EROOSIOruoat/juomat

Kuka osaa kertoa näistä "eroosi-ruuista/juomista"?

Eli MITKÄ aiheuttavat hammaseroosiota?

Ainakin sitrushedelmät ja viinin viinihappo...

Entäs esim. etikka ja sipulit...?

Entäs vitamiiniporetablettijuomat...?

Ja jokin, jota en nyt tässä "luettele"..?
3302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lisäksi monet happamat namit, happamat omenat, siideri ja limut (myös sokerittomat).

Äänestä
  • Okei, sipulia voi siis huoletta syödä, vaikka se onkin aika "tujun" makuista...siis RAAKANA. (unohdin mainita)

    Murskattuna leivän päällä esim....(hyvä flunssalääke)...

    Äänestä

  • ??.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyy. kirjoitti:

Kuka osaa kertoa näistä "eroosi-ruuista/juomista"?

Eli MITKÄ aiheuttavat hammaseroosiota?

Ainakin sitrushedelmät ja viinin viinihappo...

Entäs esim. etikka ja sipulit...?

Entäs vitamiiniporetablettijuomat...?

Ja jokin, jota en nyt tässä "luettele"..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu