Haluaisin tietää, olenko vainoharhainen vai onko minulla oikeasti aihetta epäillä miestäni petturuudesta. Mieheni oli juhlistamassa uutta vuotta kavereidensa kanssa baarissa. No, hän tuli ihan ihmisten aikaan puoli neljältä kotiin, tosin baari oli mennyt jo kahden aikaan kiinni, mutta mies oli kuulemma ollut loppuillan kavereidensa kanssa. Seuraavana päivänä vilkaisin hänen puhelintaan ja saapuneiden viestien kohdalla oli viesti paikkakuntalaiselta naiselta, jossa luki: Ei nyt jaksa/ei nyt ehdi. Katotaan joku toinen kerta... (Viesti oli lähetetty yöllä). Numero oli tallennettuna mieheni puhelimeen salanimellä, ei siis naisen oikealla nimellä. Mieheni otti minulta puhelimen ja poisti viestin saman tien ja väittää nyt jälkeen päin, että hän oli itse lähettänyt viestin naiselle, koska nainen oli kysellyt häneltä kyytiä kotiin baarista eli viesti olisi ollut lähetetyissä eikä vastaanotetuissa. Menin itsekin aivan sekaisin kummin päin asia oli eikä todistusaineistoa jäänyt miehen poistettua viestin. En tiedä, mitä ajatella. Mies on kuin ei mitään olisi tapahtunutkaan ja vannoo, ettei ole pettänyt minua. Hänen käytöksensä perusteella melkein itsekin uskon, ettei miehelläni ole mitään tämän naisen kanssa.
Epäilenkö turhaan...
Vainoharhainenko?
162103
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
"Ei nyt jaksa/ei nyt ehdi. Katotaan joku toinen kerta... "
Miehen mukaan hän kysyi kyytiä tältä naiselta. Hah, ehkä hän puhui totta mutta lainausmerkeissä "kyytiä" tosiaan. x]
mutta niin...
Nainen oli salanimellä hänen puhelimessa. [ miksi? ]
Vastaisitko itse tuolla tavalla viestiin, jos sinulta kysyttäisiin kyytiä? Varsinkin tuo "Katotaan joku toinen kerta" ei sovi yhtään.
Onko sinulla itsellä ajokortti? Olitko ajokunnossa? Jos näin, niin miksei hän kysynyt sitä kyytiä sinulta?
En tiedä olenko kirjoittanut alkuperäiseen viestiin jotenkin sekavasti, mutta nainen siis oli kysynyt mieheltäni kyytiä ja mieheni oli siihen vastannut: Ei ehdi/jaksa. Katotaan joku toinen kerta. Siis näin asia meni miehen puheiden mukaan..
Taas sinä kirjoittelet tänne! Mehän sovimme että kaikki ne naiseni ovat vain kuvitelmaasi!
Tuollaisia hetkiä oli meilläkin. Ihme selityksiä, minun mitätöintiä/sekoittamista. Juuh, kaksi vuotta meni näin. sitten jäi kiinni rysän päältä. Mene, kun vielä voit! Lähde. Se sattuu ja perkeleesti sattuukin, mutta muistutanpa, että valehteleminen "helpottuu" koko ajan. eka kerta on vaikein, toisella kerralla helpottuu jne. sitten kohta valehtelee jopa katsoessa silmiin eikä huomaa mitään.
Voimia!
Et epäile turhaan. Älä hyvä ihminen epäile omia havaintojasi!
Lukaisin juuri hyvän sanonnan, eli joka tapauksessa "ei savua ilman tulta"! Miksi tarvitaan salanimiä jos ollaan reiluja, rehellisiä ja avoimia? Miksi viesti piti poistaa koska olisitte voineet asiaa hyvin yhdessä tutkia? Kysypä tätä mieheltäsi. Älä paina itseäsi alas, puhu järkipohjalta ja sano että asia on selvitettävä koska sinä et voi olla tällaisessa.
Jaksamisia, kyllä se hyväksi muuttuu! Jos ei kaverista ole seurustelemaan reilusti, parempi sun kannalta on ehdottomasti erota! :)
Kuule, ukkosi jäi nyt ns. rysän päältä kiinni.
Panoseuralleenhan se oli viestitellyt - ja tosiaankin takuulla ITSE JA ENSIMMÄISENÄ, ja nainen vastasi, että "ei nyt jaksa/ei ehdi".
Ihan tyypillistä, että sen panoseuran nimi kännykässä on "Ville" (naispuolinen silti, mutta jotta vaimo ei epäile), tai "Mäkikylän kirjasto", tai "numerotiedustelu". :)))
Eli just näin:
Näin minäkin päättelin, että asian täytyy olla juuri kuvaamallasi tavalla.. En tiedä, mitä tehdä. Kahdeksan vuotta kohtalaisen hyvää suhdetta ja yhteisiä muistoja takana. Ehdotin m iehelleni, että jos hän lähettää viestin tytölle, jossa esim. kyselee pääsikö tyttö kotiin ja yhdessä katsoisimme, mitä tyttö vastaa, niin saisin asiasta mielen rauhan. Tähän mieheni totesi, että hänen maineensa menee, koska silloin ainakin tyttö luulee, että hänelle flirttaillaan, jos mieheni kysyy kotia pääsemisestä.. Tuntuu pahalta ukko jättääkää, jos hän onkin syytön..
Ei muka voi kutsua tyttöä kylään, kun se luulee että sille sitten flirttaillaan! No onpa siinä selitys, miksei muka voi kutsua tyttö paikalle. No sopikaa tapaaminen sitten yleiselle paikalle. Mikäköhän miehesi selitys tähän on, miksei muka käy.
Kuulostaa kyllä pettämiseltä ukon touhut, pahoinpa pelkään. Mutta toivon silti parasta!
Asia täytyy nyt heti ratkaista, muuten se jää vaivaamaan sinua. Luulisi ukonkin olevan huolissaan kun häntä epäilään ja tahtovan kaikin keinoin selvittää asian. Kyselepä siltä, miksi nimi on tallennettu salanimellä.
No, ukko perusteli salanimellä tallennettua numeroa sillä, että hän arvaa kokemuksesta, mikä minun reaktioni on numeroon, jos se olisi ollut naisen oikealla nimellä tallennettuna.. Eli toisin sanoen en hyväksy tuntemattomien naisten numeroita mieheni puhelimessa.. Ylipäänsä perusteli ottaneensa numeron viime kesänä, kun tyttö oli silloinkin kysellyt kyytiä mieheltäni.. Itse ihmettelen, kun mieheni on tullut kaksi viimeistä kertaa baarista kävellen pois, ikinä ennen ei ole meidän seurusteluaikana kävellyt kotia.. Ja ensimmäisellä kävelyreissullaan mieheni oli mahdottoman kännissä kotia päästyään ja hoki koko ajan panneensa pullasorsaa... Miehelläni on aina ollut omituinen huumorintaju, mutta tämä kyllä yhdistäisi asian myös uuden vuoden tapahtumiin.. Melkoista salapoliisin työtä tämä tällainen, mutta olisihan se onni, ettei minun tarvitsisi pilata koko loppuelämääni vaan tajuaisin nostaa kytkintä..
vainoharhainen hyvinki taidat olla normaali itkupilli... lopeta tuo ruikuttaminen kyllä sä tiedät itse pettääkö se sua
kyllä tämä on väärä paikka kysellä noinkin kauan yhdessä olleena sinä tidät itse varmasti paremmin. kyllä miehestä näkee jos se on pettänyt.
Näinkin kauan yhdessä olleena, en nyt vaan satu tietämään.. Sitä paitsi suhteemme alussa mies todistettavasti petti minua siis jäi oikeasti kiinni suhteesta selkäni takana, joten enpä ollenkaan turhaan kysele.. Merkit nyt vaan ovat tällä kertaa samanlaiset.. Tosin nuo aiemmat pettämiset ovat varmaan tehneet minusta aika helpon epäilemäänn..
että miehesi todenäköisesti petti/pettää sinua. Olen ollut ns. kakkosena ja voin kuvitella että juuri tuolaisia selityksiä mies joutuu sanomaa. Tilanne on molempien kannalta tuskallinen ainakin omalla osallani on. Itse rakastuin ukkomieheen ja luulin hänenkin rakastavan, mutta ei olin vain hyvä kohde paineen purkuun ei muuta. Ja hänen naienen varmasti kärsi kans jos tiesi. Onneksi se on nytten ohi. Toivon vain että herra tajuaisi mikä sika oli. Kannattaa puhua asiat selväksi tai häipyä, eikähän se sitten ainakin huomais mitä tuli tehtyä..
Pettäjä taitaa olla kotonasi. Saisitko numeron vielä hankittua itsellesi? Jos saat niin, soita sillä huoralle ja kysy kauanko teillä on ollut suhde ja ole vakuuttava että olet tietoinen suhteesta. On hyvin mahdollista että hän myöntää ja selviää että miehesi pettää. Omani kielsi ja valehteli päin näköä, ennen kuin heitin kaikki todistusaineistot eteen, jonka jälkeen ei ollut enää mahdollista valehdella.
On aika hankalaa ottaa suora yhteys ämmään, kun asumme sen verran pienellä paikkakunnalla, että juttu leviäisi kuin kulovalkea.. Varsinkin, jos olenkin väärässä, niin häpeä on suunnaton meille molemmille julkisesti.. Tähän asiaan miehenikin vetosi, kun puhuin yhteydenottamisesta ämmään..
Viestin mieheni suostui ämmälle lähettämään, jossa kyseli, oliko ämmä saanut kyydin kotiin uuden vuoden aattona.. Yhdessä katsoimme, mitä ämmä vastasi viestiin. Kertoi olleensa kavereillaan ja tulleensa aamulla kuuden aikaan kotiin, mikä nyt ei sinänsä vielä kerro mitään, mutta yllättävän tuttavallisesti ämmä viestiin vastasi..
Jos mietit miehesi mahdollista uskottomuutta, niin teepä tämä testi. Saat siitä hyvän suuntaa antavan vastauksen epäilyillesi:
http://www.suhdesoppa.fi/testit/uskottomuustesti