Epärehellinen ystävyys!

Ei näkemii vaan lopulliset ...

Olemme tunteneet toisemme nyt, muutaman vuoden ajan. En tiedä mistä johtuu se, että melko alussa tuttavuutemme jokin sinussa häiritsi minua! Koetin ravistella kielteisen ajatuksen pois mielestäni, koska koin tarvitsevani sinua. Näiden vuosien aikana, olemme viettäneet varsin vähän aikaa yhdessä, tarkoituksena tutustua paremmin erilaisiin luonteisiimme. Mutta muutenhan toki olemme viettäneet aikaa, toistemme seurassa paljonkin. Et ole päästänyt minua helpolla, niin paljon olet arvostellut, yrittänyt jopa muuttaa ajatusmaailmaani, enemmän sinun mieleiseksesi. Olet ollut myöskin suorapuheinen ystävä- ja täytyy myöntää että joskus se on saanut minut ajattelemaan, että olenko sittenkin väärässä, asiassa eilisessä. Olen hyvin tuskaisena valvonnut- kun en ole saanut unta öisin, ja tässä hiljalleen kypsytellyt päätöstäni! En tietenkään jätä sinua/ luopuisi sinusta, minkään edellä sanomani takia. Mutta aivan itse sen teit, tässä lyhyt aika sitten. Kerroit sen tavallaan niin hassusti, mutta tarkoittaen juuri sitä, mitä mieltä oikeasti olet asioista kaikista- ja niistä jutuista, joissa mukana on myöskin toisia. Enemmän samanlaisia ihmisinä kuin mitä olet sinä ystävä hyvä!. Minulla ei ole mitään annettavaa sinulle enään, toivon että tämä juttu päättyy, silti mahdollisiman kivuttomasti- ja jatkossa voimme kumpikin paremmin tahoillamme!. "Kiitos Ystävyydestäsi". Ja kaikesta siitä mitä minulle annoit elämääni tässä ajassa!.

8

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jättää

      hyvästit "ystävälle" jonkun palstan kautta,mitä jos tässä olikin rehellinen ystävä joka sai sinut katsomaan peiliin etkä kestä mitä siellä näkyy...

      • todella

        Sinähän annat itsestäsi todella hyvän kuvan täällä, sinulla ei ole rehtiyttä sanoa ystävällesi tätä suoraan vaan pakenet.
        En minäkään haluaisi tuollaista ystävää.
        Vahvistuu ajatus siitä että ystäväsi on ollut rehti sinulle mutta et ole totuutta kestänyt.
        Joskus sinunkin pitää katsoa peiliin,ei kaikki ole aina toisen vikaa.
        Ystävyyshän on aitoa silloin kun ollaan rehellisiä toisille kaikessa, sinusta ei sitä
        käsitystä tässä saa.


    • ystävä``

      sitten koskaan? Vaikuttaa, ettet ollut.

    • Arveluttavaa valittaa täällä

      Kuinka joku voi valittaa tänne palstalle huutomerkin kera epärelellisestä ystävyydestä,kertomatta itse suoraan lukijoille mistä on kyse?Mitä tämä ystäväsi muka teki?Miten kuvittelet,että ystäväsi olisi sinua yrittänyt muuttaa kaltaisekseen mitenkään?Luulet liikoja itsestäsi.Taidat kadehtia ystävääsi,joka lienee fiksumpi sinua.Missä hän muka oli epärehellinen?Sinähän se epärehellinen olet,kun et edes suoraan hänelle puhu vaan "tyhjille seinille"täällä palstalla.Päätin vastata,koska olen tavannut itse yhtä vastenmielisiä ex"ystäviä"kuin sinäkin tunnut olevan.Etsi parempi ystävä itsellesi,koska taisit menettää sen parhaan mitä ikinä kykynet saamaan.

      • Aloittajan tekstissä

        Aloittaja kirjoitti että koki jonkin ystävässään häirinneen häntä alusta saakka. Aloitit silti ystävyyden kun koit tarvitsevasi ystävääsi. Onko tämä tarvitseminen oikea motivaatio aloittaa ystävyys-suhde? Eikö yleensä ystävystytä sen takia että tunnetaan yhteenkuuluvuutta jollain tasolla, tai tullaan muuten hyvin toimeen. Mun mielestä ystävystyä voi hyvinkin erilaiset ihimiset jos vaan asenne on kohdallaan.


      • narsismi
        Aloittajan tekstissä kirjoitti:

        Aloittaja kirjoitti että koki jonkin ystävässään häirinneen häntä alusta saakka. Aloitit silti ystävyyden kun koit tarvitsevasi ystävääsi. Onko tämä tarvitseminen oikea motivaatio aloittaa ystävyys-suhde? Eikö yleensä ystävystytä sen takia että tunnetaan yhteenkuuluvuutta jollain tasolla, tai tullaan muuten hyvin toimeen. Mun mielestä ystävystyä voi hyvinkin erilaiset ihimiset jos vaan asenne on kohdallaan.

        on se ystävyyden kaunehin kukka,otetaan uusi tilalle kun vanha ei jaksa enää nyökytellä kaikelle....


    • minäkin..

      .. ajatukseni tähän ystävyysasiaan, siis omakohtainen näkemykseni ystävyydestä.

      Minulle ystävä on ihminen, jonka kanssa voi jakaa elämäänsä ja ajatuksiaan pyyteettömästi. Ystävältä ei odoteta vastapalvelusta, toimitaan tasapuolisesti ja toinen huomioonottaen, sillä ystävyyssuhdehan on tarkoitus säilyttää koko elämän.

      Ystävä voi sanoa mielipiteensä mistä tahansa asiasta, ja asioista voidaan olla eri mieltä riitelemättä. Jos jokin sanottu asia vaivaa, ystävältä voi aina kysyä suoraan, mitä toinen on tarkoittanut, ja odottaa rehellistä vastausta.

      Ystävyys ei ole sidottuna yhteiskuntaluokkaan, sukupuoleen, ihonväriin, uskontoon, ammattiin, ikään, aatesuuntaan tai varallisuuteen. Ystävää ja raha-asioita ei sekoiteta keskenään, muuten kuin ajatuksen tasolla.

      Ystävyydelle ei aseta ehtoja. Sellaista asiaa ei olekaan, mitä todelliset ystävät eivät pystyisi keskenään selvittämään. :)

    • mimosa2

      Olen kokenut ja nähnyt jos jonkinlaisia ihmisiä, ja rehellisesti voin sanoa, että joskus ihminen huomaa valinneensa elämäänsä ihmisiä, jotka eivät sinne kuulu. Niitä joiden kanssa on paljon yhteistä ollut, mutta ei enää. Joskus ihminen kasvaa, muuttuu niin että pystyy näkemään ympärilleen, huomaa ne aidot ihmiset.. ja sitten ne ei niin aidot. Se on viisautta ja kypsyyttä nähdä ne ihmiset, jotka eivät enää kulje samaa polkua..

      Paljon ihania ihmisiä jokaisen elämään ja tulevaan vuoteen!! ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      48
      1558
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      26
      1099
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      88
      1064
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      88
      970
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      906
    7. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      855
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      851
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      821
    10. 70
      789
    Aihe