onko muilla minkälaisia kokemuksia ehkäsyrenkaasta? pillerit ei minulle sovi, joten oon todennu ihan parhaaksi tuon ehkäisyn. ei tarvii muistaa joka päivä ottaa pilsua, ei tarvi pelätä et oksentaa vaikka sairaana pilsun pois, mielialan vaihtelut hävis kokonaan koska vaikuttaa vaan paikallisesti ne hormoonit jne. onko muut tykänneet renkaasta?
muilla kokemuksia?
ehk.reng
2145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
esim. NUVARING tai ehkäisyrengas niin saat satoja käyttäjäkokemusviestejä esille.
tosi paljon.niin helppo.
en jaksa enempää kirjoittaa kun olen sitä niin monesti jo kehunut ja olen kirjoittanut pitkiäkin tekstejä siitä eli tee kuten neuvottiin ja kokeili tuota hakua..saman tyylisiä vastauksia vain saisit vaikka sinänsä ihan kiva että uusi keskustelu tästä avattiin..
ainut miinus on hinta mutta uskoisin että se tulee parin vuoden sisään tippumaan hieman sillä käyttäjäkunta kasvaa kokoajan..tästä pitäisi tiedottaa enemmän.
esimerkiksi kouluissa ei puhuta oikeastaan ollenkaan ja moni terkkarikin jättää mainitsematta tästä,itse jouduin vääntämään rautalangasta että en halua pillereitä,kun muutamaa merkkiä kokeilin ja aina oli unohtelua yms, joten koskaan ei voinut ehkäisyyn luottaan.vasta renkaan avulla ollaan voitu jättää kumi pois ja sivuvaikutukset huomattavasti lievemmät !!
ei ne hormonit paikalllisesti vaikuta,kyllä ne ihan samalla tavalla oman hormonitoiminnan korvaa,mutta annostus päivää kohti on huomattavasti pienempi,sen takia vähämmän sivuoireita : )