E-pillerit tuhosivat s...ielämämme

Naiseni erehtyi aloittamaan Yasminelle-pillerit. Vajaassa vuodessa hänen halut loppuivat kokonaan, nainen turposi ja alapää kuivui. Lopulta hän ei enää sietänyt edes minkäänlaista kosketusta (esim. halaus) ja jo pelkkä katselu sai hänet kiukustumaan. Naiseni oli tästä kaikesta murheissaan.

Niinpä hän lopetti pillerien popsimisen reilu puolivuotta sitten. Ainoat vaikutukset ovat sellaiset, että ennen niin pinkeät rinnat ovat lörtsähtäneet roikkumaan ja naama kukkii kuin angstaavalla teinipojalla konsanaan. Myös kuukautisten aikoihin hän on reilun viikon kiukkuinen kuin ampiainen.

Ikävä juttu, etteivät lääkärit varoita tällaisesta.
4712
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuulostaa ikävän tutulta.

Itse sain "ties mitkä" oireet Yasminellesta, mm.

- turvotus

- "pinna kireällä" = hermostunut

- haluttomuus

- vatsaKRAMPIT (ehdin jo ravaamaan ties missä sukupuolitesteissä ja tulehdustesteissä)

- iho kuivui

- HIUKSIA RUPESIN LÄHTEMÄÄN TODENTEOLLA (että sekin kauheus vielä)


Ilmeisesti homma on niin, että minulla on luonnostaan "paremmat" estrogeeniarvot kuin mitä matalahormoninen Yasminelle pystyy "tarjoamaan" ja siitä seurasi sitten ties mitä "showta"...

Äänestä

Miksi lääkärin pitäisi varoittaa, kun varoitus löytyy lääkkeiden tuoteselosteesta? Tottakai jokainen lukee ennen lääkityksen aloittamista sen, jotta osaa tunnistaa mahdolliset sivuoireet ja tehdä asialle jotain. Kuka pakotti katsomaan melkein vuoden sivuoireiden kehittymistä? Selosteessa lukee, että niiden pitäisi loppua kolmessa kuukaudessa ja hän vain odottelee ja odottelee.. ihan omaa tyhmyyttä sanon minä.

Jos sinä taas annat noiden muiden, lopettamisen jälkeisten oireiden vaikuttaa seksielämäänne, olet tunteeton ja pinnallinen paskiainen.

Äänestä

Itse oon käyttänyt Yasmin pillereitä yli 5 vuotta, eikä oo tullut minkäänlaisia haittavaikutuksia. Ei vaivoja, parisuhde kukoistaa....

Kaikilla lääkkeillä,,eli myös e-pillereillä on sivuvaikutuksia, mitkä on yksilöllisiä. Itse täytyy seurata, ja lopettaa käyttö jos parin kuukauden jälkeen edelleen sivuvaikutukset jatkuu.

Äänestä
  • Yasmin on eri asia kuin YASMINELLE...!

    Olen tullut siihen tulokseen, että nimenomaan VÄHÄhormonisista e-pillereistä saattaa tulla ENEMMÄN sivuvaikutuksia kuin vahvemmista "kanssasisarista"...

    Koska matalahormoniset muokkaavat elimistön OMAA hormonitasoa epäluonnollisen alhaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näin kävi.... kirjoitti:

Naiseni erehtyi aloittamaan Yasminelle-pillerit. Vajaassa vuodessa hänen halut loppuivat kokonaan, nainen turposi ja alapää kuivui. Lopulta hän ei enää sietänyt edes minkäänlaista kosketusta (esim. halaus) ja jo pelkkä katselu sai hänet kiukustumaan. Naiseni oli tästä kaikesta murheissaan.

Niinpä hän lopetti pillerien popsimisen reilu puolivuotta sitten. Ainoat vaikutukset ovat sellaiset, että ennen niin pinkeät rinnat ovat lörtsähtäneet roikkumaan ja naama kukkii kuin angstaavalla teinipojalla konsanaan. Myös kuukautisten aikoihin hän on reilun viikon kiukkuinen kuin ampiainen.

Ikävä juttu, etteivät lääkärit varoita tällaisesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu