milloin tehdä raskaustesti?

ehkä raskaana

olin 25.12 suojaamattomassa yhdynnässä ja menkkojen olisi pitänyt alkaa 31.12, mutta ovat nyt myöhässä. milloin raskaustesti kannattaa tehdä että se näyttäisi oikean tuloksen?

13

3706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mievaan..

      Sen mukaan mitä mie oon lukenut raskaustestipaketeista sun muista, olen ymmärtänyt, että raskaustesti kannattaa tehdä siitä päivästä alkaen, jolloin kuukautisten olisi pitänyt alkaa. Eli jos menkkojen olisi pitänyt alkaa 31.12, niin jo silloin olisit voinut tehdä raskaustestin, ja voit tehdä sen tietysti vieläkin. Ennen kuukautisten oletettua alkamispäivää, ei testitulos ole yhtä varma kuin sen jälkeen. Eli eikun vaan ostamaan raskaustestiä!

      • mievaan..

        Raskaustesteissäkin on eroja, joten jotkut raskaustestit saattavat vaatia pitempää aikaa. Ne raskaustestit joita itse olen käyttänyt (n.3) ovat olleet varmoja kuukautisten oletetusta ensimmäisetä päivästä. Kannattaa katsoa siis, minkä testis ostaa ja lukea huolella käyttöohjeet!


    • Näin se on

      Hyvin todennäköisesti raskaustesti ei näytä vielä varmaa tulosta. Raskaushormonia ei erity vereen vielä riittävästi viikon kuluttua. Se, että oikea tulos näkyy sinä päivänä kun menkkojen pitäisi alkaa, perustuu siihen, että ovulaatio ja mahdollinen hedelmöittyminen olisi tapahtunut normaalisti kaksi viikkoa ennen kuukautisten alkamista. Sinun tapauksessasi voit olla raskaana mikäli ovulaatio on tapahtunut kyseisessä kierrossa myöhemmin kuin se kaksi viikkoa ennen kuukautisten alkamista. Odottele pari viikkoa yhdynnästä ja tee testi sitten.

      • tuohon

        "Sinun tapauksessasi voit olla raskaana mikäli ovulaatio on tapahtunut kyseisessä kierrossa myöhemmin kuin se kaksi viikkoa ennen kuukautisten alkamista."

        Ei ihan näin, vaan raskaus olisi mahdollinen mikäli ovulaatio olisi tässä kierrossa tapahtunut vähän myöhemmin, jonka seurauksena myös kuukautiset olisivat jo alunperinkin myöhästyneet. Kuukautiset eivät ala ajallaan, jos ovulaatio on myöhässä, vaan ne tulevat sen mukaan sitten myös myöhässä.


    • HEDELMÖITTYMISESTÄ!

      aiemmin testi EI näytä oikein=)

      • ehkä raskaana

        onko tuo apteekin raskaustesti sitten kuitenkin luotettava jos sen tekee niin ettei odota tuota paria viikkoa mahd. hedelmöittymisestä? netistä luin että ''Se on erittäin herkkä ja voidaankin suorittaa heti ensimmäisenä päivänä kuukautisten poisjäännistä.''


      • härpätäti
        ehkä raskaana kirjoitti:

        onko tuo apteekin raskaustesti sitten kuitenkin luotettava jos sen tekee niin ettei odota tuota paria viikkoa mahd. hedelmöittymisestä? netistä luin että ''Se on erittäin herkkä ja voidaankin suorittaa heti ensimmäisenä päivänä kuukautisten poisjäännistä.''

        Testin merkillä ei ole mitään merkitystä jos teet sen väärään aikaan eli liian aikaisin. Herkin testi on yksiköltään 10 ja tälläisellä testillä minä olen saanut positiivisen tuloksen 10 päivää hedelmöittymisestä (varmistettu ultraäänellä omalla muistilla ). Koska testi tulee tehdä riippuu sinun omasta kuukautiskierrostasi ja ovulaatiostasi. Kun ovulaatio on tapahtunut kuukautiset alkavat noin 12-16 päivän kuluttua jos hedelmöittymistä ei ole tapahtunut.Siitiöt voivat parhaimmassa tapauksssa elää jopa viikon munatorvissa odottamassa munasolua (ovulaatiota) JOTEN jos kyse on kerta vahingosta odottaisin 16 päivää (ovulaatiosta menkkojen alkuun) 7 päivää (siitiöiden mahdollinen säilyminen ) ja tekisin testin.

        Myös monet tekijät kuten stressi tai matkustelu voi siirtää ovulaatiota ja näin niitä kuukautisia myöhemmäksi. Muistathan olla ensikerralla huolellisempi jos et vielä raskautta toivo ja käy EHDOTTOMASTI sukupuolitautitesteissä! Odota kuitenkin itämisajan verran (esim. klamydiassa 3vko ) ennen niihin menoa! Jos olet valmis harrastamaanseksiä tulee sinun olla valmis kantamaan vastuusi seksuaaliterveydestäsikin!!


    • tulokseen?

      Pohdin tässä voiko samalla hetkellä nautitulla alkoholilla olla jonkinlaista vaikutusta testin tulokseen? Olin juonut samana iltana alkoholia kun tein testin ja nyty mietin, voiko alkoholi vääristää testin antamaa tulosta. Pakkauksessa ei asiasta mitään mainittu.

      • niin niin

        ne raskaushormonit pysy elimistössä vaikka käyttäisi alkoholia. Eikö muuten kaikille tulisi keskenmeno, jos vähän ottaa esim. silloin, kun ei vielä tiedä olevansa raskaana.


      • min taasen
        niin niin kirjoitti:

        ne raskaushormonit pysy elimistössä vaikka käyttäisi alkoholia. Eikö muuten kaikille tulisi keskenmeno, jos vähän ottaa esim. silloin, kun ei vielä tiedä olevansa raskaana.

        En ajatellutkaan varsinaisesti sitä keskenmenoa vaan ajatusta, että testi näyttäisikin alkoholin takia negatiivista, vaikka olisin raskaana. Olipa monimutkaisesti sanottu :D


    • dgssdfetwetrf

      viikon päästä olet viisaampi.

      • esihistoriaa

        Kuka on viikon päästä viisaampi?
        Toivottavasti dgss..... Ketju on nimittäin 2,5 vuoden takaa.


    • juuri synnyttänyt

      Kannattaa mennä apteekkiin kysymään. Clear blue digitalia voi käyttää jo 4 päivää ennen kuukautisten ensimmäistä vuotopäivää. Kaikki suomen apteekeissa myytävät raskaustestit ovat yhtä luotettavia kuin terveyskeskuksessa tehtävä verikoe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      40
      2999
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      33
      2817
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      48
      2463
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      45
      2151
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      21
      2034
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1810
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1719
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      37
      1570
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1493
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1341
    Aihe