Avautuuko

sydänsuruistaan tms kavereilleen, ja jos niin miten helposti?

Onko helpompi jutella naispuolisen kuin miespuolisen kaverin kanssa tunneasioista? Vai onko vaikeaa puhua koko aiheesta?
9330
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

et naiselle on miehen helpompi puhua. Voin olla väärässäkin.

Äänestä
  • Sehän nyt tiedetään, että yleensä ottaen naisilla on tapana vuotaa kaikki intiimiasiat seksielämän detaljeja myöten kavereilleen, joten pitää olla poikkeuksellisen luotettava nainen ennen kuin hänelle rupeaa avautumaan.

    Äänestä

  • ihan naisesta kirjoitti:

    Sehän nyt tiedetään, että yleensä ottaen naisilla on tapana vuotaa kaikki intiimiasiat seksielämän detaljeja myöten kavereilleen, joten pitää olla poikkeuksellisen luotettava nainen ennen kuin hänelle rupeaa avautumaan.

    kuulu kaikkien naisten tapoihin tuollainen..Usko pois.

    Mulle on ihan tuntemattomatkin miehet avautuneet parisuhdekriiseistään, humalassa tosin. Mä aina vitsailenkin, et mulla on varmaan otsassa joku kyltti, jossa luvataan jotain ilmaista parisuhdeneuvontaa :D

    Äänestä

  • vänkyrä-nainen kirjoitti:

    kuulu kaikkien naisten tapoihin tuollainen..Usko pois.

    Mulle on ihan tuntemattomatkin miehet avautuneet parisuhdekriiseistään, humalassa tosin. Mä aina vitsailenkin, et mulla on varmaan otsassa joku kyltti, jossa luvataan jotain ilmaista parisuhdeneuvontaa :D

    Itsekin olen joku turo-magneetti.

    Menipä mihin tahaansa aikaan baariin, niin eikö kohta joku känninen äijä tule juttusille. Ja tietäähän sen miten siinä käy. Vähän aikaa rupatellaan niistä näistä. Mutta sitten alkaa vuodatus.

    Parisuhde on katkolla (ja itsekkin pitäisi mennä). Talous on myöskin huonossa jamassa. Ehkä ei töistäkään ole tietoa tai varmuutta.

    Ikäväähän se tietenkin on jos on ongelmia. Ja mukavaa jos pystyy niistä jollekkin juttelemaan.
    Ärsyttävää taas on, että se joku olen minä. Ei niitä jaksaisi kokoajan toisten ongelmia kuunnella. Vaikka kyllähän ne ukot sitten tarjoaavat olutta vaivan palkaksi. Mutta voisin minä ne juomani mieluusti itsekin ostaa...

    Heh! Niin. Ja sitten kun nämä ukot ovat häipyneet kotia katsomaan, (kehuttuaan tietenkin ensin miten helv***n hyvä äijä minä olen) kuinka pahana se rouva on kun mies on hieman ottanut.
    Sitten pölähtää paikalle vanhempi juoputunut rouvashenkilö. Änkeää kylkeen kiinni ja kysyy että "Onkos poika yksinään baariin lähtenyt?" AARGH! Nämä rouvat kyllä haluaisivat avautua hieman eri tavalla mitä nuo äijät...

    Että olipa taas mukava poiketa virkistävälle päiväoluelle. :)

    Äänestä

vääräss. En tiedä miksi, mutta naisten kanssa on vaan niin paljon helpompi puhua tunne asioista. Eikä aiheesta ole todellakaan vaikea puhua, eri asia haluaako kukaan kuunnella :)

Äänestä

ja silitellään toistemme tukkia ja pidetään toisiamme kädestä kiinni kun meillä on sydänsuruja. Saatetaan mennä yhdessä samaan sänkyynkin nukkumaan lusikka-asentoon, jos se surullinen :( ei halua nukkua yksin.

Äänestä

Kyllä mun mielestä miehet puhuvat tunteistaan sekä miehille, että naisille.
Mulla on vähän läheisiä ihmisiä, eikä esim miesåoruloissa kulkeminen ole kovinkaan tuttua. Viime vuosina olen kuitenkin sellaisessa porukassa jonkun verran liikkunut. Olen ollut hämmästynyt, miten helposti ja avoimesti miehet puhuvat tunteistaankin keskenään. Se on ollut mukavaa.

Mutta minä luulen myös, että jos nainen sitä puhetta kuuntelisi, se ei naisen mielestä olisi kovinkaan kaksista avautumista :-). Miehet ilmaisevat eri tavalla asioita ja kuulevat myös.

Epäilen, että koko tuo käsite "avautua sydänsuruistaan" on miehelle aika vieras. Mitä se semmonen puuha on? Kuulostaa naisten hommalta. Mutta kyllä minä silti juttelen välillä myös murheistani, miehille sekä naisille. Ja kuuntelen molempia.

Äänestä

Tiijätkö sinä?

Äänestä

niistä, no joo ei kaikkea tuu mainittua ja ei asioista monesti puhuta yleensä ne on kertaluontoisia toteamuksia vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miespuoliset kirjoitti:

sydänsuruistaan tms kavereilleen, ja jos niin miten helposti?

Onko helpompi jutella naispuolisen kuin miespuolisen kaverin kanssa tunneasioista? Vai onko vaikeaa puhua koko aiheesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu