VUOTO je-pillerin jälkeen?

Je-tablettien käyttöohjeissa lukee, että "kuukautisvuodon kaltaista vuotoa voi esiintyä valmisteen ottamisen jälkeen".

Tarkoittaako se, että sitä vuotoa pitäisi tulla suurinpiirtein HETI valmisteen ottamisen jälkeen; tyyliin kun sen on ruvennut pääsemään vereen vai entäs jos vuotoa (niukkaa) tulee vasta muutaman päivän kuluttua tabletin ottamisesta?

Vai voiko sitä "muutaman päivän" jälkeistä niukkaa verenvuotoa pitää jo jonain "kiinnittymisvuodon" merkkinä? (ts. kun munasolu rupeaa jo kiinnittymään kohdun limakalvoon?)
4257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Osalle naisista tulee JE-pillereistä kuukautisten kaltaista vuotoa. Osalle ei tule mitään ja osalle tulee jotain siltä väliltä.

Suurelle osalle naisista ei tule mitään vuotoa, kun he ovat raskaana.

Odotat, kunnes kaksi viikkoa mahdollisesta hedelmöitymisestä on kulunut ja teet raskaustestin. Siitä saat tärkeimmän vastauksen.

Äänestä

että kuukautisvuodon kaltaista vuotoa VOI esiintyä valmisteen ottamisen jälkeen.eli ei se tarkoita että kaikilla tulee.katsos kun sana voi on hieman samaa tarkoittava kuin ehkä taikka saattaa.

Äänestä
  • No pointti oli sekin, että MINKÄtyyppistä vuotoa? Runsasta vai niukkaa...? Normi-kuukautisethan ovat aika runsaat, eikä mitään "niuhoa" tiputtelua...?

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    No pointti oli sekin, että MINKÄtyyppistä vuotoa? Runsasta vai niukkaa...? Normi-kuukautisethan ovat aika runsaat, eikä mitään "niuhoa" tiputtelua...?

    kaippa sekin on aika henkilökohtaista, minkälaisena se vuoto esiintyy. ittellä hyvin niukkaa vuotoa tuli parin päivän jälkeen JE-pillerin ottamisesta. kuitenkin ilman menkkakipuja, mutta kestivät saman verran kuin normaalit kuukautiset.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa kaipaa. kirjoitti:

Je-tablettien käyttöohjeissa lukee, että "kuukautisvuodon kaltaista vuotoa voi esiintyä valmisteen ottamisen jälkeen".

Tarkoittaako se, että sitä vuotoa pitäisi tulla suurinpiirtein HETI valmisteen ottamisen jälkeen; tyyliin kun sen on ruvennut pääsemään vereen vai entäs jos vuotoa (niukkaa) tulee vasta muutaman päivän kuluttua tabletin ottamisesta?

Vai voiko sitä "muutaman päivän" jälkeistä niukkaa verenvuotoa pitää jo jonain "kiinnittymisvuodon" merkkinä? (ts. kun munasolu rupeaa jo kiinnittymään kohdun limakalvoon?)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu