Eli avioeron 1. vaihetta on haettu käräjäoikeudesta saadulla kaavakkeella. Kaavake pistetty postiin tänään. Haimme sitä puolison kanssa sovussa ja pyysimme kaavakkeessa käräjäoikeudelta päätöstä siitä, että äidistä tulee erossa lasten yksinhuoltaja.
Asumme kuitenkin vielä samassa osoitteessa, eli voiko käräjäoikeus antaa jo nyt ennakkoon haluamamme päätöksen huoltajuudesta tulevaa eroa varten, vaikka osoitteemme vielä onkin sama? Vai joudummeko vielä uudestaan selvittämään asiaa?
Asumme kuitenkin vielä samassa osoitteessa, eli voiko käräjäoikeus antaa jo nyt ennakkoon haluamamme päätöksen huoltajuudesta tulevaa eroa varten, vaikka osoitteemme vielä onkin sama? Vai joudummeko vielä uudestaan selvittämään asiaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mä itse aikoinaan hain avioeroa ja yksinhuoltajuutta ja kun puoliso ei antanut omaa vastinettaan, niin sieltä tuli päätös avioeron ekan vaiheen alkamisesta ja lasten yksinhuoltajuudesta. Vasta tässä vaiheessa aloin puuhaamaan minulle ja lapsille omaa asuntoa.
Tokaa vaihetta haimme vapamuotoisella kirjeellä yhdessä ja ilmoitimme siinä haluavamme lopullisen avioeron. Muistaakseni mainitsimme vielä siinä yhteydessä, että lasten huoltajuus- ja elatusasiat on jo ekan vaiheen yhteydessä sovittu.
Jos molemmat olette ilmoittaneet, että haluatte äidille yksinhuollon, niin oikeus sen hänelle antaa. Silloin äiti on lasten yksinhuoltaja, sillä missä ja kenen kanssa hän asuu, ei ole asian kanssa mitään tekemistä.
En tiennyt, että sellaisiakin on, jotka ensin hakevat virallista eroa ja asuvat vielä samassa osoitteessa.
Eikö ole tavallisempaa, että toinen lähtee ensin suinpäin, ja sen jälkeen vasta hoidetaan viralliset asiat kuntoon.
Harkinta-aikaa kulunut kohta neljä kk ja edelleen saman katon alla ollaan.. On ollut vaikka minkälaista tunteiden vuoristorataa tänä aikana, mutta erilleen muutto tapahtuu vasta kesän alussa tiettyjen asioiden takia.
Nyt helpompi olla, kun toinen osapuoli näyttäis vihdoinkin tajunneen ja hyväksyneen sen tosiasian, että ero on todellakin tulossa. Toivon mukaan pystymme jatkossakin hoitamaan asiat ns. ihmisiksi...