Olen huomannut minun työpaikallani, että työmiestä pidetään vain kulueränä. Johtajia, alijohtajia, sihteereitä ja kaikenlaisia muita ns. hallintoon kuuluvia työntekijöitä pidetään välttämättömyytenä.
Uskallan väittää kuitenkin, että osa johtajista joita on lähes yhtä paljon kuin työmiehiä, ovat pelkkiä hyväveli-palaveri-istujia vailla kongreettista hyötyä yhtiölle.
Työpaikallani jossa olen töissä, on liikevaihdosta johtajat mukaanlukien n.4% työvoimakulut.
Mutta amerikkalaiseen tyyliin kuuluu, että kun työmiehiä supistetaan, niin osake ampaisee valtavan nousuun vaikkei rahallista merkitystä olekkaan. Ainoastaan ylityöt nousevat ja se taas lisää keskimääräisen palkanmaksua työntekijälle.
Eli kulut saattavat kasvaa, kuormitus lisääntyy, tehokkuus kärsii ja sairalomat lisääntyy, mutta silti lääkkeenä pidetään aina työmiehien vähentämistä. Onko järkeä?
Työmies kuluerä?
Johtajia tarvitaan aina
2
712
Vastaukset
- Culdurae
Hei! Voit tutustua taloustieteelliseen näkemykseen täältä_:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1500000000000005&conference=4500000000001998&posting=22000000040223770 - ulos vaan
Näin meillä ainakin on, et työntekijät oli kalliita: irtisanomisia ja lomautuksia, tällä hetkellä toimihenkilöitä töissä 3 enempi kuin työntekijöitä, onpahan jokaiselle "oma pomo"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 162356
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70897Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135828- 45821
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130673