Mitä kaikkea sinun mielestäsi rakkaus kestää ja mitä sen kuuluu kestää?
"Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii. Rakkaus ei koskaan katoa."
"Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii. Rakkaus ei koskaan katoa."
Vastaukset 20
Vanhimmat
jossain mielessä vaikka parisuhde kaatuisi mahdottomuuteensa.
kestää ajan kulumisen. Se kestää pitkän välimatkan. Se kestää toisen sairastumisen ja kuoleman. Se kestää myös rakkaudenkohteen toiset kumppanit, valitettavasti. (Voisi meinaan ehkä olla helpompaa, jos ei kestäisi...) Se kestää niin paljon kaikkea muutakin.. En usko myöskään, että se katoaa koskaan. Ei silloin, jos se on syvää ja aitoa.
Ei rakkauden kuulukaan kestää mitä tahansa. Hylkäämistä, väkivaltaa, pettämistä jne... Mutta eihän se toisaalta mihinkään katoa. Se vain muuttaa kohdettaan.
En mä kyllä niin helposti löydä uutta kohdetta. 15 vuotta on täs mennyt edellisestä.
Otan osaa.
Viimeksi kun tulin ensin petetyksi ja sitten jätetyksi, sinkkuus kesti kahdeksan kuukautta. Entä jos jäisin leskeksi? Se varmaan kestäisi paljon kauemmin, muttei taatusti 15 vuotta.
mä oon nyt neljättä vuotta sinkkuna ja vielä ihan vapaaehtoisesti :) Mä en leskeksi jäätyäni kokisi tarvetta lainkaan enää uuteen suhteeseen. Mä uskon, et mun rakastamiset olis rakastettu siinä vaiheessa sitten.
mitä kaikkea rakkauden takia ihmiset ovat valmiita kestämään, mutta voi uskoa, että sen pitäisi kestää peruselämän haasteet, vakavatkin. Sellaiset, jotka ovat normaaleja ja kuuluvat elämään.
Rakkauden nimessä ei mielestäni taas pitäisi kestää väkivaltaisuutta jne. eli sellaisia asioita rakkauden ei tarvitse kestää. Rakastaa ja välittää voi ilman, että se on poissa itseltä.
...ihan mitä vaan, ei oo vielä koskaan loppunut. Muotoaan on joskus muuttanut.
Mutta kyse on vain rakkaudesta, ei siitä että vaikkapa sitä rakkauden kohdetta pystyis katseleen enää vaikkapa pettämisen jälkeen.
Se että rakkaus ei katoa ei tarkoita sitä etteikö ihmistä olis helvetin helppo hukata.
sanoa kuin että samaa mieltä olen.
Eikö oo ihmeellistä?
Naiset ei tuota pysty käsittään. Niillä saattaa rakkaus haihtua niinku pieru Saharaan, milloin mistäkin syystä.
haihdu. Ei mulla ainakaan.
...ihan kuka tahansa. Voisit sä vähän hehkutaa viimeistä edeltävää poikaystävää meille? Mikä siinä oli niin ihanaa, että vieläkin sitä rakastat?
Voi elämä mikä kysymys....vielä vähän lisää viinaa, niin mä alan miettimään elämän tarkoitusta ja kirjoitan täydellistä kirjakieltä. =D
tuherrat jonku itkuntapasen vänkyrän olkapäätä vasten :)
...oikeasti usko, että se haihtuis naisillakaan mihinkään. Naiset vaan haluavat (IRL) uskotelle itselleen, että se rakkaus katoaisi niinku pieru Saharaan. Miesten kanssa keskustellessa en ole havainnut tuollaista käyttäytymistä.
...tällä kertaa lopettaa vähän ennen tuota hetkeä.
saavuttamaton unelma; mystinen mies, kaukana mutta niin lähellä, antaa palasen sieltä ja palasen täältä, menee omia teitään mutta silti kulkee tossa vieressä, ei aina fyysisesti mutta henkisesti. Kohtelee mua hyvin ja ymmärtää mua enemmän kuin monet muut. Saa mut aina hyvälle tuulelle. On ensimmäinen mies, jonka kanssa oon pystynyt olemaan ihan oma itseni ja ensimmäinen, joka oikeesti on kuunnellut mua ja jonka kanssa on ollut hyvä ja helppo olla.
Tiedätkö, taidat olla eka mies, jolle oon kehunut häntä noin.:) Voisin jatkaa listaa vaikka loputtomiin, mutta säästelen sua nyt hiukan :D
Minusta on kummallista, että joillakin ihmisillä ei ole kuin pahaa sanottavaa existään.
Sitä itse alkaa miettimään exien haukkumista kuunnellessa, että minkä helvetin takia sen kanssa on sitten pitänyt alkaa seurustelemaan, jos se niin kamala ihminen on.
tajua aina noita haukkujia. Ei mulla ainakaan lasten isästäkään oo pahaa sanaa sanottavana, vaikei meitä yhteen ollut loppujen lopuksi sitten tarkoitettukaan. Ei se silti tarkoita, et olis pakko vihata toista tai haukkua ja mustamaalata ja puukottaa selkään niin paljon, kuin kerkee.
Minusta se kestää ja sen kuuluu kestää lähes kaikki muu kuin pettäminen. Väkivalta ja tai alkoholismi ovat kyllä rajatapauksia, joista minä hekilökohtaisesti vapauttaisin kaikki niistä kärsivät.