Elikkäs tilanne on tämä: ollaan tapailtu jo parin kuukauden ajan ja molemmat tykkää toisistaa aika paljon. Ite olisin aika valmis aloittamaan seurustelusuhteen ja niin on myös tyttö. Mut hän on sitoutumiskammoinen eikä halua hätäillä.Tiedän että hänellä menee aika sekavasti perhesuhteissa joka luultavasti vaikuttaa tohon sitoutumiskammoon. Ymmärrän ton tilanteen ,mut en tiedä kauan toi kestää.Haluaisin odottaa mut kiinnostus alkaa hiipua kun suhde ei ole niin vakava kuin vois olla.Pitääkö mun odottaa vaan ja kattoo mihin päin suhde menee?Miten puhua sen vaikeuksista?
hidas alku
ainam
111157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kannatta varmaan siirtyä elämässä eteenpäin,itsesi takia.
Nyt kannattaisi varmaan panna pillit pussiin ja jatkaa matkaa.
Sitähän se on... mä vaan kummiskin välitän hänestä ja hän musta. Enkä välttämättä haluais jättää sitä tohon tilanteeseen yksin.Mä kummiskin tuun aikalailla erilaisesta maailmasta (siis lapsuusajan). haluun olla sen lähellä ja auttaa...
itse olen tällä hetkellä suhteessani se sitoutumiskammoinen.
Kehoitan sua olemaan kärsivällinen ja tekemään naisesi olon hyväksi ja ennen kaikkea näyttämään että suhun voi luottaa. Hyvin pitkältä sitoutumiskammoinen tarkoittaa että on luottamuksen joskus menettänyt ja on näin ollen vaikea sitoutua. Pelkää sitä.
Anna aikaa. Keskustele. Ja näytä että olet lähellä.
Itse en luota joten pelkään sitoutua mieheeni. Näen miten se raastaa häntä ja suutahtelee asista vähän väliä. Olen pyytänyt häntä näyttämään ettei pelättävää ole ja voin luottaa.
Jos välität hänestä,älä missään nimessä anna periksi! Hän ei muuten olisi minkäänlaisessa kontaktissa kanssasi jos sulla ei olisi toivoa ja hän ei haluaisi sitoutua.
sä olet tuossa suhteessa, mistä todennäköisesti ei ole edes tulemassa sen valmiinpaa. Sitoutumiskammon toinen nimi on varsin usein ajanpelaaminen. Se pitää yhtä usein sisällään ajatuksen, että tykätään kyllä, rakastumisesta ei voi edes puhua, kun sydän on varattuna jonnekin muualle.
Siinä on ikäänkuin kompromissina, tavoitteet on ihan jossain toisaalla.
Jos haluat varmemmaksi vakuudeksi vielä kuulostella ja varmasti satuttaa itseäsi, jää odottamaan ja auttamaan.Ehkä sä saatat olla maailman ensimmäinen kuka pystyy pelastamaan ja muuttamaan toisen. Todennäköisyys ei vaan ole puolellasi.
Se nyt tässä vielä hankalaakin on ku sydän EI ole varattuna muualle. Hän on sanonut ettei ole koko jutun aikana edes tapaillut muita, eikä ole edes kiinnostusta. Perheasiat (äiti&isä) tässä häntä vaivaa ja vaikuttaa meidän juttuun.
että vaikka olen sitoutumiskammoinen EI SYDÄMENI OLE VARATTUNA JONNEKIN MUUALLE. En luota ihmisiin ja pelkään että minuun voi sattua jos luotan ja heittäydyn täysillä mukaan.
Mun sydän on varattu juuri kyseiselle ihmiselle joka kamppailee asiasta kanssani. Rakastan häntä. En pelaa aikaa,eikä ole kompromissa. Eikä tavoitetta muualla. Vain miehessä joka on lähelläni,mutta en uskalla vielä luottaa.
Älä yleistä asioita jos et tiedä niiden oikeaa laitaa. Sitoutumiskammoisella voi olla ihan oikeita elämän asioita takana. Jotka johtuvat tuskasta,menetyksistä ja pettymyksistä.
Samaa mieltä!tässäkin jutussa taustalla kummittelee lapsuuden kokemukset, mistä en vielä aivan kaikkea kylläkään tiedä. kyseinen kammo ei siis johdu minusta tai meistä. mut mut, aika näyttää...
Itse olen sitoutumiskammoinen nainen.. mutta jos minä viivyttelen suhteessa niin se tarkoittaa, etten ole tosissani. Minusta sitoutumiskammo= en halua sitoutua sinuun. Kun oikeasti rakastuu niin ne kammot kyllä häipyy... aika usein sitä on vaan laastarisuhde. Tämä on vain yksi mielipide. Tai sitten on olemassa ihmistyyppi, joka jaksaa jahdata niin kauan kun toinen ei ole "varma", sitten kun on saanut toisen rakastumaan niin on aika lähteä "metsälle" taas. Itse olin vuosia sitten juuri tuo metsästäjä.. mutta olen todella tehnyt sen eteen töitä etten enää loukkaa ketään, tosin nyt saan kyllä sitten takaisin ne pahat tekoni. karma.
ite n.3kk. tapaillu yhtä naista ja oisin jo valmis seurusteleen mut toinen ei... nyt semmone tauko menos että en tiijä miten käy, tauko siks kun tämä nainen haluu miettii oonko se oikee jne. :(
Kaikki haluavat omia tarinoita kertoa. Vastaan.
Ei ole kiirettä seurustelulle. Ainoa mitä tarvitsee tietää on että oletko ainoa vastakkaista sukupuolta oleva joka kiinnostaa.
Jos olet suht ainoa niin on hyvä asia. Odota niin asia paranee ja helpottuu.
Jos olet yksi monista. niin kannattaa vähän kysellä mitä hän tahtoo. mitä ite tahtoo. hyväksyykö sen.