      • uhanalainen

        Tottakai pitäisi koskea kaikkia. Mutta tässä meidän tapauksessa kun ei koske! Eli siis edelleen kyselen, voiko tämmöinen olla mahdollista? Miksi jo yt:n alkuvaiheessa rajataan osa porukasta pois ettei he ole mitenkään vaarassa vaan saavat varmasti jatkaa omia töitään. Ja osa miettii että miksi ja mihinkä ne meidän työt hävitetään tai siirretään.
        Eli alkuperäinen kysymys uudestaan: voiko tosiaan tehdä näin???


      • ei uhanalainen toistaiseksi
        uhanalainen kirjoitti:

        Tottakai pitäisi koskea kaikkia. Mutta tässä meidän tapauksessa kun ei koske! Eli siis edelleen kyselen, voiko tämmöinen olla mahdollista? Miksi jo yt:n alkuvaiheessa rajataan osa porukasta pois ettei he ole mitenkään vaarassa vaan saavat varmasti jatkaa omia töitään. Ja osa miettii että miksi ja mihinkä ne meidän työt hävitetään tai siirretään.
        Eli alkuperäinen kysymys uudestaan: voiko tosiaan tehdä näin???

        sun täytyy kysyä luottamusmieheltä ja jos se ei vastaa tai on muuten hoida hommiaan ja on nihkeää, käänny ammattiliittosi osaston puoleen. Näin sanottiin mulle liiton puhelinpalvelussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      114
      12234
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      152
      4408
    3. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      464
      4160
    4. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      55
      4155
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      117
      4102
    6. 69
      3705
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2838
    8. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      21
      2719
    9. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2059
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      20
      1640
    Aihe