Tekijöiden mielipiteitä: Millä kynsigeeleillä teette rakennekynsiä, vahvuudet/heikkoudet? Onko tietoa universal nailsin geelejen tasosta?
parhaat geelit?
vilijonkkatyttö
81786
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suurin osa geeleistä on ns. "samaa kamaa" eli sisältää samat ainesosat. Tämä koskee myös suurinta osaa merkkigeelejä. Jos ei usko, voi tarkistaa valmistajan ja purkin kyljestä sen, mitä purkki sisältää.
Eroavaisuuksia voi olla viskositeetissa. Joku tykkää tehdä juoksevammalla geelillä kuin toinen.
Itse valitsen geelin lähinnä juuri tuon ominaisuuden perusteella ja suosin yksivaiheisia, "tönkköjä" geelejä niiden nopeuden ja helppouden vuoksi.
onkos yhden vaiheen geelit yhtä hyviä kun muut. Mitä järkeä edes sitten tehdä pitemmän kaavan mukaan? Joo, tönköt geelit ehdottomasti paremmin hallittavissa :)
Ohut juokseva geeli suoraan luonnonkynnelle kiinnittää yleensä rakennekynnen paremmin. Juoksevuutensa ansiosta se menee jok'ikiseen pikku rakoseenkin kynnen pinnalla eikä ilmaa jää alle. Kolmevaiheisissa geeleissä on suoraan luonnonkynnelle tuleva geeli kaikkein ohuin ja yleensä rakennusgeeli jolla tehdään kynnen muoto on paksuin ja pintaan tuleva geeli on kiiltävin ja ohuehko ettei kynnet näytä pottupelloilta tai lainehdi tai mattapintainen riippuen halutaanko luonnollinen vai korostaa kynnen koriselua kiillolla. Geeleissä on isosti eroja on hyvä ja huonoja kolmivaihegeelejä ja on hyvä ja huonoja yksvaihe geelejä. Ite käytän useamman vaiheen geelejä parhaimpaan lopputulokseen riippuen asiakkaan omasta kynsilaadusta ja siitä teenkö tipille vai muotilla. Sarjat jossa on erilaisia geelejä on käyttötarkoitukset erilaisia ja se olis sama kun vertaisi akryyleitä ja geelejä keskenään.
Siis akryylithän on samaa ainetta loppujen lopuksi kuin geelit, eri muodossa vain. Samoja aineita nekin sisältävät. Kovetus- ja käsittelytapa ovat vain erilaiset.
Yksivaihegeeli tulee levittää huolellisesti kynnelle, niin kuin kaikki muutkin geelit. Mitään ilmaa ei tietenkään väliin jää, kun työn tekee huolellisesti. Sarjalla, jota käytän, on paksu yksivaihegeeli, joka on itsestään tasoittuvaa ja viimeistelyyn on ohut, lakkamainen kiiltogeeli. Perunapelto ja laineet, jotka johtuisivat geelistä, on tekijän osaamattomuutta, ei geelin vika.
Mutta, mutta, makuja on monia. Oman kokemukseni (vuodesta 1998) mukaan, geeleissä ei ole valtavia eroja, vain tekijöissä ja tekotavoissa on.
Eikö akryylit sisällä happoja? Ei ne silloin aivan samaa ole. Ainakin minun käyttämässä geelissä lukee acid free purkin kyljessä.
No oletteko huomanneet eroa, tekeekö tippien kans vai muoteilla kynnet? Eli kestävyydessä tms..osaako asiakkaat vaatia jompaa kumpaa tekotapaa?
Ja kuinka teillä on yleensä ollut asiakkaiden kanssa/tai omien kynsien kanssa huoltoväli. Riippuu varmaan tapauksista mutta suurinpiirtein? Käytättekö imuria työssänne, tai poraa kuinka paljon?
Kyselen siksi, että aloitan omassa työssäni kynsin teon myös..ja nyt on ollut äitiysloman takia hetken lomaa ja yritän nyt palauttaa muistiin hyviä ohjeita/vinkkejä. Itselleni olen kynsiä tehnyt tässä lomailun ohella. Mietin vaan sitä parasta sarjaakin, että onko paljon vaihteluita. Jotkuthan vaativat oman koulutuksen ennenkun jonkun tietyn sarjan tuotteita saa tilata.. Jooh..mutta näitä tässä pohdiskelen..
Ja itse en muoteilla ole vielä tehnyt, tipeillä ainoastaan. Mietityttää että kannattaisko harjotella sekin tyyli.
Minusta muoteilla tekeminen on nopeampaa. Jää kokonaan pois tippien sovittamiset ja liimailut. Muottikynnet tuntuu kans luonnollisemmilta käytössä ja niiden muotoilu on täysin rajatonta. Kaikki geelit ei sovi muottikynsien tekoon ja kannattaa kysyä myyjältä soveltuuko tuote muottikynsien tekoon myös. Suosittelen päivityskoulutusta jos olet ollut pois alalta pidempään. Mainostaminen on foorumilla kiellettyä joten jätän tuotemerkkikohdan kysymyksestäsi vastaamatta.
hei voitteko laittaa mulle privana viestiä noista paksuista geeleist jotak tasottuu ns. itsekseen.
olen oppinut tekee vain 3-vaiheen kautta ja kuulin kun eräs kynsiäpitkään tehnyt kehui tuota yksi vaihe menetelmää.
[email protected]